Vysoké poplatky a úroky pri úveroch na bývanie neboli výsledkom kartelovej dohody. Podozrenie ministra financií Ivana Mikloša, ktoré predostrel pred vyše rokom na tlačovej besede, prešetroval Protimonopolný úrad SR. Zistil, že zákon porušený nebol.
Šéf rezortu financií sa v úvode vlaňajšieho februára nechal počuť, že cenu úverov a výšku bankových poplatkov považuje za neprimeranú (link 1). „Hypotekárne úvery v SR patria k najdrahším v celej eurozóne. Aj keď to očistíme o rizikovú prirážku a iné faktory, stále je ich cena podľa nášho názoru vysoká,“ uviedol I. Mikloš.
Vtedajšie zvyšovanie poplatkov bolo podľa neho potrebné preskúmať z hľadiska možnej kartelovej dohody. Protimonopolný úrad podľa hovorkyne Aleny Sedlákovej preveroval či cena úveru je v porovnávaných bankách rovnaká.
Skúmal, či a za akých podmienok sa menia ceny úverov, či k tomu dochádza v rovnakom čase a ako sa menia podmienky poskytovania úverov v súvislosti s vývojom ekonomického prostredia. „Po analýze získaných údajov úrad dospel k záveru, že zákon o ochrane hospodárskej súťaže nebol porušený, a teda nie je dôvod na konanie v tejto veci,“ dodala A. Sedláková.
Napriek tomuto rozhodnutiu chce ministerstvo financií podľa hovorcu Martina Jaroša ďalej posilňovať ochranu klientov. Predovšetkým bojom za vyššiu transparentnosť ponúk a lepšiu informovanosť spotrebiteľov.
Podľa výkonného riaditeľa Slovenskej bankovej asociácie Ladislava Unčovského je za rozdielnou výškou úrokov v porovnaní s eurozónou iná vymožiteľnosť práva, iné kreditné riziko slovenského klienta, rozdielne suverénne riziko krajiny a tiež vyšší dopyt po úveroch na bývanie.
Na Slovensku sa kontinuálne zvyšoval s výnimkou roku 2009. Vlani banky predali rekordný objem týchto pôžičiek. V eurozóne rástli úvery na bývanie medziročne o dve percentá, na Slovensku o vyše 18 percent. „Podnikateľ by bol hlúpy, ak by znižoval v takomto prostredí vlastné výnosy,“ skonštatoval L. Unčovský minulý týždeň na konferencii Inštitútu hospodárskej politiky.
Pomôcť zlepšiť postavenie dlžníkov voči bankám mali zmeny od januára. V rámci nich napríklad musia banky dve mesiace pred uplynutím fixácie klienta informovať o jeho novej sadzbe.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com