Otázka obsahuje niekoľko právnych problémov, ku ktorým sa vyjadríme podľa postupnosti : 

Dedičské konanie a pohrebné náklady

Pre presné zodpovedanie otázky by bolo dobré vedieť, kto je osobou, ktorá vec vybavovala a zrejme aj obstarala pohreb. V dedičskom konaní je zvyčajne postup notára ten, že najprv predvolá osobu, ktorá vybavovala pohreb, nakoľko tejto bolo vydaný aj úmrtný list a matrika tieto údaje oznamuje aj príslušnému súdu. 

Pokiaľ by išlo len o osobu, ktorá vybavovala pohreb a nikto iný nebol ani účastníkom dedičského konania, notár, ako súdny komisár, po právoplatnom zastavení konania nemá ani dôvod s vami komunikovať a odpovedať na vaše prípadné otázky. Len pre ozrejmenie uvádzame, že osoba, ktorá vybavovala pohreb, a nemala od vás žiadne splnomocnenie na úkony v dedičskom konaní, účastníkom konania bola len z dôvodu hradenia pohrebných nákladov, táto tiež nateraz nie je povinná s vami komunikovať. 

Darovanie majetku cudzej osobe za života

Z Ústavy SR ako základného zákona štátu vyplýva, že každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Vlastník za svojho života môže so svojim majetkom nakladať podľa svojho uváženia a nepotrebuje k tomu súhlas svojich predkov alebo potomkov, ani prípadných budúcich dedičov. 

Tak ako iné právne úkony, aj darovacia zmluva musí sa urobiť slobodne, vážne, určite a zrozumiteľne. Zo zákona je neplatný právny úkon, pokiaľ ten, kto ho urobil, nemá spôsobilosť na právne úkony; rovnako je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou. Neplatný je tiež právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom. 

Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci vtedy, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní. Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na chyby a nedostatky, o ktorých vie. Ak má vec nedostatky, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť. Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. 

Nepatrný majetok a dedičské konanie

Ako sme už vyššie uviedli, postup notára je ten, že najprv predvolá na predbežné prerokovanie dedičstva osobu, ktorá zaobstarala pohreb. Podľa ustanovenia § 175 Civilného mimosporového poriadku (CMP) v predbežnom vyšetrení vykoná súd všetky potrebné úkony na zistenie dedičov, poručiteľovho majetku a jeho dlhov, prípadne zisťuje, či treba urobiť aj neodkladné úkony. 

Podľa ustanovení CMP platí, že ak poručiteľ nezanechal žiadny majetok, nenastupuje dedenie, nedochádza k prerokovaniu dedičstva a dôjde k zastaveniu dedičského konania. Aj vo vami uvedenom prípade, ak po zosnulom zostane bol len tzv. nepatrný majetok, súd tento majetok  vydá tomu, kto sa o pohreb poručiteľa postaral. 

Za takýchto okolností nemá význam ani upovedomenie dedičov o ich dedičskom práve, ani poučenie o tom, že dedič má možnosť do stanovenej doby dedičstvo odmietnuť a pod. Je vecou procesného postupu notára pred vydaním nepatrného majetku osobe, ktorá zaobstarala pohreb, zistiť majetok a dlhy poručiteľa. 

K vydaniu nepatrného majetku však nemôže dôjsť proti vôli toho, kto sa postaral o pohreb. Poznamenávame, že pri uplatnení inštitútu vydania nepatrného majetku osobe, ktorá sa postarala o pohreb poručiteľa, nejde o dedenie v pravom zmysle slova; takáto osoba totiž ani nie je označovaná ako dedič, nakoľko dedičské konanie sa pri uplatnení tohto inštitútu zastavuje (§ 188 CMP).

Pokiaľ namietate, že vás notár mal upovedomiť o dedičskom práve, zákon tento postup nariaďuje až následne. Teda, až vtedy, ak nebolo konanie zastavené, upovedomí tých, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú dedičmi, o ich dedičskom práve a o možnosti dedičstvo odmietnuť v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď súd dediča o práve dedičstvo odmietnuť upovedomil. 

Darovacia zmluva

Uvádzate, že pred smrťou poručiteľ daroval svoj majetok v podstate tretej, cudzej osobe. Darovacie zmluvy by ste mohli napadnúť na súde žalobou o určenie ich neplatnosti. Dôvod neplatnosti však nemôže byť hocijaký. Váš návrh by ste museli riadne odôvodniť vrátane preukázania naliehavého právneho záujmu. Dôvody pre napadnutie sú napríklad, že zmluva bola uzatvorená v tiesni, za nápadne nevýchodných podmienok, pod nátlakom.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Darovanie majetku cudzej osobe za života
Darovanie majetku cudzej osobe za života
Darovanie majetku cudzej osobe za života

Darovanie majetku cudzej osobe za života