To austrálskej mene pomohlo, keďže po minulotýždňovom verejnom vystúpení viceguvernéra Lowa sa začalo hovoriť o tom, že by austrálska centrálna banka mohla v budúcnosti znížiť úrokové sadzby.

Zatiaľ to však ostáva len názor Lowa a nie celej centrálnej banky a tak úvodná reakcia na utorňajšie zasadnutie bola pozitívna. Táto situácia však dlho nevydržala a krátko pred otvorením trhov v Európe sa AUDUSD dostal pod silný tlak. Žiadne fundamenty v tom čase nedošli, a tak jednoznačný dôvod pre takýto pohyb nevidíme. Mohlo to byť krátkodobou rezistenciou okolo úrovne 0,854, alebo negatívnymi dlhodobejšími vyhliadkami, keďže centrálna banka tradične zopakovala, že podľa nej je mena silná.

AUDUSD teda v utorok o svoje ranné zisky prišiel a v stredu ráno dokonca svoje straty navýšil. Môže za to slabší HDP za tretí kvartál, ktorý rástol oproti aprílu až júnu o 0,3 percenta. Toto číslo bolo hlboko pod očakávaniami a tak sa ani nie 24 hodín po ústupe špekulácií ohľadom zníženie úrokových sadzieb zase začalo uvažovať o ich znížení. AUDUSD sa dostal pod tlak, ktorý ho poslal až pod úroveň 0,84, kde sa naposledy obchodoval v júli 2014. V stredu ráno o 10:00 sa AUDUSD obchoduje na úrovni 0,8409 a pokiaľ budú prichádzať aj ďalšie slabé čísla, tak ešte priestor pre pokles má.

Nové minimá padajú aj na EURUSD. A to v ranných hodinách. V utorok sa na popredných pároch darilo doláru a nedarilo euru. Žiadne nové správy, ktoré by boli impulzom pre tento trend však nedorazili, a tak tieto pohyby vnímame ako umiestňovanie sa obchodníkov pred dôležitými udalosťami z konca týždňa – štvrtkovým zasadnutím ECB a piatkovými dátami z amerického trhu práce. Podľa pohybov je zrejmé, že od ECB sa očakáva holubičí tón a z USA ďalšie dobré čísla z trhu práce.

V stredu ráno pokles pokračoval. A to po revidovaných novembrových číslach pre dôveru v sektore služieb eurozóny. Sklamalo predovšetkým Španielsko, kde sa tempo expanzie prudko spomalilo, z 55,9 bodu na 52,7bodu. Po tomto čísle EURUSD prelomil support okolo úrovne 1,236, ktorý ho držal počas celého novembra a dostal sa tak na nové najnižšie úrovne od augusta 2012. O 10:00 sa obchoduje na úrovni 1,2334. Za celú eurozónu bol však index dôvery v službách len mierne horší (51,1 bodu vs. 51,3bodu), a tak sa neskôr tento pokles zastavil. Čo sa týka ďalšieho vývoja, tak ten bude záležať od zasadnutia ECB a dát z amerického trhu práce.

Na akciách boli pohyby tiež nižšie. Paneurópsky index EuroStoxx50 ukončil obchodovanie so ziskom 0,17 percenta a širší americký index S&500 so ziskom 0,64 percenta. Európske akcie mierne rastú aj po stredajšom otvorení obchodovania. Akcie sú však stále vysoko, pomer ceny indexu S&P500 k očakávaným ziskom v najbližších 12 mesiacoch je najvyšší za poslednú dekádu. V takomto prostredí je z nášho pohľadu v prípade slabšieho čísla z ekonomiky alebo jastrabieho vyjadrenia niektorého z popredných centrálnych bankárov nezanedbateľné riziko korekcie.

V stredu ešte dorazia novembrové indexy dôvery v sektore služieb z Británie (10:30; oč. 56,6 bodu) a z USA (16:00; oč. 57,5 bodu). Okrem toho bude v USA zverejnený novembrový ADP report zmeny počtu pracovných miest v súkromnej sfére (14:15; oč. 223-tisíc), ktorý môže predznačiť, ako sa bude vyzerať piatková oficiálna vládna správa z trhu práce. A napokon volatilnejší môže byť aj kanadský dolár, keďže bude zasadať Bank of Canada (16:00) a neskoro večer bude mať verejný prejav jej guvernér Poloz (23:30).

Autor je analytik  X-Trade Brokers

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu