Dôchodok je prirodzenou súčasťou života, pre mnohých ľudí však predstavuje aj obdobie neistoty a obáv o finančnú stabilitu. Aby ste aj v seniorskom veku mali istotu pravidelného príjmu a mohli si užívať finančnú nezávislosť, je potrebná včasná a dôkladná príprava.
V závislosti od vašich preferencií, finančnej situácie a životného štýlu existuje množstvo rozličných prístupov pre zabezpečenie dôchodku. V tomto článku sa pozrieme na dôležitosť plánovania, možné stratégie a zároveň vám poskytneme tipy, ako začať už dnes.
Prečo je dôležité plánovať dôchodok?
Niektoré z najdôležitejších dôvodov sú:
Demografický vývoj: Podiel starších ľudí v pomere k produktívnej populácii rastie, miera pôrodnosti klesá a stále viac mladých ľudí odchádza za prácou mimo Slovenska. Je teda vysoko pravdepodobné, že budúce dôchodky budú nižšie, ako sú tie dnešné. Nestačí preto spoliehať sa na štát — na dôchodok sa musíte pripraviť sami.
Predlžovanie priemernej dĺžky života: Ľudia sa dožívajú stále vyššieho veku a poberajú dôchodok dlhšie, čím sa ďalej zvyšuje tlak na dôchodkový systém.
Dostatočný čas na zhromažďovanie úspor: Včasná príprava na dôchodok dá vašim investíciám viac času rásť. Zároveň bude stačiť odkladať menšiu sumu, ktorá nezaťaží váš rodinný rozpočet.
Flexibilita vo voľbe stratégií: Dostatok času vám umožní vybrať si aj z dynamickejších stratégií, ktoré majú v dlhodobom horizonte väčší potenciál na vyššie zhodnotenie.
Zvýšenie životnej úrovne a nezávislosti: Keďže budúce dôchodky budú pravdepodobne nižšie, dodatočný zdroj príjmu z investícií vám umožní udržať si životnú úroveň.
Kde teda začať s prípravou na dôchodok?
Prvým krokom k úspešnému plánovaniu je stanovenie si cieľov. Koľko peňazí chcete mať na dôchodku? V akom veku chcete do dôchodku odísť? Aké sú vaše očakávania ohľadom životného štýlu?
Keď si stanovíte ciele, môžete začať s výpočtom, koľko peňazí budete potrebovať na ich dosiahnutie. Pomôže vám s tým jeden z mnohých online nástrojov a kalkulačiek.
Po stanovení cieľov je potrebné nájsť spôsob, ako ich naplniť. Tu je pár tipov:
Začnite čo najskôr: Čím skôr, tým lepšie. Začnite pravidelne investovať a pripravovať sa na dôchodok už v mladosti, pri tvorbe dlhodobých úspor sa počíta každý rok.
Zvážte zapojenie do II. piliera: Ak máte do dôchodku dosť času, zvážte zapojenie do II. piliera. Ak tam už prispievate, skontrolujte si, kam putujú vaše peniaze. Pri dlhom investičnom horizonte je vhodné investovať do dynamických indexových fondov, ktoré majú vyšší potenciál lepšieho zhodnotenia.
Preverte si u zamestnávateľa možnosť príspevkov do III. piliera: Doplnkové dôchodkové sporenie ponúka viacero výhod, a to najmä vtedy, ak doň prispieva aj zamestnávateľ. Zhodnocuje sa vám vyššia suma a zároveň si viete uplatniť daňovú úľavu vo forme odpočtu od základu dane z príjmu.
Diverzifikujte svoje investície: Nespoliehajte sa iba na príjem z I., II. či III. piliera. Investujte aj samostatne, a to do rôznych tried aktív naprieč sektormi a krajinami. To vám pomôže znížiť riziko a dosahovať lepšie a stabilnejšie výnosy. Ako sa bude blížiť váš odchod do dôchodku, nezabudnite začať vaše investície skonzervatívňovať.
Investujte pravidelne: Aj malé sumy, investované pravidelne, sa časom zhodnotia.
Zabezpečte si kvalitné životné poistenie: Aj napriek kvalitnému plánovaniu vám môžu do života zasiahnuť nepredvídané udalosti. Pamätajte preto na životné poistenie, ktoré vám poskytne finančnú istotu v prípade invalidity, choroby, výpadku príjmu či dožití.
Vyhľadajte odbornú radu: Ak si nie ste istí, ako začať s plánovaním dôchodku, obráťte sa na odborníka.
Plánovanie dôchodku je dôležitý proces, ktorý si vyžaduje čas a disciplínu. Čím skôr začnete a čím dôkladnejšie sa pripravíte, tým väčšiu istotu a finančnú slobodu si budete môcť na dôchodku užívať. Buďte preto aktívni a investujte do svojej budúcnosti už dnes.
- Ďalšie články finančného vzdelávania
Viac o finančnom vzdelávaní sa dozviete v najsledujúcich článkoch:
- Sedem spôsobov, ako si vytvoriť finančnú rezervu pre nezávislosť a slobodu
- Dôležitosť včasnej prípravy a stratégie pre zabezpečenie finančného komfortu
- Ako začať s investovaním: Návod pre začínajúcich investorov s malým kapitálom
- Návod na tvorbu a dodržiavanie realistického rozpočtu pre rôzne životné etapy
- Investovanie: Rozdiely medzi stratégiami a ich vplyv na výnosy
- Rozdiel medzi investovaním a špekuláciou. Akú stratégiu si vybrať
- Ako ženy pristupujú k investovaniu: V čom sa ich prístup?
- Dlhy sú zdrojom stresu a finančných problémov. Ako sa im vyhnúť?
- Ako nenaletieť podvodníkom a ochrániť svoje financie
Partnerom seriálu je licencovaný obchodník s cennými papiermi Wealth Effect Management