Donald Trump mal šťastie, keď ho guľka pri atentáte zasiahla iba do ucha. Následnou emotívnou reakciou a novou rolou martýra sa ďalej zvýšili jeho šance na opätovné získanie Bieleho domu. Svojim dielom k tomu prispieva aj Elon Musk, ktorý mu prisľúbil financie v objeme 180 miliónov dolárov.
Na trhu sa okamžite rozbehol „Trump trade“ a investori začali vo veľkom skupovať akcie firiem, ktoré môžu z jeho politiky ťažiť. Išlo najmä o domáci priemysel a infraštruktúru. Pondelňajší a utorňajší rast akcií na nové historické maximá čiastočne pripomínal ich rast počas noci, keď D. Trump vyhral voľby.
Radosť netrvala dlho. V stredu nastal jeden z najväčších výpredajov za dlhé obdobie. Technologický index Nasdaq stratil viac ako 2,5 percenta, čo je najväčšia strata od októbra. Hlavným dôvodom boli výroky bývalého prezidenta na margo Taiwanu.
Len deň predtým D. Trump ohlásil, že za svojho viceprezidenta menuje Jamesa Davida Vancea, zarytého kritika voľného obchodu a migrácie. Jeho hlavné posolstvo je geopolitické: „Musím byť k vám úprimný - je mi úplne jedno, čo sa stane s Ukrajinou tak či onak“. Menovanie J.D. Vancea vzbudilo v Bruseli paniku.
Podobnú izolacionistickú tendenciu naznačil v rozhovore pre Businessweek aj D. Trump, keď povedal, že Taiwan musí platiť Spojeným štátom za ochranu. „Viete, nie sme iní ako poisťovňa“, povedal Trump, „Taiwan nám nič nedáva“.
Bývalého prezidenta však geopolitika príliš netrápi. Jeho hlavným cieľom je priniesť do Spojených štátov investície. „Zobrali nám takmer 100 percent nášho čipového priemyslu. Teraz im dávame miliardy dolárov na vybudovanie nových čipov v našej krajine“, povedal Trump.
Následky jeho slov na margo Taiwanu boli na finančné trhy prekvapujúco silné. Na Taiwane sa vyrába 90 percent najmodernejších čipov a znížený záujem ochrániť ostrov pred prípadnou inváziou Číny znamená masívne výpadky celého čipového reťazca.
Prvé reagovali akcie výrobcu čipov TSMC, ktoré stratili sedem percent. Nasledovali akcie dizajnérov čipov, keď hodnota AMD klesla o vyše osem percent. Index polovodičov stratil šesť percent a takmer toľko aj Nvidia. Nie všetci ale zažili straty. Americkí výrobcovia čipov ako Intel a najmä GlobalFoundries vzrástli, posledne menovaná firma až o 10 percent.
Zhodou okolností v rovnakom čase Bidenova administratíva oznámila, že zvažuje nové a zatiaľ najprísnejšie opatrenia voči firmám v čipovom priemysle vyvážajúcom komponenty do Číny. Ide hlavne o najhodnotnejšiu európsku technologickú firmu ASML, ktorej akcie reagovali poklesom o vyše 10 percent napriek výborným kvartálnym výsledkom.
„Trumpov obchod" tak môže priniesť napokon niečo iné, ako si investori mysleli.