Akcie technologických gigantov nevidia strop. Pohľad na firmy ako Nvidia alebo Meta, ktoré si za minulý rok pripísali zisky o viac sto percent, vyvoláva nielen zvedavosť, ale aj pochybnosti. Býčí trh na amerických burzách vykazuje len málo známok spomalenia aj po tom, čo index S&P 500 za posledných 12 mesiacov vzrástol o viac ako 30 percent.
Varovným signálom, na ktorí mnohí skeptici poukazujú, sú historicky vysoké ocenenia spojené s prehnane optimistickými prognózami analytikov. Podiel kapitalizácie amerického akciového trhu na hrubom domácom produkte (HDP) dosahuje jednu z najvyšších úrovní vôbec. To isté platí aj pre iné ukazovatele, ako je napríklad cyklicky upravený pomer ceny k ziskom (CAPE Ratio). Ten aktuálne ukazuje hodnotu 34, pričom vyššie číslo bolo zaznamenané len v roku 2021 a 1999.
Hoci je nepopierateľné, že z technického hľadiska sa niektoré segmenty amerického akciového trhu javia ako prekúpené, robiť paralely s bublinou, ktorá praskla na prelome tisícročia, nemusí byť správne.
Rast podporený ziskom
V minulom roku zohrala veľkolepá sedmička významnú úlohu v raste amerických akcií. Tieto spoločnosti zastupujú viac, ako štvrtinu celkovej trhovej kapitalizácie indexu S&P 500 a zároveň sú zodpovedné za približne 80 percent celkového rastu ziskov na amerických burzách.
Napriek tomu tradičné hodnotové ukazovatele, ako je napríklad pomer ceny k budúcim ziskom, naznačujú, že popredné akcie internetových firiem boli počas dot-com bubliny viac ako dvakrát drahšie, než akcie top siedmich lídrov dnes. Podobné porovnanie platí aj pre objem voľného peňažného toku generovaného na akciu.
Čo to pre investorov znamená? Trhová hodnota technológií v posledných rokoch rástla zväčša v súlade so ziskami, čo možno len ťažko porovnávať s érou dotcom bubliny, počas ktorej trh počítal s oveľa väčším špekulatívnym rastom, ako je vidno dnes.
„Trhové ocenenia sú vzhľadom na súčasné a budúce zisky mierne drahé. Na základe našej analýzy je však nepravdepodobné, že by sme sa nachádzali v bubline,” tvrdí Ray Dalio, zakladateľ hedžového fondu Bridgewater Associates.
Pozitívne trendy je okrem toho možné nájsť aj pod povrchom blyštiacich sa technologických titulov. Celková angažovanosť trhu sa totiž začína zlepšovať. S&P 500 Equal Weight, v ktorom je podiel sedem najväčších firiem férovo rozdelený do celého akciového koláča, nedávno prekonal historický vrchol a dokonca, za posledný mesiac dosiahol lepšie výsledky než tradičný americký benchmark S&P 500.
Obrovská hotovosť investorov v peňažných fondoch nečaká na nákup akcií
Firmy vstup na burzu odkladajú
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?