Udržiavanie inflácie tesne nad úrovňou dve percentá má byť jediným cieľom Európskej centrálnej banky. V skutočnosti je to však až jej tretia priorita, hovorí Vincent Mortier, hlavný investičný manažér najväčšieho európskeho správcu aktív, Amundi.
Vo otvorenom rozhovore pre Financial Times tvrdí, že ECB odsunie boj s infláciou na vedľajšiu koľaj. Oveľa dôležitejšiu prioritu bude hrať snaha centrálnej banky udržať úrokové sadzby v eurozóne nízko. V opačnom prípade by to výrazne zvýšilo náklady na správu dlhu príliš zadlžených krajín, ako je Taliansko či Španielsko, čo by mohlo viesť až k rozpadu eurozóny.
Rovnako by vyššie úrokové sadzby spôsobili problémy pre spotrebiteľov a hypotekárnych dlžníkov, čo bude znamenať, že úrokové sadzby v eurozóne vzrastú omnoho menej, ako očakáva trh. ECB bude chcieť nízkymi sadzbami podporovať ekonomický rast, čo jej druhá priorita.
Napriek tomu, že v stredu guvernérka ECB Christine Lagardeová naznačila, že úrokové sadzby vzrastú už v júli, ich nasledujúci rast bude nízky. Trh očakáva tri zvýšenia úrokovej sadzby v tomto roku a zvýšenie sadzieb na úroveň 1,5 percenta do konca roka 2024. Podľa V. Mortiera však ECB nezvýši depozitnú sadzbu zo súčasných záporných hodnôt na viac ako nulu.
Ďalším dôvodom, prečo ECB nebude chcieť zvyšovať sadzby je snaha podporovať lacnými peniazmi výdavky na obranu a energetickú nezávislosť. ECB sa tým zatiahne ešte hlbšie do európskej politiky.
Následkom budú nižšie úrokové sadzby v eurozóne ako v Spojených štátoch a vyššia inflácia, čo bude ďalej znehodnocovať hodnotu eura. Na druhej to bude ale pomáhať zadlženým štátom, ktorým bude inflácia znižovať hodnotu dlhu k HDP. Vysoká inflácia už počas minulého roka znížila reálnu hodnotu dlhu u 20 z 27 krajín Európskej únie.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?