Pozornosť investorov sa v úvode týždňa sústredila predovšetkým na makrodáta. Index nákupných manažérov vo výrobe bol v Nemecku aj eurozóne za november nečakane revidovaný smerom nahor. Pozitívne prekvapili tiež dáta z Francúzska a Talianska, zhoršenie prišlo naopak zo Španielska. Očakávania mierne prekonali aj dáta z Číny, ktoré poukazujú na pokračujúci rast výroby. Príjemným prekvapením boli tiež dáta z USA, tamojší index aktivity vo výrobe pokračuje v raste započatom v máji tohto roku.

Pod tlakom sa počas dňa nachádzal najmä nemecký priemyselný koncern ThyssenKrupp (-8,46 percenta). Jeho akcie negatívne reagovali na dohodu o predaji amerických aktív spoločnosti a plánované navýšenie kapitálu. Emisia nových akcií by spoločnosti mala vyniesť až jednu miliardu eur, čo u súčasných akcionárov vyvolalo obavy o nariedenie hodnoty ich podielov. Reakciou analytikov viacerých bankových domov tak bolo okamžité zníženie cieľových cien.

ThyssenKrupp má za sebou už tretí stratový rok v rade. Vedenie spoločnosti preto plánuje pokračovať v úspornom programe, v dôsledku ktorého ani tento rok nevyplatí akcionárom dividendy. Nedarilo sa ani talianskej energetickej spoločnosti Enel. Podľa analytikov Deutsche Bank totiž zisky spoločnosti v najbližších rokoch neporastú, na čo akcie Enelu reagovali poklesom o 3,20 percenta.

Oveľa lepšie sa nedarilo ani americkým akciám. Index S&P 500 klesol o 0,27 percenta. Ešte horšie však skončil technologický NASDAQ (-0,36 percenta) a Dow Jones (-0,48 percenta). Jednou z hlavných správ dňa bolo oznámenie detailov pripravovaného vstupu spoločnosti Hilton Worldwide na newyorskú burzu. Prevádzkovateľ hotelovej siete Hilton ohlásil záujem vydať 112,8 miliónov akcií pri cene 18-21 dolárov za akciu. Trhová hodnota celej spoločnosti by pri takomto ocenení presahovala 20 miliárd dolárov.

Hilton Worldwide prevzala v roku 2007 za 26,7 miliardy dolárov investičná spoločnosť Blackstone Group. Aj po vstupe Hiltonu na burzu si ale Blackstone naďalej ponechá väčšinový, viac ako 76-percentný balík akcií.

Prudko nadol zamierili drahé kovy. Cena zlata počas dňa klesla o 2,24-percenta a finálne uzavrela v blízkosti denných miním na hodnote 1 222 dolárov za uncu. Striebro oslabilo o približne štyri percentá a obchodovanie ukončilo na 19,22 dolároch za uncu. Ropa naopak počas dňa stúpla o 1,34 percenta na 94,02 dolára za barel.

Mierne straty zaznamenalo tiež euro, ktoré oslabilo voči doláru na úroveň 1,3542 (-0,36 percenta).

Japonský akciový index Nikkei si pripísal 0,60 percenta. Hongkonský Hang Seng naopak zaznamenal 0,47 percentný pokles.


Autor je analytik Patria Direct SK