Aspoň pri trojročnej fixácii, kde to podmienky na trhu dovoľujú. Úrokovú sadzbu nastavila od 1,39 percenta. Ako vysvetľuje vedúca úverových produktov Angelika Farkašová, hoci banka nemá jednotnú sadzbu pre všetkých a hovorí o cenách „od“, malo by ju podľa skúseností dostať deväť z desiatich klientov.

VÚB sa poistila, že ak ju budú ostatné banky s nižšou cenou nasledovať a dokonca ju podlezú, jej noví klienti nebudú mať dôvod rozmýšľať nad neverou. Klienti, ktorí majú v banke účet a chodí im naň pravidelne aspoň jeden a polnásobok splátky, dostanú od banky bezplatnú garanciu. Ak by VÚB počas roka znížila trojročný fix ešte nižšie, môžu banku požiadať, aby úrokovú sadzbu upravila aj im.

Ako pôjdu sadzby

VÚB skúša osloviť klientov zníženou sadzbou pri krátkom fixe potom, čo vlani v jesennej kampani presviedčala klientov pre dlhé fixácie. Tie však klientov veľmi neoslovili. Ako hovorí analytik VÚB Andrej Arady, ak chce banka klientom niečo zaujímavé ponúknuť, môžeme to tentoraz urobiť pri krátkych sadzbách,“ dodáva.

Úrokové sadzby krátkych fixov sú ovplyvnené Európskou centrálnou bankou (ECB), ktorá nehodlá ukončiť sezónu lacných peňazí. Hoci sa celková inflácia už odpichla od nuly a je pri cieľových hodnotách centrálnej banky, nestačí to. ECB by rada rozkývala aj jadrovú infláciu a konečnú spotrebu domácností. A tie zatiaľ nahor nemieria. Normalizácia úrokov sa síce podľa neho dostala aspoň na obzor, no tento rok by to stále nemala byť horúca téma.

Rast celkovej inflácie v závere roka podľa M. Aradyho spôsobil, že hoci sa toho v skutočnosti veľa nezmenilo, významne sa zmenili očakávania investorov. Pri dlhších peniazoch (napríklad swapoch, ktoré ovplyvňujú aj ceny dlhších fixov) sú práve očakávania investorov dôležitejšie. Práve preto, že sa zmenili a čakajú viac, aj pre klientov na hypotékach sa posunuli ceny pri dlhých fixáciách - sedem, či desaťročných - nahor.

Dôležité hypotéky

Ponuka VÚB nie je pri trojročnom fixe na trhu najnižšia a niektoré menšie banky komunikujú aj menšie ceny. No predsa sú dôležité, pretože úroková politika veľkých hráčov určuje trendy pre celý sektor. Ak ostatné banky dúfali, že niektorý z veľkých hráčov – najmä VÚB, ktorá vlani rozpútala cenovú vojnu v hypotékach - začne sadzby korigovať nahor, pri krátkych fixáciách sa tak aspoň do konca apríla neudeje. Cena 1,39 percenta by dovtedy mala platiť.

Rast úrokových sadzieb by si bankári veľmi želali. Hypotéky sú pre slovenské banky dominantný produkt, ktorý im tvorí gro úrokových výnosov. Úrokové sadzby klesali pri znižujúcich sa sadzbách už dlhšie, no po vlaňajšom konkurenčnom boji sú ešte osekanejšie. Aby prepadu úrokových výnosov a následne ziskov zabránili, tlačia na čo najväčšie objemy nových obchodov. Aj preto sa v tomto roku čaká opäť veľká úverová bitka, aj keď rast úverov môže byť nakoniec už čosi pomalší než vlani.