Špecializované kontrolné skupiny vznikajú postupne vo všetkých regiónoch. Kontroly nie sú časovo obmedzené. Daňové úrady budú preverovať prijaté kontrolné výkazy DPH, colníci bločky z registračiek, z ktorých bola DPH uplatnená a polícia bude preverovať a vypočúvať firmy, ktoré si uplatnili vysoké sumy z hotovostných transakcií z registračných pokladníc.

Za hotové

Nové podvody odhalili kontrolné výkazy. Nepoctiví podnikatelia a firmy prišli na to, že podvody s faktúrami im ich krížová kontrola odhalí. Našli rýchlo spôsob ako sa dostať k nadmerným odpočtom. Podnikatelia, ktorí sa snažia obchádzať kontrolný výkaz DPH, tak robia prostredníctvom jeho jedinej anonymnej časti B3. V nej sa uvádzajú údaje z prijatých zdaniteľných plnení, ktoré sa zväčša evidujú v bežnej pokladnici. Zapisuje sa tu len sumárne číslo nákupov v hotovosti, ktoré uskutočnili za predchádzajúce zdaňovacie obdobie (mesiac, štvrťrok).

Bločky z registračnej pokladnice systém Finančnej správy v porovnaní s faktúrami spárovať nevie, teda daniari bločky nedokážu krížovo skontrolovať. Hotovostný limit na jeden bloček je tisíc eur. V kontrolných výkazoch však daniari nachádzajú niekoľkonásobne vyššie sumy za hotovostné transakcie, čo vyhodnotili ako podozrivé. Podľa Finančnej správy ide o fiktívne vstupy z hotovostných transakcií, ktoré podnikatelia nerealizovali v zdaňovacom období, pričom sú neadekvátne vysoké.

Rekordéri hotovostných nákupov

Ak doteraz napríklad podnikateľ tankoval mesačne za 10-tisíc eur, čo si odpisoval z daní, teraz vykazuje, že tankuje za 200-tisíc eur.

Finančná správa už zmapovala „rekordérov“ hotovostných nákupov. Podnikateľ z Bratislavy si v mesačnom výkaze uplatnil odpočet dane z hotovostných transakcií v celkovej sume 1 400 000 eur. Mesiac mal 20 pracovných dní. Maximálna hodnota jedného nákupu v hotovosti môže byť 1 000 eur, pričom hodnota dane z tohto nákupu je približne 166 eur.

„V takom prípade musel podnikateľ denne nakúpiť 420 krát v maximálnej možnej hodnote 1 000 eur. Denne minul na nákupy v hotovosti približne 420 000 eur. Mesačné nákupy ho teda stáli viac ako 8 miliónov eur,“ konkretizuje hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.

Ďalší podnikateľ z Trnavy si za štvrťrok uplatnil odpočet 1, 9 milióna eur. V období troch mesiacov bolo 60 pracovných dní. Takže každý deň musel urobiť 190 nákupov v hodnote tisíc eur. Denne tak v hotovosti minul okolo190-tisíc eur. Za celý štvrťrok podľa výkazu minul v hotovosti takmer 11,5 milióna eur.

Kde neexistuje krížová kontrola

V kontrolnom výkaze, ktorý podávajú platitelia dane od 1. januára 2014 sa uvádzajú podrobné údaje z riadnych faktúr o daňovej povinnosti a odpočtoch DPH uvedených v daňovom priznaní k DPH.

V časti B.3. kontrolného výkazu uvádza platiteľ dane kumulatívny údaj o odpočtoch DPH zo zjednodušených faktúr. V zjednodušenej faktúre (napríklad doklad vydaný elektronickou registračnou pokladnicou) sa neuvádzajú identifikačné údaje zákazníka, ako je to bežné pri vydaní riadnej faktúry.

„Už z tejto skutočnosti vyplýva rizikovosť odpočtov DPH zo zjednodušených faktúr pričom údaje o týchto odpočtoch sa v kontrolnom výkaze uvádzajú len kumulatívne. Tieto údaje neumožňujú Finančnej správe vykonať hlbšiu analýzu odpočtov DPH uplatňovaných jednotlivými platiteľmi dane a krížovú kontrolu s daňovými povinnosťami dodávateľov, ktorí vyhotovili zjednodušené faktúry,“ vysvetľuje ministerstvo financií.

Ministerstvo financií dostalo od vlády v uznesení z 8. júla za úlohu analyzovať túto situáciu a pripraviť do konca tohto roku legislatívny návrh opatrení. Ide o 15 bod nového akčného plánu vlády v boji vlády proti daňovým únikom. Ako sa budú od januára zapisovať hotovostné nákupy vo výkaze, či ich tam budú podnikatelia musieť vypisovať osobitne, zatiaľ jasné nie je. Nemalo by však ísť o obmedzenie sumy pre hotovostné operácie ako také.