Európske banky čelia čoraz väčším výzvam pri snahe dohnať amerických konkurentov, pričom očakávaná deregulácia na Wall Street počas druhého prezidentského obdobia Donalda Trumpa môže ešte prehĺbiť existujúcu priepasť medzi finančnými trhmi oboch regiónov.
„Americké banky po finančnej kríze upevnili svoje postavenie a získali významný náskok na globálnej scéne, zatiaľ čo európske bankové inštitúcie zápasili s poklesom ziskovosti a stratou trhového podielu,“ uvádza agentúra Reuters. Dodáva, že tento trend je najvýraznejší v investičnom bankovníctve, kde európske banky obmedzuje prísnejšia regulácia, ktorá ich brzdí v rozvoji a dynamike, akú dosahujú ich americké náprotivky.
Od roku 2010 stratili akcie európskych bánk približne desať percent na hodnote. Na druhej strane americké banky dosiahli viac ako trojnásobný nárast. Európska centrálna banka uvádza, že návratnosť kapitálu bánk v eurozóne je zhruba polovičná oproti americkým bankám. Tento rozdiel je spôsobený vyššími príjmami z poplatkov v USA a pretrvávajúcimi problémami európskych bánk s nesplácanými úvermi.
Pákový efekt na lobovanie?
Európski politici pozorne sledujú vývoj v americkom finančnom sektore. Švajčiarska ministerka financií Karin Keller-Sutterová po nedávnom stretnutí s britskou kolegyňou Rachel Reevesovou potvrdila, že diskutovali o možných vplyvoch americkej deregulácie na európske bankovníctvo. Keller-Sutterová naznačila, že očakávaná deregulácia v USA by mohla zvýšiť tlak na uvoľnenie prísnych regulačných noriem aj v Európe.
„Republikánska vláda by mohla zmierniť kapitálové požiadavky, zjednodušiť schvaľovanie fúzií a oslabiť medzinárodné dohody, ako Basel III, ktoré bankám ukladajú povinnosť vyšších kapitálových rezerv,“ informuje Reuters.
Tempo a rozsah deregulácie v USA budú závisieť od kľúčových osôb, ktoré Trump vyberie do regulačných funkcií. Podľa niektorých analytikov, ako je Michael Ashley Schulman z Running Point Capital Advisors, existuje dokonca možnosť čiastočného zrušenia Dodd-Frankovho zákona, čo by mohlo ohroziť stabilitu amerického finančného systému.
Európa sa snaží držať krok
Filippo Maria Alloatti z Federated Hermes predpokladá, že medzinárodné banky pôsobiace v USA, ako Barclays, Deutsche Bank a UBS, by mohli z deregulácie profitovať vďaka zvýšenej obchodnej aktivite na americkom trhu.
„Deregulácia v USA pravdepodobne vyvolá vlnu fúzií medzi regionálnymi bankami, čo môže európske banky, fungujúce v prísnejšom regulačnom prostredí, výrazne znevýhodniť,“ tvrdí Schulman.
Hoci sa európsky bankový sektor tento rok dočkal istého oživenia v oblasti akvizícií, vrátane záujmu UniCredit o Commerzbank a ponuky BBVA na Sabadell, tieto transakcie prinášajú len obmedzenú konsolidáciu trhu a ich úspech stále závisí od prekonania viacerých politických a regulačných prekážok.