Z postupu vkladára pri vklade práv zo zámennej zmluve sme trochu prekvapení. Domnievame sa, že štátny orgán tu prekračuje svoje právomoci, čo nie je prípustné. Orgán štátu totiž v zmysle Čl. 2 ods. 2 Ústavy SR môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
Podľa § 611 OZ Ustanovenia o kúpnej zmluve sa primerane použijú aj na zmluvu, podľa ktorej si zmluvné strany vymieňajú vec za vec, a to tak, že každá zo strán sa považuje ohľadne veci, ktorú výmenou dáva, za predávajúcu stranu, a ohľadne veci, ktorú výmenou prijíma, za kupujúcu stranu. Kúpnou cenou (odplatou) je potom pri zámennej zmluve iná vec – resp. v prípade čitateľa) iný spoluvlastnícky podiel.
Zákon ale neukladá povinnosť uvádzať v zámennej zmluve hodnotu zamieňaných majetkových práv, a už vôbec nie na základe znaleckého posudku.
Katastrálny úrad môže konať len v medziach katastrálneho zákona. Ten umožňuje vkladárovi skúmať nadobúdací titul (zmluvu) z pohľadu dodržania ust. § 42 Katastrálneho zákona.
Ide o tieto náležitosti:
1. listina je v štátnom jazyku alebo v českom jazyku; inak úradne preložená,
2. listina obsahuje označenie:
a) účastníkov práv k nehnuteľnostiam; ak ide o fyzickú osobu, meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu, ak ide o právnickú osobu, názov, sídlo a identifikačné číslo, ak ho má pridelené, prípadne iné identifikačné údaje,
b) právneho úkonu a jeho predmet, miesto a čas právneho úkonu,
c) nehnuteľnosti podľa katastrálneho územia, pozemku podľa parcelného čísla evidovaného v súbore popisných informácií, pozemku evidovaného ako parcela registra "C" alebo parcela registra "E", druhu pozemku a výmery pozemku, súpisného čísla stavby a parcelného čísla pozemku, na ktorom je stavba postavená, čísla bytu alebo nebytového priestoru, čísla poschodia, čísla vchodu a spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a na pozemku, prípadne na priľahlom pozemku, súpisného čísla stavby a parcelného čísla pozemku, na ktorom je dom postavený; ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov, uvádza sa i podiel vyjadrený zlomkom k celku.
3. podpisy všetkých účastníkov sú v prípade zámennej zmluvy úradne osvedčené alebo je listina vyhotovená elektronicky s zaručenými elektronickými podpismi všetkých účastníkov a doplnená časovou pečiatkou.
Povinnosť predkladania znaleckého ohodnotenia prevádzaných nehnuteľností, resp. spoluvlastníckych podielov na nich bola z katastrálneho zákona vypustená novelou č. 384/2008 Z. z. s účinnosťou od 15. 10. 2008.
Neuvádzate, o ktoré zákonné ustanovenia správny orgán opiera svoju požiadavku a svoje rozhodnutie o prerušení vkladového konania. V danej situácii možno napriek tomu odporučiť podať správnemu orgánu vysvetlenie spolu s vlastnou argumentáciou o nesprávnosti jeho postupu a požiadať ho o prehodnotenie svojho záveru, prípadne o jeho náležité právne zdôvodnenie.
Na záver je ale potrebné doplniť, že aj v zámenných zmluvách je obvyklé uvádzať hodnotu vzájomne zamieňaných vlastníckych práv, a to z dôvodu zjednodušenia výpočtu prípadnej daňovej povinnosti pre prípad následného predaja zamenených podielov. Ani tento dôvod ale nie je právnym dôvodom, pre ktorý by katastrálny orgán mal považovať zámennú zmluvu bez takéhoto vyčíslenia resp. dokonca bez znaleckého posudku za vkladu nespôsobilú.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.