Oslabená likvidita svetového devízového trhu prispela začiatkom decembra k mimoriadnym výkyvom najsledovanejších krížových kurzov.

Ešte pred štvrtkovým hlasovaním amerického Senátu o pomoci pre Detroit prelomil dolár hornú hranicu niekoľko týždňov dominujúceho nerozhodného pásma (131 centov/EUR). Pre zníženú koncoročnú likviditu na trhu, ale aj pre pokračovanie južného defenzívneho ťahu krížového páru dolár/jen k novým vyše 13-ročným maximám jenu sa po prelomení bariéry 91 JPY/USD zastavilo prudké technické posilnenie dolára k euru po päťpercentnom trojdňovom posune až pod hranicou 137,4 centa/EUR.

Takú výraznú korekciu podporili nielen protichodné signály o najbližších zámeroch menotvorcov vo Frankfurte a Washingtone. Nesplnili sa navyše ani optimistické očakávania, že rekordné zlacnenie ropy sa v októbri premietne do zmiernenia obchodného deficitu, čo pomohlo zlomiť hornú hranicu euro-dolárového pásma.

Týždenný počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti sa za Atlantikom vyšvihol na najvyššiu úroveň od novembra 1982. Prekvapujúci novembrový pokles výrobných cien o 2,2 percenta stlačil ich medziročnú dynamiku z 5,2 na 0,4 %.

Ďalšie zhoršenie priniesli správy o novembrových maloobchodných tržbách. Sériu štyroch po sebe nasledujúcich mesačných poklesov ukazovateľ očistený o predaj automobilov nezažil od roku 1992, rovnako ako 2,4-percentné medziročné zhoršenie za október.

Po týchto správach sa analytici z Wall Streetu priklonili k skoršiemu názoru trhu s úrokovými derivátmi, podľa ktorého bude aj tesne nad nulou kontrovať Fed až 50-bodovým znížením základného úroku.

Pripravenosť pokračovať v masívnom menovom stimule hospodárstva čeliaceho vážnej recesii pripustil i šéf Fedu Ben Bernanke, keď naznačil, že ani blízko nulových sadzieb neprišiel o dostupnú muníciu. Môže využiť kvantitatívne menové uvoľnenie dopĺňaním likvidity nákupom štátnych dlhopisov.

Na druhom brehu Atlantiku sa viacerí najvyšší menotvorcovia Európskej centrálnej banky (ECB) poponáhľali s ochladzovaním očakávaní ďalšieho výrazného znižovania eurosadzieb. Hoci prelomenie bariéry 136 centov naznačuje priestor na stabilizáciu septembrového výpredaja eura, až po úrovne 141,8 – 142,7 centa/EUR by bolo priskoro hovoriť o zásadnom obrate.

Aj prvý decembrový odhad inflácie v eurozóne (1,9 %) pripomenul, že situácia na kontinente je nemenej vážna. Navyše, ECB aj fiškálne autority eurozóny za tempom a rozsahom opatrení Washingtonu o čosi zaostávajú.

Autor je hlavný analytik Volksbank Slovensko