Kontúry daňovej reformy zatiaľ nie sú známe, no problémov, ktoré treba riešiť, je veľa. Reforma by mala smerovať k tomu, aby daňovo-odvodové zaťaženie nebolo hlavným argumentom pri výbere formy podnikania. Štát, navyše, vyberá niektoré dane protiprávne. TREND sa o daňovej reforme rozprával s Jozefom Danisom a Miriam Galandovou, prezidentom a viceprezidentkou Slovenskej komory daňových poradcov.
Ministerstvo financií (MF) SR hovorí o reforme veľmi nekonkrétne. Prečo sú okolo daňovej reformy také tajnosti?
JD: Je ťažké povedať, prečo to zatiaľ nie je detailnejšie rozpracované, jedným z dôvodov môže byť aktuálna situácia, pandémia a s tým súvisiace problémy. Iné dôvody je ťažké pomenovať. Nemáme informáciu o tom, že by bola dohoda v koalícii. Touto dohodou treba začať. Zatiaľ môžeme vychádzať z programového vyhlásenia, kde vláda rámcovo píše, že chce zlepšiť podnikateľské prostredie a s tým súvisí zjednodušenie daňového systému. Vláda uvažuje aj nad návratom k rovnej dani. Druhým dokumentom je Moderné a úspešné Slovensko, v ňom MF SR predstavilo základné tézy daňovej reformy. Spomínajú veľkú daňovú reformu, ktorá sa zrejme týka dane z príjmov, z nehnuteľností, chcú znížiť zdanenie práce, viac zdaňovať takzvané externality a spotrebu.
MG: Ja si nemyslím, že sú s tým tajnosti. Existujú základné kontúry, kým to nie je pretavené do konkrétnych opatrení, môže sa to ešte zásadne meniť. Skôr ešte neexistuje ucelená koncepcia.
Viac sa zdaní majetok a spotreba, odkazuje minister financií. Zmena čaká aj daň z nehnuteľnosti
Dane treba prepracovať
Ak vychádzame z tézy, že daňový systém sa má zjednodušiť, kde vidíte ten priestor?
JD: Najpálčivejšia otázka je oblasť dane z príjmov. Tam sa v posledných rokoch zákon deformoval, bol totiž postavený na koncepte rovnej dane. Zdá sa, že sa urobili len drobné zmeny, došlo však k narušeniu základnej koncepcie a tým sa komplikuje interpretácia zákona.
Čo presne to znamená?
JD: Štát hľadal dodatočné daňové príjmy. Pôvodný zákon bol veľmi liberálny, flexibilne umožňoval umorovať straty, zahŕňať opravné položky do daňových nákladov a podobne. Neskôr sme sa posunuli do opačného extrému, pravidlá sa sprísňovali a dostali sme sa do stavu, že pre podnikateľov je ten zákon zložitý, ťažko sa s ním pracuje a neposkytuje dostatočné stimuly. Daň z príjmov by mala byť prioritou vzhľadom na to, koľko máme času a na obdobie, ktoré prežívame. Reforma má byť účinná už od 1. januára 2022.
MG: Je otázne, čo si pod zjednodušením predstavujú. Pôvodne zákon tvoril jednoduchý základ a z neho existovalo veľmi málo výnimiek. Rokmi pribúdali nové sadzby a aj množstvo výnimiek a podmienok. Buď teda chcú návrat k veľmi jednoduchému systému, čo je ťažké si predstaviť, alebo to bude zjednodušenie v tom smere, aby sa podnikateľom ľahšie so zákonom pracovalo.
Pomôcť by mohla rovná daň
Boli by ste za návrat k rovnej dani?
JD: Vzhľadom na to, že máme ekonomiku ochromenú pandémiou, považujem to za celkom dobrý nápad. Ak by som bol na MF SR, vážne by som to zvažoval. Nie je to však nevyhnutnosť, navyše do toho vstupuje aj politika. Ja to ale považujem za dobrý nápad, a keďže sme v podstate v hospodárskej kríze, nie je čas vymýšľať nové prevratné systémy.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?