Z popredných párov to bol GBPUSD. Okrem doláru k tomu prispela aj libra, ktorá dostala podporu od lepšej dôvery v sektore služieb, ktorej index vzrástol v apríli z 57,6 boda na štvormesačné maximum 58,7 boda (oč. 57,9b.). Ďalšie potvrdenie silného oživenia britskej ekonomiky sa tak prenieslo do zvýšených očakávaní, že Bank of England pristúpi k zvyšovaniu úrokových sadzieb už v budúcnom roku.

GBPUSD sa vyšplhal na najvyššiu úroveň od augusta 2009, jeho rast zastavila až okrúhla úroveň 1,7, cez ktorú sa nateraz nedostal. Dnes ráno o 9:30 sa obchoduje na úrovni 1,6980.

Druhým párom, ktorý sa včera prepracoval na dlhodobé maximá, bol NZDUSD. Včerajšok bol úspešný deň pre pacifické meny, pozitívny impulz im udelilo zasadnutie austrálskej centrálnej banky.

To podľa očakávania neprinieslo žiadne zmeny v úrokových sadzbách, sprievodný komentár sa však niesol v optimistickejšom duchu. Guvernér Stevens sa v ňom vyjadril na adresu ekonomiky a trhu práce pozitívnejšie ako pred mesiacom a zároveň nezosilnil verbálny tlak na menu, ktorá je vyššie ako pred mesiacom.

AUDUSD sa následne dostal na viac ako dvojtýždňové maximá, dnes ráno o 9:30 sa obchoduje na úrovni 0,9345. Už spomínaný NZDUSD sa dostal až na dva a pol ročné maximá.

V nočných hodinách však NZDUSD časť ziskov odovzdal keď aj napriek medzikvartálnemu rastu zamestnanosti o 0,9 percenta (oč. +0,6 %) ostala miera nezamestnanosti na úrovni 6 percenta (oč. 5,8 %), dnes ráno o 9:30 sa obchoduje na úrovni 0,8692.

K dlhodobejším maximám sa včera priblížil aj EURUSD. Podporu mu mohli poskytnúť čísla zo Španielska, kde v apríli klesol počet nezamestnaných najrýchlejšie za posledných 10 mesiacov o 112-tisíc (oč. 49 tis.) a index dôvery v službách vzrástol na sedemročné maximum 56,5 boda (oč. 54,3b.).

EURUSD sa dostal až k úrovni 1,395, čo je tesne pod dva a pol ročnými maximami na úrovni 1,3965. Cez túto úroveň sa však nedostal a dnes ráno o 9:30 sa obchoduje na úrovni 1,3926.

Nakoľko ale z nášho pohľadu neprišli negatívne správy pre dolár, naopak prostredie je pre neho pri znižovaní kvantitatívneho uvoľňovania pozitívne, tak očakávame v dohľadnej dobe na EURUSD korekciu. Neprekvapilo by nás, keby k nej došlo aj na EURGBP. 

Priestor pre korekciu vidíme aj na AUDUSD a NZDUSD. Týmto menám však pomáha úrokový diferenciál a utiahnutejšia politika a v ich prípade vidíme ako najpravdepodobnejší scenár pre dohľadnú dobu pohyb v bočnom trende.

Akciám lepšie čísla z Európy nepomohli a pokračujú v pohybe v bočnom trende, v rámci ktorého rasty striedajú poklesy. Paneurópsky index EuroStoxx50 ukončil včerajšie obchodovanie so stratou 0,68 percenta a širší americký index S&P500 so stratou 0,90 percenta.

Rastu akcií na nové maximá z nášho pohľadu bránia tri faktory – znižovanie uvoľňovania FEDu, situácia na Ukrajine a spomalenie čínskej ekonomiky. A vyzerá to tak, že ešte určitú dobu tieto faktory prítomné ostanú. Európske akcie dnes ráno nadviazali na včerajší pokles a strácajú vyše pol percenta a pohybujú sa na trojtýždňových minimách.

Udalosťou dnešného dňa bude prezentácia stavu americkej ekonomiky zo strany šéfky FEDu Yellenovej pred americkým Kongresom (16:00). Pokiaľ sa bude niesť v optimistickejšom duchu, tak to môže byť pre dolár impulz ku korekcii posledných strát. Vyššiu volatilitu nemožno vylúčiť ani na kanadskom dolári, z Kanady popoludní dorazia marcové nové stavebné povolenia (14:30; oč. +3,9 % m/m).

Autor je analytik X-Trade Brokers.

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu