V druhej polovici augusta sa najsledovanejší transatlantický výmenný pár neokúňal využiť celý rozsah mimoriadne širokého obchodovacieho pásma, ktoré si vytýčil v prvej polovici mesiaca.
Živnou pôdou pre prudké zmeny nálad na devízových trhoch a sprievodné výkyvy euro-dolárového páru v rozsahu 140,5 až 143,75 centa/EUR bolo striedanie optimistických signálov zo zámoria s priaznivými lastovičkami zo starého kontinentu. Návrat k stropu augustového intervalu sa začal opätovným vzostupom na akciových parketoch, ktorý v piatok podporili prekvapujúce ekonomické správy z eurozóny aj spoza Atlantiku.
Výrazne silnejšie než očakávané bolo zlepšenie augustového indexu aktivity v priemysle aj v sektore služieb eurozóny. Podporilo to tak skoršie nádeje, že aj v Európe sa blíži bod stabilizácie. Hoci podľa varovaní šéfa Európskej centrálnej banky Jeana-Clauda Tricheta pôjde naďalej o „hrboľatý terén“. Signály odrazenia sa od dna potvrdzujú správy z amerického realitného trhu i štvrtý po sebe nasledujúci mesiac zlepšenia indexu predstihových ukazovateľov, barometra smerovania americkej ekonomiky v nasledujúcich dvoch štvrťrokoch.
Podľa americkej komisie pre obchodovanie s komoditami a derivátmi v treťom augustovom týždni pokračoval pokles celkovej dlhej pozície v eurách. Objem obchodov očakávajúcich posilnenie spoločnej meny klesol na najnižšiu úroveň od začiatku mája. Signalizuje to síce, že mimoriadnu volatilitu v blízkosti tohtoročných rekordov využívajú inštitucionálni investori skôr na uzatváranie ziskov zo skorších dlhých pozícií v eurách. Na druhej strane to varuje, že sa im uvoľnili ruky na opätovné zvyšovanie stávok na euro spôsobom, ktorý môže zvýšiť krátkodobé výkyvy, napríklad v prípade prelomenia hranice doterajších rekordov na úrovni 144,47 centa/EUR.
Prípadný neúspech testu tejto hranice môže rovnako utvrdiť nielen krátkodobých investorov (likvidujúcich zvyšky dlhej pozície), že je čas na obrat opačným smerom (tzv. dvojitý strop, opakovaný neúspech pri teste odolávajúcej bariéry). K ostražitosti pred bezprostrednými vyhliadkami finančných trhov nabáda aj pohľad na náladu k jenu, tradičnej defenzívnej investícii. V ostatnom týždni sa otočil pokles celkovej dlhej pozície v jenoch a opäť rástla prevaha obchodov očakávajúcich posilnenie japonskej meny.
Správu amerického prezidenta Baracka Obamu o potvrdení šéfa Fedu Bena Beranankeho na ďalšie funkčné obdobie uvítal devízový trh v utorok 25. augusta prudkým posilnením dolára zo 143,60 na 143,13 centa/EUR. Znova sa tak zopakoval nedávny precedens spoločného (nie protichodného ako doteraz v tomto roku) smerovania amerických akciových indexov a kurzu dolára.
Autor je hlavný analytik Volksbank Slovensko.
Foto na titulke - Flickr.com