Medzi pasívne príjmy patrí napríklad príjem z prenájmu. Ak by napríklad daňovník dosiahol v roku 2013 príjem zo zamestnania 1 500 eur, príjem zo živnosti 500 eur a príjem z prenájmu 700 eur, nárok na bonus nemá.  Zo zamestnania a živnosti zarobil 2-tisíc eur, čo je menej ako hranica 2 026,20 eura. Príjem z prenájmu sa nezapočítava. Jediným riešením ako neprísť v tomto prípade o nárok na daňovú úľavu je, aby si bonus uplatnila jeho manželka. 

Len jeden z rodičov

Na "vyživované dieťa" si môže daňový bonus uplatniť len jeden z rodičov. Manželia sa môžu dohodnúť, že si budú daňový bonus uplatňovať len časť zdaňovacieho obdobia pričom platí, že nie je možné rozdeliť deti, len mesiace. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

V prípade, že manžel nesplnil podmienky na uplatnenie plnej výšky ročného bonusu, neuplatnenú časť si môže po skončení zdaňovacieho obdobia uplatniť manželka.

Vyživované dieťa je dieťa vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahradzujúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov.

Za vyživované dieťa sa podľa § 33 ods. 2 zákona o dani z príjmov považuje nezaopatrené dieťa. Toto označenie je bližšie špecifikované zákonom č. 600/2003 Z. o prídavku na dieťa. V zmysle § 3 ods. 1 a 2 tohto zákona je nezaopatrené dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku ak, sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, alebo sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie je štúdium na strednej škole, okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov, od začiatku školského roka prvého ročníka na strednej škole. Nárok na bonus má  aj študent vysokej školy, okrem externého štúdia, odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa alebo na vysokoškolské štúdium druhého stupňa a trvá do ukončenia štúdia.

Súčasťou sústavnej prípravy dieťaťa na povolanie sú aj opakované ročníky štúdia.

Prídavok na dieťa a príplatok k prídavku bude od januára dostávať aj vysokoškolák, ktorý si štúdium na vysokej škole natiahol o dva akademické roky, prekročil teda "štandardnú dĺžku štúdia." Zmena prešla v novele zákona o prídavku na dieťa. Rodičia takýchto študentov budú mať nárok aj na vyplatenie daňového bonusu. Inak na prídavky a bonus mali rodičia nárok len na nezaopatrené dieťa do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa pripravuje na štúdium.

Výška daňového bonusu

Bonus sa mení vždy k 1. júlu v nadväznosti na valorizáciu životného minima. Výška mesačného daňového bonusu na vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom platná do 30. 6. 2013 je 21,03 eura. Od 1. júla 2013 sa zvýšil bonus na sumu 21,41 eura.

Príklady

Dieťa skončilo štúdium na strednej škole maturitnou skúškou 20. 5. 2013 a nepokračuje v štúdiu na vysokej škole. Dokedy má rodič nárok na bonus?

Rodič, ktorý vyživuje toto dieťa, má nárok na daňový bonus aj za obdobie jún, júl, august. Za mesiac september a nasledujúce už nárok na daňový bonus nemá.

Dieťa skončilo štúdium na strednej škole maturitnou skúškou 20. 5. 2013. Prijali ho na vysokú školu. Zápis do prvého ročníka je 20. 10. 2013.

Daňovník, ktorý vyživuje toto dieťa má nárok na daňový bonus aj za mesiace jún až september.

Dieťa skončilo štúdium na vysokej škole štátnicami 6. 6. 2013 a pokračuje v štúdiu na vysokej škole. Zápis do prvého ročníka druhého stupňa vysokoškolského štúdia je 20. 10. 2013.

Daňovník, ktorý vyživuje toto dieťa má nárok na daňový bonus aj za mesiace júl - september.

Študent  má 24 rokov, ukončil štúdium druhého stupňa na vysokej škole záverečnou skúškou 2. 6. 2013.

Nárok na daňový bonus budú mať rodičia naposledy za mesiac jún.

Manželom sa narodilo dieťa 31. decembra. Otec je zamestnaný a matka je na materskej dovolenke.

Manžel musí predložiť zamestnávateľovi rodný list dieťaťa. Pri ročnom zúčtovaní dane z príjmov v roku 2014 mu zamestnávateľ spätne započíta daňový bonus za december 2013.

Študent študuje na vysokej škole. Jeho otec si uplatňuje naňho daňový bonus. Študent vážne ochorel a októbri 2013 mu Sociálna poisťovňa priznala invalidný dôchodok. Študentom bol do konca júna 2013.

Podľa zákona o prídavku na dieťa bol do konca júna 2013 nezaopatreným dieťaťom. Od 1. júla 2013 sa nepovažuje za nezaopatrené dieťa a nárok na daňový bonus  jeho otcovi zaniká.

Jozef je živnostník. Nežije v jednej domácnosti s manželkou. Manželia majú dieťa, o ktoré sa striedavo starajú. Jozef sa staral o dieťa v mesiacoch január, apríl, máj, júl, september, november. Môže si uplatniť daňový bonus za celý rok?

Jozef si môže uplatniť nárok na bonus len v mesiacoch, v ktorých sa staral o dieťa a žil s ním v spoločnej domácnosti. Daňový bonus si uplatní podaním daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie podľa súm, ktoré boli určené na príslušné mesiace.

Jana je rozvedená a má dve deti. Je zamestnaná do mája 2013 za minimálnu mzdu. Uplatňuje si daňový bonus na obe deti. Od júna ju zamestnávateľ prepustil. Je zaevidovaná na úrade práce, ale podporu nedostáva, lebo nesplnila podmienky.

Od júna stratila nárok na bonus, lebo nemá aktívny príjem. Na daňový bonus za január až máj jej štát nesiahne.

Ján je rozvedený a má jedno dieťa, o ktoré sa stará. Je zamestnaný sezónne od marca do augusta 2013. Mesačný príjem je 300 eur. Uplatňuje si daňový bonus na dieťa. Od septembra 2013 je bez práce.

Od septembra si už nemôže uplatniť daňový bonus, lebo nemá aktívny príjem. Bonus od marca do augusta vrátiť nemusí, lebo splnil zákonom stanovenú podmienku, a to mesačný príjem aspoň polovicu minimálnej mzdy.

Eva je rozvedená. Má 2 deti. Prvé dieťa má z prvého manželstva. Je nezamestnaná. Nepoberá podporu v nezamestnanosti. Žije v spoločnej domácnosti so svojím druhom, s ktorým má druhé dieťa. Jej druh je zamestnaný.

Druh si nemôže uplatniť daňový bonus na obe deti ale len na svoje dieťa, ktoré má so svojou družkou. Na prvé dieťa, ktorého nie je otcom, si nemôže uplatniť daňový bonus, lebo nie je jej manželom. Na prvé dieťa si môže uplatniť nárok Evin manžel z prvého manželstva

V nasledujúcich vydaniach seriálu si prečítate:

Spôsob odpisovania, prerušenie odpisov

Odpočet daňovej straty

Daňové výdavky

Využívanie rôznych typov zmlúv podľa Občianskeho zákonníka 

Daňové opravné položky

Rezervy