To bude zase letná dovolenka! Najmä, ak na ňu nastúpite v najbližších dňoch či týždňoch. Rady na hraniciach kvôli opatreniach, čo krajina, to iné protipandemické pravidlá, líšia sa aj systémy kontroly. Mnoho ľudí už teraz zvažuje víkendový pobyt za hranicami či rovno letnú dovolenku, ktorú by si rovnako ako po uplynulé roky radi organizovali sami, na vlastnú päsť a autom.

Vyhovuje im organizovať si vlastný čas, meniť miesta pobytu a nespoliehať sa na servis cestovných kancelárií. Za takýto „luxus“ si však riadne priplatia. Infektológovia spravidla odporúčajú v júni a júli absolvovať dovolenku doma, v auguste a septembri už pokojne aj v krajinách v rámci EÚ.

Podľa posledných informácií EÚ otvorí hranice členských krajín pre všetky úplne zaočkované osoby. Diplomati členských krajín EÚ sa v stredu 19. mája v Bruseli dohodli, že hranice eurobloku by sa mali znovu otvoriť pre cestujúcich, ktorí sú úplne zaočkovaní proti novému typu koronavírusu. Čo však tí ostatní individuálni dovolenkári, ktorí túto podmienku zatiaľ nespĺňajú?

Problémom, na ktoré musia byť individuálni cestovatelia pripravení, bude, že si musia všetko vyhľadať sami. Naozaj tu nikto nič negarantuje. Na naše úrady sa v tomto smere veľmi spoliehať neoplatí, často toho vedia možno menej ako samotní turisti. Najčastejšia odpoveď zo strany štátnych úradov znie – všetko je v riešení, chaos je aj v iných krajinách, obráťte sa inde, alebo si to niekde sami zistite.

Individuálni cestovatelia v problémoch

Pre vyjazdový  cestovný ruch už jednotlivé krajiny a destinácie stanovujú podmienky pre vstup a pobyt. „Slovensko stále nemá jasné podmienky pre návrat, nevieme kedy aký doklad musíme predložiť a aké doklady budú uznané. Nejasnosti spôsobujú zdĺhavé niekoľkohodinové čakania na hraniciach. Nejasné sú aj podmienky povinnej karantény," hovorí pre TREND prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes.

V súčasnosti vidí ako veľký problém tiež skutočnosť, že cestujúci s kompletným očkovaním nemajú relevantný doklad, ktorým by sa boli schopní preukázať podľa požiadaviek v jednotlivých navštívených krajinách. Stále sa čaká na spustenie európskych covid pasov.  

Najviac ťažkostí môžu mať pri individuálnom cestovaní tí, ktorí si zbalia kufre a risknú pobyt v cudzine bez očkovania a bez dohľadu cestovnej kancelárie. Okrem iného načrú riadne hlboko do vrecka, najmä pri testovaní a vybavovaní dokladu v cudzom jazyku. Pred cestou si treba preveriť podmienky vstupu do cudziny.

Tie sa však môžu nestále meniť. Neraz možno budú musieť absolvovať aj testovanie počas pobytu v hoteli či reštaurácii, prípadne pred odchodom z danej krajiny a tiež po príchode na Slovensko. Výdavky sa môžu vyšplhať na stovky eur na jednu osobu. O niečo jednoduchšie to majú tí, ktorí sú už zaočkovaní. Od soboty 22. mája bude Slovensko vydávať jednotné dvojjazyčné očkovacie certifikáty. Od pondelka 24. mája by sa o ne malo dať požiadať na stránkach korona.gov.sk.

Vyznajte sa v chaose

Brázdiť okolité krajiny na vlastnú päsť je na prvý pohľad lákavé. Žiadne lety, žiadne cestovanie autobusom hromadne, ale po svojej linke. Stačí sa len obzrieť do obľúbených dovolenkových destinácií.

Chorvátsko pred pár dňami avizovalo, že bežné slovenské antigénové testy s potvrdením formou SMS uznávať nebude. Rakúsko zrušilo od 18. mája karanténu pre krajiny s nízkym rizikom nákazy, vrátane Slovenska. Česko nás zase deň predtým zaradilo do zoznamu krajín s vysokým rizikom nákazy a sfarbilo nás na červeno.

Práve to vzbudilo najväčší rozruch v posledných dňoch. Bolo to spôsobené metodikou a dátami Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC), z ktorých česká strana vychádza. V jednom parametri ešte stále „svietime.“ 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa