Okrem dlžnej sumy je na webe zverejnené meno a priezvisko fyzickej osoby, jej trvalý pobyt alebo miesto podnikania, ak je odlišné od trvalého pobytu, obchodné meno alebo názov právnickej osoby a jej sídlo a suma daňových nedoplatkov.
"Oproti roku 2012 nastal mierny posun k lepšiemu. Vtedy štátu dlhovalo 5 508 fyzických aj právnických osôb 2,157 miliardy eur," konštatovala vo vyhlásení Finančná správa.
Ako daniari vymáhajú dlh
Voči dlžníkom v zozname na webe Finančná správa postupuje úplne rovnako ako voči firmám, ktoré na zozname nie sú.
"Zverejnenie daňového dlžníka v zozname neznamená osobitný režim pre vymáhanie daňových nedoplatkov. Daňový nedoplatok sa priebežne vymáha na základe zákonom stanovených podmienok," vysvetľuje hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.
Ak správca dane zistí nedoplatok, daňovníkovi určí termín na jeho zaplatenie. Nemôže byť kratší ako 15 dní. Ak dlžník s daniarmi komunikuje, má ešte dosť času na to, aby dlh zaplatil. Ak sa pred daniarmi zatajuje, dlh nezaplatí, nastupuje tvrdší postup daňovej správy. Tá ho môže zverejniť na webovom zozname neplatičov či v čiernom zozname neplatičov DPH. Poslednou možnosťou je vymáhanie dlhu exekúciou.
Daňoví exekútori vymáhajú všetky odstúpené daňové nedoplatky na základe daňového poriadku.
"Skôr než začnú vymáhať daňové nedoplatky, majú možnosť zriadiť záložné právo a tak si zabezpečiť majetok daňového dlžníka obmedzením nakladania s majetkom," približuje postup daniarov P. Macíková.
Správca dane môže zriadiť záložné právo aj na veci, ktoré sa stanú jeho vlastníctvom v budúcnosti. Rozhodnutie o zriadení záložného práva potom daniari doručia dlžníkovi. Ak ide o záložné právo k pohľadávke, tak i poddlžníkovi (dlžníkovi daňového dlžníka). Proti tomuto rozhodnutiu je možné odvolať sa do 15 dní. Odvolanie však nemá odkladný účinok.
Daňová exekúcia
Nereagovať na výzvu správcu dane a nezaplatiť dlh sa neopláca. Ten môže rozhodnúť o začatí daňového exekučného konania. Toto rozhodnutie je právoplatné dňom jeho vydania. Voči nemu nemožno podať žiadny opravný prostriedok. Rozhodnutie o daňovej exekúcii sa daňovému dlžníkovi nedoručuje. Dostanú ho len tí, ktorí spravujú, užívajú, evidujú, nakladajú s majetkom dlžníka. Teda ide napríklad o príslušnú správu katastra, ktorá eviduje nehnuteľný majetok vo vlastníctve daňového dlžníka, banku, ktorá mu vedie bankový účet.
O začatí daňového exekučného konania sa dlžník dozvie až na základe exekučnej výzvy. Tu dostane dlžník poslednú možnosť uhradiť daňový nedoplatok v stanovenej lehote. Tá nesmie byť kratšia ako 8 dní. Voči daňovej exekučnej výzve sa už môže daňový dlžník brániť. Odvolanie musí daniarom doručiť do 15 dní. Táto námietka má odkladný účinok, to znamená, že daňový subjekt musí nedoplatok zaplatiť až po až po doručení rozhodnutia o námietkach a to do 15 dní.
Ak dlžník výzvu nenapadne odvolaním, už v exekučnom konaní veľa nezmôže. Proti konkrétnej daňovej exekúcii odvolanie podať nemôže.
O spôsobe exekúcie rozhodne správca dane. Daniari majú širokú paletu možností, ako sa dostať k peniazom daňovníka. Exekúcia sa môže vykonať zrážkami zo mzdy a iných príjmov, prikázaním pohľadávky, predajom hnuteľných vecí a nehnuteľností, odobratím peňazí v hotovosti, predajom cenných papierov. Daniari tiež môžu predať podnik či siahnuť dlžníkovi na majetkové práva v obchodnej spoločnosti. Exekvovať sa môže len majetok vo vlastníctve daňového dlžníka, prípadne majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.
"V prípade, že daňový dlžník má majetok mimo nášho územia na území EÚ, má daňový exekútor podľa európskej legislatívy možnosť požiadať daňovú správu štátov EÚ o súčinnosť pri zisťovaní tohto majetku a požiadať o vymoženie nedoplatku daňovú správu členských krajín EÚ," dopĺňa P. Macíková.
Úrok z omeškania
Výšku nedoplatku zvyšuje úrok z omeškania. Ten sa vyrubí za každý deň omeškania z dlžnej sumy a počíta sa najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou.
Pri výpočte úroku sa použije štvornásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený, alebo splátka dane zaplatená. Ak štvornásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (ZUS ECB) nedosiahne 15 %, pri výpočte úroku z omeškania sa použije ročná úroková sadzba 15 %.
Príklad
Daňový subjekt podal daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty za zdaňovacie obdobie jún 2012 a uviedol vlastnú daňovú povinnosť 4 000 eur. Vlastná daňová povinnosť bola splatná 25. júla 2012, avšak daňový subjekt daň zaplatil až 25. augusta 2012. Daňový subjekt sa omeškal s platbou 31 dní.
Správca dane vyrubí úrok z omeškania za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane až do dňa platby vrátane. Pri výpočte úroku sa použije 4-násobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej v deň vzniku daňového nedoplatku. Ak nedosiahne 15 %, pri výpočte úroku sa použije ročná úroková sadzba 15 %. Počíta sa podľa vzorca dlžná suma x 4-násobok ZUS ECB/365 alebo 366 x počet dní omeškania.
Výpočet úroku z omeškania:
4 000 x 15 % /366 x 31 dní = 50,8196 eura po zaokrúhlení 50,80 eura
Správca dane vyrubí za oneskorenú úhradu daňovej povinnosti úrok z omeškania v sume 50,80 eura.
Premlčanie dlhu
Nedoplatky nemôžu vymáhať daniari do nekonečna. "Premlčacia lehota na vymáhanie daňového nedoplatku je šesť rokov a skončí sa uplynutím šiestich rokov po skončení kalendárneho roka, v ktorom daňový nedoplatok vznikol. Ak v tejto lehote správca dane doručí daňovému subjektu výzvu na zaplatenie daňového nedoplatku, premlčacia lehota začne plynúť znovu, a to po skončení kalendárneho roku, v ktorom bola výzva doručená," približuje daňový poriadok P. Macíková.
Právo vymáhať daňový nedoplatok zaniká po 20 rokoch po skončení kalendárneho roku, v ktorom daňový nedoplatok vznikol.
Ak správca dane tieto lehoty opomenul a vykonáva daňovú exekúciu, neznamená to, že ju musí obratom skončiť bez toho, aby vymohol daňový nedoplatok. V takomto prípade na premlčanie práva vybrať a vymáhať daňový nedoplatok správca dane prihliadne, iba ak dlžník vznesie námietku premlčania.