Túto povinnosť máte, ak ste kúpili, predali, darovali, dostali do daru nehnuteľnosť alebo ste skolaudovali rozostavanú nehnuteľnosť. Iný režim platí v prípade dedičstva. Vtedy sa daňové priznanie podáva do 30 dní od právoplatnosti rozhodnutia o dedičstve.

V prípade nadobudnutia nehnuteľnosti vydražením v priebehu roka daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom nehnuteľnosti alebo prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni schválenia príklepu súdom. Pri zániku vlastníckych práv vydražením daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom zanikli vlastnícke práva k vydraženej nehnuteľnosti.

Okrem stavieb, bytov, nebytových priestorov a pozemkov sa zdaňujú napríklad aj stavby podzemných garáží, ambulantných stánkov a prenosných trafostaníc.

Niekde aj elektronicky

Veľkým mestám môžete podať priznanie elektronicky. K elektronickému podaniu je potrebné mať elektronický občiansky preukaz. Obciam podávate väčšinou klasické papierové tlačivá poštou alebo osobne. Ak ho podávate osobne, zoberte si so sebou výpis z kataster portálu. Ak ho posielate poštou, je dobré uviesť e-mail alebo telefonický kontakt.

Miestnemu či obecnému úradu musíte tiež predložiť pri zmene vlastníctva bytu či domu alebo pozemku rôzne doklady. Väčšina miest a obcí znižuje dôchodcom alebo invalidom sadzbu dane. V takomto prípade musíte úradu predložiť fotokópiu preukazu ZŤP a ZŤP-S a penzisti občiansky preukaz. Daň za nehnuteľnosť môžete platiť aj v splátkach. Podrobnosti obce a mestá upravujú vo všeobecných záväzných nariadeniach.

Zmeny vo vlastníctve nehnuteľností sú:

Predaj nehnuteľnosti – predložíte rozhodnutie vydané katastrom, ktorým sa povoľuje vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti.

Kúpa nehnuteľnosti – predložiť rozhodnutie katastra, ktorým sa povoľuje vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. V prípade vlastníctva stavby skutočnú výmeru zastavanej plochy.

Dedičstvo – predložiť treba právoplatné osvedčenie o dedičstve alebo rozhodnutie o dedičstve. Na osvedčení alebo rozhodnutí o dedičstve musí byť vyznačený dátum právoplatnosti, pretože pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením v priebehu roka daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnosti na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia o dedičstve.

Darovanie – predložíte rozhodnutie katastra, ktorým sa povoľuje vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti.

Stavebný pozemok – predložíte právoplatné stavebné povolenie.

Kolaudácia stavby – úradu predložíte právoplatné kolaudačné rozhodnutie, geometrický plán – prípadne skutočnú výmeru zastavanej plochy stavby.

Odstránenie stavby – predložiť treba právoplatné búracie povolenie.

Zmena užívania stavby – potrebujete doklad o zmene užívania stavby.

Zmena charakteru pozemku – musíte predložiť výpis z listu vlastníctva.

Dražba – predložíte osvedčenie o priebehu dražby.

Daňovník si nemusí v priznaní sám vypočítavať daň. Musí však uviesť číslo parcely, orientačné číslo a súpisné číslo pri stavbách, číslo bytu pri bytoch. Údaje nájdete v liste vlastníctva k nehnuteľnosti alebo v rozhodnutí katastra, alebo v zmluve, ktorou ste nadobudli nehnuteľnosť.

V prípade bezpodielového vlastníctva manželov podáva priznanie len jeden z manželov. V prípade spoluvlastníkov podávajú vlastníci daňové priznanie, buď každý do výšky svojho podielu, alebo na základe dohody spoluvlastníkov podá daňové priznanie jeden z nich.

Najčastejšie chyby, ktorých sa daňovníci dopúšťajú, sú: chýba podpis daňovníka, neboli vyplnené priľahlé pozemky či nesprávne zaradenie nehnuteľnosti pri právnických osobách.

Pokuta za nepodanie daňového priznania v lehote je od 5 do 3-tisíc eur podľa závažnosti priestupku. Do predmetu zdanenia patria okrem stavieb, bytov, nebytových priestorov a pozemkov aj napríklad stavby podzemných garáží, ambulantných stánkov a prenosných trafostaníc.

Daň v krajských mestách

Mnohé mestá sadzby dane z nehnuteľností na tento rok nemenili. Sadzby dane ostávajú na úrovni minulého roka aj vo všetkých krajských mestách.

Hlavné mesto vlani vybralo na dani z nehnuteľností 65 miliónov eur, z toho právnické osoby zaplatili 50,5 milióna a fyzické osoby 14,5 milióna eur. Sadzby dane v tomto roku sa nemenili.

V Bratislave je stále možné podať daňové priznanie klasicky poštou alebo ho daňovník podá osobne v podateľni oddelenia miestnych daní a poplatkov na Blagoevovej ulici 9 v Petržalke. Mesto posledný januárový týždeň rozšíri a v posledný januárový deň predĺži stránkové hodiny.

Sadzby dane nemenili ani v Prešove. Priznanie k dani z nehnuteľností sa podáva na jednotnom tlačive „Priznanie k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dan za nevýherné hracie prístroje, ktoré je k dispozícií na oddelení daní, poplatkov a podnikania MsÚ v Prešove. Všetky tlačivá a informácie, týkajúce sa miestnych daní na rok 2018, nájde Prešovčan na webovej stránke mesta.

V Trenčíne sa znížili sadzby dane za ornú pôdu, chmeľnice, vinice, ovocné sady a trvalé trávnaté porasty z 0,78 percenta na 0,58 percenta. Tým chce mesto podporiť zachovanie a využívanie ornej pôdy.

Tlačivo

Priznanie k dani z nehnuteľností sa podáva na tlačive, ktorého vzor ustanovilo Ministerstvo financií Slovenskej republiky, príloha č. 1 k opatreniu č. MF/021249/2014-725 pod názvom „Priznanie k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje podľa zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov.“

Sadzby dane v krajských mestách

Bratislava: V roku 2018 sa na dani z nehnuteľnosti oproti vlaňajšku nič nemení, ani sadzby, ani úľavy či zníženia dane. Sadzby dane z nehnuteľností nájdete vo VZN č. 12/2014.

Trnava: Sadzby dane nemenili.

Nitra: Daň z nehnuteľností v meste nemenili. Nájdete ho vo VZN č.10/2014 v znení dodatku č. 1.

Trenčín: Mesto znížilo sadzby dane za ornú pôdu, chmeľnice, vinice, ovocné sady a trvalé trávnaté porasty. Nájdete ich vo VZN č. 14/2013.

Žilina: Dane pre rok 2018 sa v Žiline nemenili. Informácie o dani z nehnuteľností nájdete vo VZN č. 17/2014

Banská Bystrica: Sadzby dane z nehnuteľnosti ostávajú nezmenené. Nemenili sa od roku 2015. Nájdete ich vo VZN č.11/2015.

Prešov: Sadzby dane z nehnuteľností sú vo VZN č. 12/2015.

Košice: Sadzby dane z nehnuteľností sa na rok 2018 nemenia, sú uvedené vo VZN č. 132 o miestnych daniach, ktoré je uverejnené na stránke mesta Košice.