Spojené Arabské Emiráty ponúkli v nedeľu tamojším bankám pomoc v núdzi v podobe „špeciálnej linky pre dodatočnú likviditu“. Reakcia sa od centrálnej banky očakávala a podľa agentúry Reuters bola nevyhnutným minimom, ktoré analytici po vypuknutí „Dubajskej krízy“ predpokladali. Dubaj je druhý najväčší zo 7 štátov tvoriacich SAE.

No správa priniesla zmiešané dojmy. Štát na jednej strane vyjadril ochotu posilniť likviditu v Dubaji, na ktorý sa po štyroch zatvorených obchodných dňoch v pondelok čakal tlak investorov. Dôvodom je minulotýždňová správa o tom, že vysoko zadlžený konglomerát Dubai World požiadal o odloženie splátok svojich dlhov o pol roka.

Investori teraz čakajú na ďalšie informácie. Vo všeobecnosti ohlásenie správ o dubajskom probléme na čas muslimského sviatku Eid al-Adha považovali za základný nedostatok v komunikácii a podľa Reuters poškodili kredibilitu Dubaja.

Napriek tomu, že na stranu bánk sa postavila centrálna banka a vybraným dubajským firmám prisľúbilo pomoc aj susediace Abú Zabí, analytici podľa Reuters čakali, že po otvorení trhov banky či stavebné firmy padnú o desatinu, najväčšie povolené denné maximum. To sa aj začalo potvrdzovať.

Investori, ktorí sa obávajú toho, že dubajská kríza dokáže vykoľajiť ozdravovanie svetovej ekonomiky, už minulý týždeň zanevreli na akcie, dlhopisy, meny i komodity a hľadajú istoty v zlate či americkom dolári. Investorské pohyby začali koncom týždňa v Európe, prešli Áziou a pre Vďakyvzdanie sa s oneskorením dovalili aj do USA. Agentúra Reuters cituje nemenovaného fondového manažéra zo svetovej špičky, podľa ktorého môžu byť obavy z krachu najväčšej dubajskej spoločnosti spájanej s projektmi pre najbohatších katalyzátorom pre korekciu na akciovom trhu po osemmesačnej rely.

Otvorenejšie to vyjadrili stratégovia Bank of America Benoit Anne a Daniel Tenengauzer: situácia sa môže vyostriť tak, že krajina sa ocitne na pokraji krachu. To by viedlo k problémom s prísunom kapitálu na väčšinu rozvíjajúcich sa trhov, podobne ako po problémoch Argentíny v roku 2000 a po ruskej kríze v 90. rokoch. Bol by to „podstatný krok späť“ na ceste k oživeniu po globálnej finančnej kríze, napísali.

Dubai World, ktorý žiada o odloženie splátok dlhu, mal podľa Reuters koncom augusta záväzky za 59 miliárd dolárov, čo tvorilo väčšinu z 80-miliardového dlhu Dubaja. Medzinárodné banky sa na tom podľa nemenovaného bankového zdroja Thomson Reuters podieľali 12 miliardami dolárov vo forme syndikovaných ale i bilaterálnych úverov. Reuters spomína najmä Bank of  Tokyo-Mitsubishi UFJ, Calyon, Emirates Bank, HSBC, ING, Lloyds TSB, MashreqBank, Royal Bank of Scotland, či Sumitomo Mitsui Banking Corp.

Foto na titulke - Flickr.com