Nápad prvej Ficovej vlády garantovať zhodnotenie v druhom pilieri najmenej na šesťmesačnej báze uznala ako nezmyselný aj centrálna banka. Od začiatku tohto roka sa ho DSS zbavujú, nový zákon im ukladá udržiavať pozitívne zhodnocovanie, navyše až v päťročnom intervale, len v konzervatívnom fonde.
Všetci sporitelia dostali výzvu na presun do tohto fondu, ak si chcú garancie zachovať. Pre zmenu sa rozhodlo len jedno percento klientov. Nehovorí to ale veľa o ochote Slovákov ísť do rizika, skôr o ich nezáujme o výpisy z dôchodkových účtov.
Najmenšia DSS na trhu, DSS Poštovej banky, ktorá donedávna patrila ČSOB, sa ale rozhodla zahrať na fakt, že ľudia potrebujú istoty. Garancie, že cena dôchodkovej jednotky neklesne, chce zachovať aj v ostatných fondoch. V zmiešanom fonde sľubuje rast na osemročnej porovnávacej báze, v akciovom na 12-ročnej. Čo kopíruje pôvodné návrhy DSS, ktoré hovorili o tom, že obdobie porovnávania by malo odzrkadľovať investičný horizont fondu.
Polročná perióda platná do tohto roka skresala duráciu portfólií na minimum, všetky fondy momentálne investujú do podobných krátkych konzervatívnych cenných papierov. Dvanásťročné obdobie ale dáva priestor aj na fluktuácie bez hrozby toho, aby DSS musela dopĺňať straty klientov z vlastných prostriedkov. Ostatné DSS zatiaľ nemienia kontrovať podobnou ponukou. Pre tých, ktorí požadujú záruky, tak môže byť najmenšia DSS zaujímavou alternatívou. Prísľub neklesnutia hodnoty dôchodkovej jednotky za určité obdobie bude zakotvený priamo v štatútoch fondov.
Ponuka dobrovoľných garancií nemusí mať dlhé trvanie. Smer-SD jasne prehlasuje, že zavedie do druhého piliera povinné záruky späť, hoci nevie ešte definovať v akej podobe. Protinávrh k aktuálne platným zmenám, ktorý ale neprešiel prvým čítaním v parlamente, trval na zachovaní Ficových garancií s tým, že DSS vytvoria úplne nové, negarantované fondy. Nie je zatiaľ jasné, či nová vláda opráši pôvodný zákon alebo vytvorí úplne nové pravidlá, už štvrté za osem rokov existencie druhého piliera.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch