1. Dodatočné priznanie po začatí kontroly
V súčasnosti podnikateľ nemôže podať dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, za ktoré už prebieha daňová kontrola. Po novom ho bude môcť podať aj po jej začatí. Môže ho podať do 15 dní od spísania zápisnice o začatí daňovej kontroly, doručenia oznámenia o kontrole, doručenia oznámenia o jej rozšírení na iné zdaňovacie obdobie, ktorého by sa dodatočné daňové priznanie týkalo alebo doručenia oznámenia o rozšírení kontroly o inú daň, ktorej by sa dodatočné daňové priznanie týkalo. Ak to daňovník urobí, bude to preňho výhodnejšie ako keby čakal, že mu daniari vyrubia sami vysokú pokutu. Takto si otvorí cestu k nižšej sankcii.
2. Nový spôsob určenia výšky pokút
Novela zmenila spôsob výpočtu niektorých pokút. Čím neskôr daňový úrad odhalí problém v daniach alebo podnikateľ podá dodatočné daňové priznanie sám, tým vyššia bude výška pokuty a naopak. O jej výške (napríklad pri dani z príjmov právnických osôb alebo nadmernom odpočte) už rozhodnú doba trvania protiprávneho stavu a okolnosti, ktoré k uloženiu pokuty vedú. Pokuta pritom nebude môcť byť nižšia ako 1 percento z vyrubenej sumy a vyššia ako vyrubená suma príslušnej dane.
Od roku 2016 sa pokuta už bude počítať za každý deň. To znamená, že daniari ju vyrubia od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania alebo po dni splatnosti dane až do dňa podania dodatočného daňového priznania alebo do uplynutia 15-dňovej lehoty na podanie dodatočného daňového priznania po „začatí daňovej kontroly“ alebo do dňa doručenia oznámenia o určovaní dane podľa pomôcok.
Ak daňovník v dodatočnom priznaní prizná skutočnú výšku dane, dostane nižšiu pokutu ako keby mu na to prišiel daňový úrad. Ak podá dodatočné daňové priznanie v 15-dňovej lehote po „začatí daňovej kontroly“, sadzba pre určenie pokuty je dvojnásobkom základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB), najmenej však 7 percent ročne.
Ak podá dodatočné daňové priznanie pred „začatím daňovej kontroly“, sadzba pre určenie pokuty je vo výške základnej úrokovej sadzby ECB ročne, najmenej však 3 percentá ročne. Ak zasiahne správca dane v daňovej kontrole a v rozhodnutí, sadzba pre určenie pokuty je trojnásobkom základnej sadzby ECB, najmenej však 10 percent ročne.
3. Úhrnná pokuta
Daňový úrad už bude môcť uložiť úhrnnú pokutu, ak podnikateľovi hrozí viac sankcií. Musí ísť pritom o správny delikt, za ktorý sa ukladá pokuta a výška tejto pokuty je určená v rámci ustanoveného rozpätia (od 60 do 20 000 eur, do výšky 1,3 % zo sumy a podobne.).
Ak nastane situácia, že sú za viaceré správne delikty horné hranice sadzieb pokút rovnaké, úhrnná pokuta sa uloží podľa toho ustanovenia, ktoré sa vzťahuje na jeden zo správnych deliktov. Úhrnná pokuta sa uloží najmenej vo výške najvyššej dolnej hranice sadzby pokuty ustanovenej za správny delikt z tých správnych deliktov, ktorých sa podnikateľ dopustil.
Nie je možné uložiť úhrnnú pokutu za správny delikt podľa zákona o účtovníctve a správny delikt podľa daňového poriadku, lebo nejde o správne delikty v rámci jedného právneho predpisu.
Podnikateľ napríklad nepodá daňové priznanie v termíne a okrem toho si nesplnil ani registračnú povinnosť. Za prvý správny delikt môže dostať pokutu od 30 do 16 000 eur a za druhý mu hrozí pokuta od 60 do 20 000 eur. Daňový úrad rozhodne, že podnikateľovi uloží úhrnnú sankciu najmenej vo výške 60 eur, najviac 20 000 eur.
Iný výpočet pokút by sa mal použiť, ak skutočnosť rozhodujúca pre uloženie pokuty nastane 1. januára 2016 a neskôr. Ak skutočnosť rozhodujúca pre uloženie pokuty nastane do 31. decembra 2015, zmeny v oblasti pokút by sa mali použiť v prípade, ak je to pre podnikateľa priaznivejšie
4. Zoznamy neplatičov
Daňových dlžníkov by malo Finančné riaditeľstvo SR zverejňovať už mesačne (podľa stavu k poslednému dňu mesiaca). Ich zoznam na webe by mal byť aktualizovaný do 10 dní po uplynutí mesiaca. Dostane sa naň každý, kto má vyšší nedoplatok ako 170 eur.
V súčasnosti sa na zoznam daňových dlžníkov dostane fyzická osoba, ktorá má vyššie daňové nedoplatky ako 17 000 eur a firma s dlhmi vyššími ako 170 000 eur.
Finančná správa už bude zverejňovať aj zoznam platiteľov DPH, ktorí si na základe novely zákona o DPH (je práve v parlamente) vyberú, že budú odvádzať štátu DPH až po tom, čo im faktúru zaplatí ich obchodný partner.
5. Pozor na elektronickú komunikáciu
Ak podnikateľ, ktorý je zo zákona povinný komunikovať a doručovať daniarom podania len elektronicky, tak neurobí a daniari ho na to vyzvú, takéto podanie budú daniari považovať za nepodané, o čom mu pošlú aj oznámenie. Zároveň sa v novele spresňuje, že ak podnikateľ podania, ktoré majú predpísanú formu (daňové priznanie, súhrnný výkaz, kontrolný výkaz), doručí inak ako elektronicky, daniari ich budú považovať za nedoručené.