Z pohľadu autorského práva sa projektová dokumentácia chápe a vníma ako architektonické dielo. V súlade so zákonom č. 185/2015 Z. z. autorský zákon (ďalej len „autorský zákon“) je architektonickým dielom najvšeobecnejšie vyjadrenie tvorivej architektonickej myšlienky autora, najmä grafické a priestorové zobrazenie architektonického riešenia stavby, ktoré je jedinečným výsledkom tvorivej duševnej činnosti tohto autora. Samotná stavba, ktorá je na základe takejto projektovej dokumentácie zhotovená, sa považuje za zhmotnenie, resp. rozmnoženinu takéhoto architektonického diela, teda projektovej dokumentácie. Takáto stavba sa  nepovažuje za predmet autorského práva.

Práva k projektu

Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že právnu ochranu v zmysle autorského zákona ako dielo požíva len samotná projektová dokumentácia a jej autor. Je vhodné a praktické si práva k projektovej dokumentácii upraviť už v kúpnej resp.  inej zmluve, na základe ktorej sa nadobúda vlastnícke právo k nehnuteľnosti, ktorej sa samotná projektová dokumentácia týka. 

V opačnom prípade môže byť problém sa k takejto projektovej dokumentácii zo strany vlastníka nehnuteľnosti dostať. Napríklad, ak samotný autor tejto dokumentácie nebude ochotný ju vlastníkovi poskytnúť, alebo len za odmenu, ktorú vlastník nehnuteľnosti nebude ochotný uhradiť.

Výnimka v zákone

Autorský zákon však upravuje aj výnimku, kedy sa použitie architektonického diela a teda projektovej dokumentácie resp. jej rozmnoženiny nebude považovať za zásah do autorského práva. Je to v prípade, ak sa aj bez súhlasu autora použije na účel obnovy stavby. Pod sa v zmysle autorského zákona pritom rozumie súbor činností, ktorými sa vykonáva údržba, oprava, úprava alebo rekonštrukcia stavby alebo jej časti s cieľom zachovať jej funkčné využívanie. 

Dovoľujeme si tu upozorniť na skutočnosť, že samotná projektová dokumentácia, resp. jej časť, je povinnou prílohou stavebného konania a ako súčasťou spisu ňou disponuje príslušný stavebný úrad. V súlade s § 23 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní: „Účastníci konania a ich zástupcovia a zúčastnené osoby majú právo nazerať do spisov, robiť si z nich výpisy, odpisy. Správny orgán môže povoliť nazrieť do spisov a urobiť si výpis, odpis aj iným osobám, pokiaľ preukážu odôvodnenosť svojej požiadavky.“

Aj bez súhlasu projektanta

Zároveň je však potrebné upozorniť aj na ustanovenie autorského zákona, podľa ktorého vlastník stavby, ktorá je vyjadrením architektonického diela, môže vykonávať na stavbe bez súhlasu autora projektovej dokumentácie len také stavebné úpravy a udržiavacie práce, ktoré sú nevyhnutné na jej udržanie v dobrom stave a na zachovanie funkčného využívania a ktoré neznižujú hodnotu architektonického diela (v tomto prípade projektovej dokumentácie), alebo inak nezasahujú do autorských práv. 

Zhotoviteľ stavby (stavebník)  teda nemôže obmedzovať vlastníka stavby vo vykonávaní takých úprav, ktorými nedôjde k zníženiu hodnoty architektonického diela, resp. inak nezasiahne do autorských práv autora projektovej dokumentácie.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Dom bez projektovej dokumentácie. Ako sa k nej dostať?
Dom bez projektovej dokumentácie. Ako sa k nej dostať?
Dom bez projektovej dokumentácie. Ako sa k nej dostať?
Dom bez projektovej dokumentácie. Ako sa k nej dostať?