Ďalšie zníženie sadzieb finančné trhy už nečakali, pretože šéf ECB Mario Draghi po júnovom posunutí základnej sadzby na nové minimum a presune depozitnej sadzby do záporného pásma povedal, že v sadzbách „sme z praktických hľadísk na dolnej hranici“.

Trh naopak čakal, že M. Draghi v štvrtok ohlási nové opatrenia na podporu ekonomiky eurozóny. ECB sa dostala pod silný tlak, keď M. Draghi minulý mesiac vyhlásil, že inflačné očakávania ďalej klesajú a že ECB proti tomu zasiahne „všetkými dostupnými nástrojmi“.

Medziročná miera inflácie v eurozóne v auguste klesla na nové päťročné minimum 0,3 percenta. Je tak už hlboko pod cieľovou úrovňou dvoch percent aj pod úrovňou jedného percenta, ktorú ECB označuje za „nebezpečnú zónu“. Ekonomický rast v krajinách eurozóny sa navyše v tohtoročnom druhom štvrťroku zastavil vplyvom poklesu nemeckej ekonomiky a pokračujúca stagnácia vo Francúzsku.

ECB znížila depozitnú sadzbu na mínus 0,2 percenta z mínus 0,1 percenta. Takisto znížila krajnú refinančnú sadzbu, za ktorú si od nej komerčné banky požičiavajú núdzové úvery, na 0,30 percenta.

Očakávania zásahu zvýšil sám M. Draghi, keď sa pred dvoma týždňami na konferencii centrálnych bankárov v americkom Jackson Hole odchýlil od pripraveného prejavu a povedal, že inflačné očakávania v auguste „vykazujú výrazný pokles“. ECB preto podľa neho „využije všetky dostupné nástroje“, aby zabezpečila cenovú stabilitu. Bolo to oveľa dôraznejšie vyjadrenie ako jeho slová z minulého zasadnutia ECB z počiatku augusta.

„Draghi zvýšil očakávania, že ECB je pripravená opäť zasiahnuť,“ povedal agentúre Reuters ekonóm Nick Matthews z japonskej banky Nomura. Informované zdroje agentúre Reuters oznámili, že banková rada mala vo štvrtok na stole aj návrh na spustenie programu nákupov cenných papierov vytvorených z bankových úverov (ABS) a odkupovania krytých dlhopisov v hodnote až 500 miliárd eur.

Nákupy dlhopisov a ďalších aktív sú najúčinnejším nástrojom, ktorý môže ECB použiť. Tieto nákupy používajú po poslednej recesii na konci minulého desaťročia k podpore ekonomiky aj centrálne banky USA alebo Japonska. Namiesto štátnych dlhopisov, ktoré skupuje americký Fed, bude ale pre ECB oveľa ľahšie odkupovať od bánk balíky firemných alebo hypotekárnych úverov.