Hospodárska a sociálna rada SR v pondelok odsúhlasila návrh novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Dávky v hmotnej núdzi a príspevky k týmto dávkam by sa mali od začiatku júla budúceho roka zvýšiť o 5 percent.
Ako po rokovaní tripartity uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, dávky v hmotnej núdzi a príspevky v týmto dávkam sa nezvyšovali od roku 2009.
Nožnice medzi pracujúcimi a nepracujúcimi sa budú otvárať
Novela obsahuje aj návrh, aby osoby v hmotnej núdzi s príjmom zo závislej činnosti najmenej vo výške minimálnej mzdy dostávali aktivačný príspevok v dvojnásobnej sume
Zatiaľ to bolo 66 eur, teraz ho majú zvýšiť na 132,40 eura. Podľa ministra sa tým motivujú ľudia v hmotnej núdzi, aby išli pracovať.
„Veľmi vítame snahu otvárať nožnice medzi pracujúcimi a nepracujúcimi v otázke odmeňovania,“ povedal viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Luboš Sirota. Podľa neho ide o krok správnym smerom, keďže pracovať sa ľuďom musí oplatiť.
Viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) Monika Uhlerová ale chce diskutovať o zmene mechanizmu, ktorý určuje sumu životného minima. Dávka sa odvodzuje práve od neho.
Systém stanovovania hranice chudoby a hranice životného minima považuje M. Uhlerová za nejednotný. „Je dôležité napĺňať prostredníctvom takýchto dávok aj preventívnu a ochrannú funkciu, nielen motivačnú, na ktorú sa vláda zameriava,“ povedala.
Richter má na náhradné výživné iný názor
Odborári mali pripomienky k návrhu novely zákona o náhradnom výživnom. KOZ sa podľa Uhlerovej nepozdáva to, že podľa tohto zákona má na náhradné výživné od štátu nárok tá samoživiteľka, ktorej príjem je do sumy 2,2-násobku životného minima.
Toto kritérium považuje za neprimerane prísne, keďže tým môže ísť len o poberateľku minimálnej mzdy. „Toto výživné smeruje k dieťaťu, preto by nemal byť posudzovaný príjem rodiča ako samoživiteľa a už vôbec by nemala byť táto hranica na úrovni minimálnej mzdy,“ povedala.
Podľa ministra práce Jána Richtera by sa náhradné výživné malo týkať najmä sociálne odkázaných rodín. „Vôbec si nemyslíme, že je to problém, ktorý by mal riešiť solventné rodiny,“ dodal J. Richter.