Problematiku dohôd o hmotnej zodpovednosti zamestnancov upravujú úplne ust. §§ 177 až 191 Zákonníka práce (ZP); osobitne potom ust. §§ 182 až 184 ZP. Podmienkami platnosti takejto dohody je písomná forma a spôsobilosť zamestnanca dohodu uzavrieť, teda jeho plná právna spôsobilosť, ktorou je plnoletosť zamestnanca. (dosiahnutie veku 18. rokov alebo uzavretie manželstva (s privolením súdu, ak ide o maloletého).
Uzavretie takejto dohody môže (a spravidla aj býva) podmienkou výkonu niektorých práv, pri ktorých prichádza zamestnanec do styku s hodnotami zamestnávateľa, ktoré je povinný vyúčtovať. Obvykle ide o profesie skladníka, predavača, účtovníka, vodiča a pod..
Obsahom dohody je zodpovednosť zamestnanca za zverené mu obežné hodnoty ako sú hotovosť, ceniny, tovar, skladové zásoby tovaru alebo materiálu, disponovanie účtom kreditnou kartou.
Pretože predmetom dohody je zodpovednosť zamestnanca za zistený schodok, je pre účinnosť dohody nevyhnutné vykonanie inventúry (inventarizácie v zmysle § 184 ods. 1 ZP), teda zistenie stavu zverených hodnôt v určitom čase. Bez takéhoto zistenia nie je dostatočne možné konštatovať a preukázať schodok; teda rozdiel medzi skutočným a účtovaným stavom. Oproti stavu, ktorý bol zistený pri vzniku účinnosti takejto dohody.
Potrebujete radu odborníka?
Položte otázku našim poradcom cez formulár alebo si pozrite všetky otázky v sekcii Poradna.TREND.sk
Zmysel takýchto dohôd spočíva v prenesení dôkazného bremena z poškodeného (zamestnávateľa) na zodpovednú osobu (zamestnanca), čo nazývame založenie tzv. objektívnej zodpovednosti zamestnanca. V prípade zistenia schodku potom v konaní o náhradu škody poškodený zamestnávateľ tvrdí a preukazuje existenciu schodku (t.j. zisteného rozdielu medzi dvoma vykonanými inventúrami) a existenciu písomnej dohody o hmotnej zodpovednosti.
Následne prechádza dôkazné bremeno na zamestnanca, ktorý sa môže voči povinnosti zaplatiť škodu (zistený schodok) brániť tým, že tvrdí a preukáže tzv. liberačné dôvody, teda skutočnosti že schodok vznikol úplne alebo sčasti bez jeho zavinenia - obvykle z nedbanlivosti (napr.: absencia zamestnanca na pracovisku z objektívnych dôvodov ako je choroba..., sprístupnenie zverených hodnôt tretej osobe bez vedomosti a súhlasu hmotne zodpovedného zamestnanca, ktorý súčasne nemá uzavretú dohodu o hmotnej zodpovednosti, nedostatočné opatrenia na strane zamestnávateľa na zabezpečenie ochrany majetku, ktoré možno objektívne očakávať, ak tieto nedostatky boli príčinou schodku, vlámanie do predajne al. skladu ...) , prípadne namieta platnosť alebo účinnosť samotnej dohody z dôvodu jeho postupu podľa § 183 ods. 1 ZP - odstúpenie od dohody zo strany zamestnanca.
Žiadne ustanovenie Zákonníka práce nevylučuje možnosť uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti aj so zamestnancami vykonávajúcimi prácu mimo pracovného pomeru (dohodármi). Naopak, v zmysle ust. § 224 ods. 1 písm. d) ZP možno takéto zabezpečenie práv zamestnávateľa predpokladať ako plne legitímne.
Autor pôsobí ako advokát v advokátskej kancelárii Proiuris advokáti.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.