V zápornej hodnote sa ocitli aj francúzske a britské akcie (CAC 40 - 1,70 %, FTSE 100 - 1,78 %). „Centrálna banka vytiahla ´zajaca z klobúka´, keď prijatými opatreniami ďalšieho uvoľnenia menovej politiky prekonala očakávania trhov, hoci ich skeptická reakcia tomu nenapovedá,“ komentoval situáciu analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Podľa neho za to môže sčasti nezvládnutá a zmätočná komunikácia šéfa ECB Maria Draghiho, keď povedal, že nepredpokladá nutnosť ďalšieho zníženia sadzieb, hoci tesne pred tým vyhlásil, že Rada guvernérov očakáva sadzby na aktuálnych alebo nižších úrovniach ďaleko za horizontom predpokladaného ukončenia nákupu aktív.
Zníženie jednodňovej depozitnej a základnej úrokovej sadzby považuje J. Pánis skôr za symbolický krok, ktorým upozornila na ďalšie uvoľnenie menových podmienok. ECB tiež o 10 bázických bodov zvýšila sumu, ktorú bude bankám strhávať za to, že si u nej uložia peniaze. Nová depozitná sadzba je -0,4 percenta, čo bolo v súlade s očakávaniami časti trhu.
Časť trhu však čakala ešte väčšie zníženie sadzieb až o 20 bázických bodov a tiež zavedenie tzv. tier „japonského“ systému, kde by sa negatívne sadzby vzťahovali na vybrané rezervy s cieľom zabrániť negatívnemu dopadu záporných sadzieb na ziskovosť bánk. „Prezident Mario Draghi povedal, že o tom prebehla diskusia, no pre komplikovanosť tier systému to odmietli,“ pripomenul slová šéfa ECB S. Pánis.
Kroky centrálnej banky súvisia s obavami z poklesu cien v eurozóne. ECB totiž výrazne zrevidovala odhad inflácie na tento rok na 0,1 percenta v tomto roku a v roku 2017 by mali ceny rásť tempom 1,3 percenta. „Rast HDP eurozóny vidí ECB mierne pesimistickejšie ako v decembri,“ porovnáva analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová a dodáva, že tento rok by eurozóna mohla rásť tempom 1,4 percenta, čo je slabšie ako decembrový odhad 1,5 percenta. V ďalších obdobiach by hospodárstvo mohlo zrýchliť na 1,7 percenta v roku 2017 a 1,8 percenta v 2018.
V Slovenskej sporiteľni očakávajú, že ECB sadzby zatiaľ ponechá na momentálnych nízkych úrovniach a bude sledovať vplyv svojej menovej politiky na reálnu ekonomiku. „V prípade zhoršenia výhľadu inflácie však môže opäť pristúpiť k posunutiu sadzieb nadol. Celkovo by v eurozóne malo aj naďalej pretrvať prostredie nízkych sadzieb minimálne do konca roka 2017.“