Prvý februárový deň priniesol na trhy novú nákupnú vlnu. Silné korporátne výsledky spolu s rastom priemyselnej aktivity a zmiernením obáv o vývoj v Egypte utvrdili väčšinu investorov, že situácia sa bude ešte zlepšovať. To dáva akciovým trhom priestor pre ďalší rast v tomto roku.

Americké indexy reagovali na situáciu nečakane rýchlym prekonaním dôležitých psychologických bariér. Dow Jones Industrial Average (DJIA) prvýkrát od júna 2008 prekročil hranicu 12-tisíc bodov (12 040). Na historické maximum 14 164 bodov z októbra 2007 mu ešte chýba zosilnieť o 15 percent.

Včera nezaostával ani hlavný porovnávací index S&P 500, ktorý vzrástol o 1,7 percenta a prvýkrát od augusta 2008 prekonal métu 1 300 bodov.

Investorská obec očakáva, že akciové trhy budú rásť tretí rok po sebe. V súčasnosti ich náladám nahrávajú veľmi silné zisky firiem. Z dvestovky spoločností v indexe S&P 500 až tri štvrtiny prekonali očakávania analytikov.

Včera pomohli americkým indexom výsledky farmaceutického lídra Pfizer, ktorého akcie zosilneli o 5,5 percenta. Taktiež predpovede najväčšieho prepravcu zásielok UPS, ktorého vedenie verí, že americká ekonomika porastie minimálne o tri percentá.

Automobilová brandža hlási silný rast predaja za Atlantikom aj v januári. To dáva trhom nádej, že aktivita priemyslu, ktorá je v súčasnosti na najvyššej úrovni za posledných sedem rokov, bude pokračovať. Predaj automobilov v USA medziročne vzrástol o 17 percent na 820-tisíc kusov a skoro všetky najväčšie automobilky hlásia silné dvojciferná rasty odbytu.

Situácia je v súčasnosti oveľa lepšia ako pred rokom, keď trhy tápali ohľadom budúceho rastu najmä americkej ekonomiky, ale aj oživenia v krajinách Európskej únie. Stimulačné injekcie vlád a centrálnych bánk v súčasnosti prinášajú na trhy oživenie. Investorov lákajú do nákupov akcií aj lepšiace sa firemné ukazovatele. Ziskové marže firiem sa podľa Saxo Bank dostali na najvyššie úrovne za poslednú dekádu. U amerických aj západoeurópskych firiem sa budú aj v tomto roku pohybovať na úrovni  osem až deväť percent, čo pomôže trhom v 10-percentnom zhodnotení.

Dvomi tretinami k rastu indexu S&P 500 prispeje podľa analytikov zo Saxo Bank rast korporátnych ziskov a jednou tretinou zvýšenie pomeru ukazovateľa P/E, pri ktorom možno predpokladať akceptáciu 15 až 16-násobku. Investorov presvedčila rýchla a efektívna reštrukturalizácia firiem, čo prinieslo negatívum v podobe vyššej nezamestnanosti, ale na druhej strane naplnilo firemné kasy. Silná finančná hotovosť oslobodila manažérov najmä technologických firiem od závislosti financovania sa z bánk. V päťstovke amerických firiem z indexu S&P dosahuje hotovosť v pomere k celkovým aktívam rekordne vysokú úroveň (10,8 percenta).

Rastúcu výrobnú aktivitu potvrdzujú aj silnejúce ceny surovín. Meď, ktorá sa považuje za významný indikátor nálad v priemysle, opäť prepisuje historické maximá a atakuje hranicu 10-tisíc dolárov za tonu, čo ťahá nahor aj akcie ťažiarov. Podobne je to aj pri energetických firmách orientujúcich sa na ťažbu a spracovanie ropy a uhlia.

Foto na titulke - SITA / AP