David Tepper, miliardár a manažér fondu Appaloosa Management, ktorý ešte v septembri vyzýval na nákup „všetkého“, čo súvisí s čínskymi akciami, znížil svoj podiel v spoločnosti Alibaba Group o päť percent. Podobne upravil aj investície do fondu iShares China Large-Cap. Napriek tomu sa jeho celková expozícia voči čínskym akciám zvýšila na 38 percent z 26 percent v druhom štvrťroku.

Michael Burry, manažér fondu Scion Asset Management, známy svojou stávkou na kolaps trhu s nehnuteľnosťami v roku 2008, síce posilnil svoje investície do čínskych gigantov ako Alibaba, no zároveň pridal medvedie opcie na ochranu pred poklesom. Tieto kroky sú zdokumentované v regulačných správach 13F zverejnených vo štvrtok.

Zmeny v portfóliách oboch investorov ukazujú ochotu zaisťovať zisky či minimalizovať potenciálne straty v neistom prostredí. Po rýchlom raste čínskeho indexu CSI 300 o 35 percent počas búrlivých obchodných dní na prelome septembra a októbra sa jeho výkonnosť stabilizovala. Očakávania investorov, že vláda podporí druhú najväčšiu svetovú ekonomiku, však oslabila sklamaná reakcia na rozsah fiškálnych stimulov.

Na trhy zároveň negatívne vplývajú prehlbujúce sa politické rozpory medzi USA a Čínou. Zo strany americkej vlády hrozí zavedenie 60-percentného cla na čínsky tovar. Trumpove personálne nominácie, vrátane senátora Marca Rubia, naznačujú tvrdší postoj voči Číne.

„Úpravy v portfóliách Teppera a Burryho poukazujú na selektívnejší prístup k investíciám v Číne,“ uviedol Andy Wong, riaditeľ pre investície a ESG v spoločnosti Solomons Group. „Stratégia plošných nákupov už nemusí byť životaschopná. Budúcnosťou môže byť sústredenie na spoločnosti s robustnými fundamentmi.“

Tepperova firma v treťom kvartáli znížila podiel v Alibabe, ktorá aj napriek tomu zostáva jeho najväčšou pozíciou, predstavujúcou 16 percent portfólia v hodnote 6,7 miliardy dolárov. Na druhej strane, D. Tepper viac ako zdvojnásobil podiel v PDD Holdings a posilnil investície do spoločností JD a KE Holdings.

M. Burry sa rozhodol zvýšiť svoj podiel v Alibabe o takmer 30 percent, pričom zároveň nakúpil predajné opcie s hodnotou predstavujúcou 84 percent jeho investície do tohto technologického giganta. Podobnú stratégiu uplatnil aj pri ďalších čínskych spoločnostiach, ako Baidu a JD.

Čínske akcie síce zostávajú atraktívne pre nízke ocenenia, no neuspokojivé výsledky za uplynulý kvartál vyvolávajú opatrnosť. Akcie technologických spoločností kótované v Hongkongu od svojho októbrového maxima stratili približne 20 percent. Investori sa preto čoraz viac prikláňajú k selektívnemu výberu titulov, ktoré majú potenciál odolávať ekonomickým výkyvom.

China's Securities Brokerages See Surging Number Of Newly Registered Retail Investors
Neprehliadnite

Mladí Číňania sa vrhli do burzového šialenstva. Makléri spisujú investičné manuály