Platná právna úprava v Slovenskej republike pozná tri typy dedenia – zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.
Pri dedení zo závetu je potrebné, aby závet spĺňal zákonom stanovené podmienky. Platnosť závetu z formálnej stránky skúma notár ako súdny komisár v dedičskom konaní. Ostatní dedičia môžu platnosť závetu napadnúť v súdnom konaní. O jeho platnosti potom v konečnom dôsledku rozhodne súd.
V úvode uvádzate, že váš otec a jeho 3 bratia sú dedičmi. Ide o tzv. zákonných dedičov. Zároveň ale uvádzate, že váš otec bol v babičkinom závete uvedený ako závetný dedič.
V zmysle § 461 ods. 2 Občianskeho zákonníka v platnom znení (ďalej ako „OZ“) má dedenie zo závetu prednosť pred dedením zo zákona.
Podľa § 479 Občianskeho zákonníka v platnom znení: „Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.“
Z vášho vyjadrenia nie je zrejmé, či váš otec zomrel skôr, ako vaša babka. Pokiaľ by to tak nebolo, bol by otec závetným dedičom ohľadom vecí uvedených v závete a tiež zákonným dedičom (v jednej štvrtine) ohľadom ostatných vecí, ak závet rešpektuje cit. obmedzenie podľa § 479 OZ.
Z ohľadom na váš opis predpokladáme ďalej opačnú situáciu. Teda, že váš otec zomrel skôr ako vaša babička, a teda dedenie zo závetu vôbec nenastalo.
Ak nenadobudne dedič dedičstvo zo závetu, napríklad z dôvodu smrti dediča ustanoveného závetom, nastupujú namiesto toho dedičia zo zákona.
Podľa § 473 ods. 2 OZ „Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.“
Z vyššie uvedeného vyplýva, že na dedičstvo po babičke určite máte nárok. Jeho výška závisí od toho, či bol váš otec dedičom zo závetu alebo len zákonným dedičom.
Dedičské konanie, vykonáva súdom poverený notár ako tzv. súdny komisár na základe úradnej povinnosti, po doručení úmrtného listu z matriky. Notár má vtedy postavenie súdu.
Súd je podľa § 175i Občianskeho súdneho poriadku povinný doručiť do vlastných rúk oznámenie o začatí súdneho pojednávania dedičom a aj tým, o ktorých sa dá dôvodne domnievať, že sú dedičmi. Vo vašom prípade, sa nemusíte obávať, že by ste boli opomenutý.
Ak sa už aj konanie začalo, a ako dedič bol uvedený váš otec, tak keď súd zistí, že umrel, budete predvolaný namiesto neho. A ak sa konanie nezačalo, tak budete predvolaný tak či tak.
Sám stav veci preveríte tak, že požiadate priamo Okresný súd podľa posledného bydliska vašej babičky o oznámenie spisovej značky dedičského konania, meno ustanoveného súdneho komisára a stav konania. Pokiaľ konanie ešte neskončilo, spojte sa priamo s menovaným súdnym komisárom a všetky svoje podania adresujete jemu. Notár vás v tejto súvislosti bude informovať o vašom procesnom postavení ako aj o rozsahu vášho dedičstva.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.