Kým tradične sa za mesiac daňového stresu považuje marec, mnohí daňovníci využili možnosť posunúť si túto povinnosť do konca júna. Dôvodom však nemusí byť iba pohodlnosť, ale oveľa pragmatickejšie príčiny.
„Daňovník očakáva, že bude mať vyššiu daňovú povinnosť, to bude mať vplyv aj na platenie preddavkov,“ vymenúva jeden z častých dôvodov daňová poradkyňa a prezidentka Daňového fóra Alica Orda Oravcová.
Šanca ušetriť aj na odvodoch
V prípade začínajúcich živnostníkov môže byť dôvodom aj šetrenie na sociálnych odvodoch. Tie sa totiž začínajú platiť až na základe prvého daňového priznania. Daňovník musí platiť sociálne odvody, ak dosiahne príjmy minimálne vo výške 7 824 eur. Ak si však posunie priznanie o tri mesiace, rovnaký čas ešte nebude musieť platiť odvody.
Dôležité však je, že predĺženie treba daňovému úradu oznámiť do konca marca. Ak má príjmy aj zo zahraničia, môže si termín na podanie priznania predĺžiť až do konca septembra.
Nie je však príjem ako príjem. „To neznamená, že ak som vyfakturovala nejakú službu do zahraničia, že toto je ten príjem. Nie. Ide o presne definované príjmy,“ hovorí Alica Orda Oravcová a ďalej vymenúva: mzdu, úrokové príjmy, príjem z prenájmu alebo rôzne licenčné poplatky.
Dôležité tiež je, či sa konkrétny druh príjmu spomína v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia. Hoci s mnohými krajinami takúto dohodu Slovensko má, s Novým Zélandom alebo Monakom sme ju nepodpísali.
Problém môže nastať, ak si odložíme priznanie do konca septembra a potom zistíme, že príjmy zo zahraničia nemáme. „Odporúčam čo najskôr podať daňové priznanie a prípadne to komunikovať so správcom dane,“ radí odborníčka, no dodáva, že správca dane vôbec nemusí akceptovať predĺženie lehoty.
Ako opraviť chybu
Ak si daňovník sám uvedomí chybu, má dve možnosti. Ak ešte neuplynul termín na podanie daňového priznania, podá takzvané opravné daňové priznanie. „To úplne nahrádza to prvé a tým pádom nemám žiadnu pokutu,“ vymenúva Oravcová.
Pokiaľ sa chyba objaví až po lehote, možnosťou je dodatočné daňové priznanie. To však treba povinne podávať, iba ak daňovník urobil chybu, ktorá poškodzuje štát. „Ak som spravila chybu v môj neprospech, nemusím podávať dodatočné daňové priznanie.“
Medzi najčastejšie chyby patrí, že daňovník podá priznanie na starom tlačive, zabudne priložiť potvrdenie detí o návšteve školy v zahraničí alebo rodné listy detí.
Povinnosť podávať daňové priznanie sa týka podnikateľov, zamestnanci spravidla využijú možnosť, že za nich ročné zúčtovanie urobí zamestnávateľ. Prichádza však novinka, ktorá súvisí so zvýšeným bonusom na dieťa. Ide o známy benefit v sume 200 eur, ktorý v tomto roku uzákonil parlament.
Ak daňovník nemá na plný bonus dostatočný príjem, bude si môcť vypomôcť príjmom manžela či manželky. V takom prípade si však bude daňové priznanie podávať sám a v príslušnej kolonke vyplní príjem partnera.
„Táto zmena bude účinná v roku 2024 za rok 2023,“ upozorňuje Alica Orda Oravcová a dodáva, že v súvislosti s bonusom môžu dotknutým daňovníkom nastať aj problémy. Napríklad ak si manželia navzájom nechcú povedať, koľko zarábajú.