Prekvapujúce udalosti v Perzskom zálive pomohli posilniť jen, po prvý raz od júla 1995, pod hranicu 85 JPY/USD. Defenzívna stávka na jen ako menu ťažiacu z turbulencií na svetových finančných trhoch spečatila pozíciu japonskej meny ako najvýnosnejšej v rozvinutých trhoch G10. K doláru si v novembri pripísal 4,4 %.
Až na štvrtom mieste bolo so ziskom 1,6 % euro, ktoré pritom ešte pred koncom mesiaca posunulo tohtoročné maximum na 151,44 centa/EUR. Keďže k prelomeniu dovtedajších euromaxím došlo v predvečer šokujúcich správ z Dubaja, nestihol nasledovať taký dramatický dolárový výpredaj, aký by sa dal očakávať po zlomení dlhodobých rekordov.
Nové novembrové maximum sa navyše udržalo 19 stotín pod hranicou 151,63 centa/EUR, čo je z technického pohľadu posledný míľnik, ktorý ak neprinesie obrat strednodobého trendu, môže ho upevniť smerom k vlaňajším rekordom spoločnej európskej meny. Prvý vážny test tejto bariéry prekazili dubajské správy, po ktorých sa v priebehu necelých 24 hodín dolár posilnil takmer o dve percentá až k úrovni 148,28 centa/EUR.
Aj nečakaná epizóda o zraniteľnosti svetových trhov pripomenula, že dolár ostáva menou prvej voľby v časoch turbulencií. Hoci oživenie na akciových trhoch po úľave z úvodného dubajského prekvapenia oslabilo dolár späť k 151 centom/EUR, technické vyhliadky pre ďalšie rýchle a ľahké zisky eura nad hranicou 151,63 centa/EUR zahmlieva práve neistota spojená s odolnosťou európskeho exportu k rekordne pevnejúcej domácej mene, no najmä jasné kontúry rizika, že keby predvianočnú akciovú rely nasledovala výraznejšia korekcia, s veľkou pravdepodobnosťou by zrejme prospela nielen osvedčenému defenzívnemu páru jenu k doláru, ale aj ziskom americkej meny k európskej.
Zmiešané makrosprávy zo zámoria potvrdili pokračovanie hrboľatého terénu. Po revízii bola novembrová korekcia indexu spotrebiteľskej dôvery od Michiganskej univerzity miernejšia (67,4 bodu), než naznačil predbežný výsledok. Prekvapujúco silnejšie bolo aj októbrové oživenie predaja novostavieb (6,2 % medzimesačne), ktorých sa za Atlantikom predalo minulý mesiac najviac od vlaňajšieho septembra (430-tisíc). Na pohľad pesimistické prekvapenie (-1,3 %) po rekordnom septembrovom výsledku ( 1,8 %) priniesla štatistika objednávok tovarov dlhodobej spotreby po očistení o dopravné zariadenia.
Najvýraznejší pokles od vlaňajšieho decembra (-2,1 bodu) si zapísal v predošlom mesiaci index priemyselnej aktivity, zostavovaný na základe prieskumu medzi nákupnými manažérmi (53,6 bodu). Už štvrtý mesiac po sebe sa však udržal v teritóriu expanzie, nad 50-bodovou hranicou. Ide o najlepšiu nepretržitú sériu indexu od začiatku ostatnej recesie v decembri 2007.
Autor je hlavný analytik Volksbank Slovensko.
Foto na titulke - Flickr.com