“Od prvého januára bude trh stopercentne pripravený na príchod novej meny,“ odvážne tvrdí šéfka slovenských obchodných inšpektorov Nadežda Machútová päťdesiat dní pred zavedením eura.

Dôvodí to tým, že trh sa od začiatku povinného duálneho zobrazovania výrazne napravil.

Podľa nej je už iba niekoľko málo prevádzok, ktorým chýba správne a viditeľne zobrazený konverzný kurz, kde zlyhali vedomosti zo základov matematiky pri prepočte jednotkových cien tovarov a služieb, alebo kde doklad o kúpe neobsahoval údaje o kurze či prepočet na eurá.

Napriek tomu, problémy pretrvávajú. S nedostatkami stále zápasí zhruba štvrtina z viac ako 20-tisíc kontrolovaných prevádzok po celom Slovensku.

Najväčšie problémy sa očakávali a potvrdili najmä v malých obchodoch, ktoré zamestnávajú do päť zamestnancov v prešovskom, trenčianskom a banskobystrickom kraji. Naopak, problém s eurocenami nemajú živnostníci v nitrianskom a žilinskom kraji a vo veľkých obchodných prevádzkach.

Podnikanie s chybami

Pri posudzovaní pripravenosti obchodníkov na euro sa však objavili aj iné, oveľa závažnejšie nedostatky. Zistili ich živnostenské úrady, ktoré ku spolupráci prizvala obchodná inšpekcia.

Podnikatelia napríklad nevedeli preukázať rozhodnutie o spôsobilosti na prevádzku, alebo kontrolovaná prevádzka sa nenachádzala na mieste určenia, prípadne jej chýbalo správne označenie či oznámenie o tom, že bola zrušená alebo iné zmeny, ktoré nastali od vydania povolenia pri ohlásení živnosti.

Kapitálnym úlovkom živnostenských inšpektorov bolo odhalenie nedovoleného podnikania. „Sú to závažné porušenia živnostenského zákona a osobitných predpisov, a niektoré z nich už začali riešiť živnostenské úrady v správnom konaní, “ potvrdil Ján Dutko, riaditeľ odboru živnostenského podnikania ministerstva vnútra. Začatie správnych konaní v trinástich prípadoch potvrdila aj SOI.

Tu ale vyvstal problém pre štátnu správu, ktorá pracuje - aj keď nie vlastným zavinením - s neaktualizovanou databázou údajov o podnikateľských subjektoch. Problém sa ďalej nabaľuje, ak informácie od živnostenských úradov využívajú aj iné inštitúcie.

Exkurzia do nákladov

Ťažisko práce inšpektorov obchodnej inšpekcie a živnostenských úradov sa postupne po nástupe eura odbremení a sústredí sa prioritne na cenotvorbu. Kontrolu duálneho zobrazovania a oceňovania bude sledovať 60 nových inšpektorov, ktorí sú nakontrahovaní iba na túto agendu.

„Zameriame sa na častejšie sa opakujúce kontroly, sledovanie vývoja cien počas výpredajov, osobitne poslednej ceny, z ktorej obchodník vypočíta zľavu, aby nebol klamaný spotrebiteľ,“ uviedla N. Machútová.

Pre predajcov to znamená, že v oprávnených prípadoch cenový kontrolný orgán vstúpi aj do cenovej evidencie, aby posúdil oprávnenosť zľavy či zvýšenia cien. Umožňuje mu to novembrová novelizácia zákona o cenách a generálneho zákona o eure. Sledovaním štruktúry nákladov musia byť totiž jasne odlíšené dôvody, ktoré súvisia so zavedením eura alebo so zaokrúhľovaním a inými objektívnymi skutočnosťami.

Zvýšiť pozornosť by preto mali najmä majitelia autoškôl, parkovacích miest, či reštaurácií, kaviarní a kaderníctiev, kde sa ako v prvých oblastiach podnikania začne sledovať a porovnávať neštandardný vývoj cien za ostatných 12 až 24 mesiacov. Na ten upozornila inflačná správa ministerstva financií z ktorej vychádzala aj Cenová rada a požiadala o prešetrenie dôvodov tohto rastu.

Výsledky kontrol pri prechode na euro

vybrané ukazovatele za obdobie od 24. 8. do 31. 10. 2008
(počet prevádzkových jednotiek)

SOI

Živnostenské úrady 1)

Počet kontrolovaných prevádzok

10 920

9 752

počet prevádzok s nedostatkami

4 502

1 755

Nezverejnený konverzný kurz

277

35

Nevhodne zverejnený konverzný kurz

33

23

Nesprávny konverzný kurz

150

16

Doklad o kúpe s nesprávnym Prepočtom informatívnej ceny

32

1

Na doklade o kúpe chýbal konverzný kurz

68

4

Doklad o kúpe s nesprávnym konverzným kurzom

69

7

Chýbajúce duálne zobrazenie konečnej sumy

84

12

Počet kontrolovaných výrobkov

494 685

155 423

Nesprávny prepočet jednotkových cien

20 278

880

1 – Živnostenské úrady začali s kontrolou od 8. 9. 2008

PRAMEŇ: Slovenská obchodná inšpekcia, Odbor živnostenského podnikania MV SR

Foto na titulke - Flickr.com