Pre uplatnenie nároku daňovníka na daňový bonus je potrebné, aby bola splnená podmienka žitia v spoločnej domácnosti, to znamená, že nie je rozhodujúca spoločná adresa trvalého pobytu. Ak ste si dosiaľ daňový bonus na druhú dcéru neuplatňovali, môžete tak urobiť aj spätne v dodatočnom daňovom priznaní. Daňový úrad vám ho vyplatí.
Daňový bonus sa podľa ustanovenia § 33 zákona NR SR č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov uplatňuje na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom, ktoré sa považuje za nezaopatrené dieťa podľa zákona NR SR č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa. Prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti a ani trvalý pobyt nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu.
Nárok na daňový bonus má každý daňovník, ktorý dosiahne aktívne príjmy za zdaňovacie obdobie roku 2017 aspoň vo výške 2 610 eur z príjmov zo závislej činnosti (zo zamestnania). Tá istá hranica platí pri príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Okrem dosiahnutia minimálnej výšky týchto príjmov (2 610 eur) musí byť vykázaný i základ dane z týchto príjmov.
Pre splnenie podmienky výšky dosiahnutých príjmov sa príjmy zo závislej činnosti a príjmy z podnikania/príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti nespočítavajú.
Podmienkou priznania bonusu je, že vyživuje vo svojej domácnosti dieťa – vlastné, osvojené, dieťa manžela/ky, v náhradnej starostlivosti, ktoré sa (podľa zákona o prídavku na dieťa) považuje za nezaopatrené podľa zákona o prídavku na dieťa.
Nárok treba doložiť príslušnými dokladmi (kópia rodného listu dieťaťa a potvrdenie o návšteve školy, ak sa pripravuje na povolanie štúdiom ,....)