Investori začínajú spochybňovať budúcnosť čínskej ekonomiky, ktorá stále viac pripomína japonskú stagnáciu z 90. rokov minulého storočia. Napriek sérii vládnych stimulov sa výnosy čínskych vládnych dlhopisov prepadli na historické minimá a akciový index CSI 300 klesol od svojho vrcholu o viac ako 30 percent.  

Agentúra Bloomberg upozorňuje, že podobnosti medzi čínskou situáciou a japonskou krízou sú zarážajúce. „Ohrozený globálny rast, sociálne napätie a urýchlený odliv kapitálu – všetky tieto riziká sú reálne,” varuje Bloomberg. 

Čínska vláda zatiaľ podniká kroky na zmiernenie negatívnych trendov, no podľa analytikov sú potrebné radikálnejšie opatrenia. Napriek tomu prezident Si Ťin-pching zostáva presvedčený, že krajina dosiahne cieľ rastu na úrovni približne piatich percent v roku 2024. 

Niektorí odborníci považujú spomalenie ekonomiky za prirodzený krok smerom k transformácii na modernú ekonomiku zameranú na high-tech odvetvia a inovatívne technológie. Tento prechod by mal Čínu oslobodiť od modelu rastu závislého od masívnych investícií a vysokého zadlženia. 

Kríza klope na dvere 

Napriek zjavnej podobnosti so situáciou Japonska existujú významné rozdiely. Čína má nižší priemerný príjem na obyvateľa a väčší potenciál pre budúci rast. Okrem toho vládne výdavky pomáhajú predchádzať bilančnej recesii, ktorá postihla Japonsko, keď firmy a domácnosti obmedzili spotrebu, aby splatili dlhy. 

„Investori môžu presunúť pozornosť na sektory s vysokým rastovým potenciálom, ako sú technológie, elektromobily či exportne orientované firmy. Tento prístup už priniesol úspech investorom v Japonsku,” podotýka Bloomberg. 

David Qu z Bloomberg Economics predpovedá, že akumulácia stimulov a stabilizácia trhu s nehnuteľnosťami môžu podporiť oživenie čínskej ekonomiky v roku 2026. Varuje však, že čas hrá proti Pekingu a vláda musí konať rýchlo, aby predišla rovnakému osudu ako jej japonský sused. 

„Čínska vláda si zachováva významnú kontrolu nad ekonomikou, čo jej dáva nástroje na boj proti deflácii. Ak chce Peking predísť tzv. japonizácii, musí sa prioritne zamerať na obnovenie dôvery a stimulovanie spotrebiteľských výdavkov,” uzatvára Bloomberg. Zároveň poznamenáva, že je kľúčové poučiť sa z japonských chýb a uprednostniť priamu finančnú podporu domácností pred ďalšími investíciami do infraštruktúry. 

Ďalšie dôležité správy

Čínska centrálna banka.
Neprehliadnite

Čína sa pripravuje na Trumpov návrat aj zvýšením rozpočtového deficitu