Akcie oboch hypotekárnych spoločností v poslednom čase prudko vzrástli v očakávaní, že nová administratíva Donalda Trumpa oslobodí tieto hypotekárne giganty od vládnej kontroly.

B. Ackman, generálny riaditeľ a portfólio manažér spoločnosti Pershing Square Capital Management, patrí medzi najväčších zástancov privatizácie spoločností Federal National Mortgage Association (Fannie Mae) a Federal Home Loan Mortgage Corporation (Freddie Mac). Na sociálnej sieti X označil tento krok za výhodný pre vládu aj pre dlhodobo trpiacich akcionárov. Tieto spoločnosti boli umiestnené pod vládnu správu počas finančnej krízy v rokoch 2008-2009.

Ackmanov hlavný investičný nástroj, Pershing Square Holdings, je európsky uzavretý investičný fond. Spravuje čisté aktíva v hodnote približne 13 miliárd dolárov a má trhovú kapitalizáciu deväť miliárd dolárov.

Fannie Mae a Freddie Mac sú vládou podporované podniky (government-sponsored enterprises), ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu na hypotekárnom trhu v USA. Ich úlohou je zabezpečovať likviditu tým, že od bánk a poskytovateľov úverov nakupujú hypotéky, balia ich do cenných papierov (mortgage-backed securities) a predávajú ich investorom. Pred finančnou krízou sa však tieto spoločnosti začali výrazne angažovať v rizikových hypotékach poskytovaných dlžníkom so slabou bonitou.

Keďže sa hypotéky stali nesplácateľnými, spoločnosti sa ocitli v obrovských stratách. V septembri 2008 americká vláda zasiahla a umiestnila Fannie Mae a Freddie Mac pod vládnu správu (conservatorship), pričom im poskytla finančnú pomoc vo výške 190 miliárd dolárov. Vláda zároveň získala kontrolu nad ich ziskami, čím znehodnotila podiely bežných akcionárov, ktorí odvtedy nemajú nárok na dividendy ani zhodnotenie svojich investícií. Napriek tomu, že sa spoločnosti po kríze zotavili a začali generovať zisky, všetky ich výnosy smerujú vláde.

Akcionári, vrátane veľkých investorov ako B. Ackman, argumentujú, že vláda nespravodlivo zhabala všetky zisky Fannie Mae a Freddie Mac, čím porušila ich práva. Tvrdia, že keď sa spoločnosti vrátili do ziskovosti, mali mať nárok na časť výnosov. Preto už viac ako desať rokov prebieha množstvo právnych sporov o to, či má vláda právo na takmer úplnú kontrolu nad ziskami oboch spoločností. Ak sa firmy „odviažu“ od štátneho riadenia, môžu pre akcionárov odomknúť významnú hodnotu.

B. Ackman nezverejňuje konkrétne podiely svojej firmy vo Fannie Mae a Freddie Mac, ale odhady portfólio manažéra Erica Boughtona z Matisse Capital naznačujú, že jeho hlavný investičný fond vlastní približne 180 miliónov akcií týchto dvoch spoločností. Súčasná hodnota tohto podielu by presiahla 900 miliónov dolárov, pričom pred rokom mala hodnotu približne 200 miliónov dolárov.

Obe firmy dosiahli počas minulého týždňa nové 52-týždňové maximá. Za posledný rok akcie Fannie Mae stúpli približne o 400 percent, zatiaľ čo Freddie Mac zaznamenali rast o 500 percent. Akcie týchto firiem si od začiatku roku 2025 pripísali viac ako 50 percent.

V polročnom liste akcionárom B. Ackman v auguste napísal: „Fannie Mae a Freddie Mac zostávajú hodnotnými, prakticky večnými opciami na ich odchod z vládnej správy“.

E. Boughton tvrdí, že aj pri súčasných cenách zostávajú akcie Fannie Mae a Freddie Mac atraktívnymi investičnými príležitosťami, ktoré by mohli priniesť vysoké výnosy, ak dôjde k privatizácii podobnej tej, ktorú predpokladá B. Ackman. Podľa jeho odhadov by sa cena akcií mohla vyšplhať na viac ako 30 dolárov, ak by sa privatizácia realizovala úspešne.

Wall,Street,Sign,In,New,York,With,New,York,Stock
Neprehliadnite

Investičné stratégie pre rok 2025: Aké kroky podniknúť na preplnenom trhu

Warren,Buffett,,Chairman,And,Ceo,Of,Berkshire,Hathaway,Is,Interviewed
Neprehliadnite

Americký trh láka, no je prehriaty. Čo sa dá vyčítať z portfólia Warrena Buffetta?