Už ráno sa euro voči doláru dostalo pod hladinu 1,2600 EURUSD a testovalo úroveň 1,2560 EURUSD, od ktorej sa však odrazilo nahor. Popoludní dorazili prvé odhady vývoja amerického HDP v treťom tohtoročnom kvartáli. Americká ekonomika rástla anualizovane o 3,5 percenta, čím síce zaostala za druhým štvrťrokom, no prekonala trhové odhady. V prvotnej reakcii sa dolár voči euru posilnil na úroveň 1,2650 EURUSD, no v ďalších hodinách svoje zisky zmazával.

Podpísali sa pod to aj správy, že HDP smerom nahor potiahla najmä vysoká vládna spotreba a príspevok spotrebiteľov k rastu bol slabší. Ďalším zaujímavým zverejnením boli vo štvrtok prvé odhady októbrovej nemeckej inflácie, ktorá podľa harmonizovanej európskej metodiky spomalila na medziročných 0,7 percenta, zatiaľ čo trh počítal s jej zrýchlením. V septembri pritom cenový rast v Nemecku dosiahol medziročných 0,8 percenta. Ešte väčším prekvapením bol medzimesačný pokles cien až o –0,3 percenta po septembrovej stagnácii.

Tieto dáta boli však zatienené americkými číslami a obchodníci ich začali výraznejšie premietať do kurzu eura voči doláru až v piatok ráno. Štvrtok ukončilo euro voči doláru na úrovni 1,2610 EURUSD, no v piatok ráno euro už opäť atakuje štvrtkové intradenné minimá.

Uplynulý týždeň priniesol aj zasadnutia centrálnych bánk. Maďarská centrálna banka (MNB) v súlade s očakávaniami ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na úrovni 2,10 percenta. MNB v následnom stanovisku uviedla okrem iného aj to, že pri súčasnom nastavení menovej politiky by sa inflácia mala dostať k cieľu na úrovni troch percent v strednodobom horizonte. Súčasná uvoľnená menová politika v Maďarsku by tak mala zostať v platnosti po dlhší čas.

K zmene nastavenia úrokových sadzieb nedošlo ani v USA, kde Fed ponechal základnú sadzbu bez zmeny na úrovni do 0,25 percenta. V súlade so všeobecným presvedčením Fed rozhodol o pochovaní tretieho kola kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré ohlásil bývalý šéf Fed-u Ben Bernanke pred viac ako dvomi rokmi.

Čo však mierne prekvapilo, bolo skôr jastrabím tónom vyznievajúce stanovisko po zasadnutí. Americkí centrálni bankári vyzdvihli výrazné polepšenie na trhu práce, avšak slovné spojenie „značný čas“ zo stanoviska v prípade ponechania nízkych úrokov nezmizlo. To uškodilo akciám, no naštartovalo dolár k ďalším ziskom.

Írsko sa v závere uplynulého roka 2013 stalo prvou krajinou, ktorá oficiálne a úspešne ukončila záchranný program a postavila sa na vlastné nohy. Tento príklad sa chystá nasledovať aj Cyprus, aspoň podľa slov jeho premiéra H. Georgiada. Ten označil výsledky stresového testovania pre cyperské banky za úspech a krajine nahráva aj o niečo lepší ekonomický vývoj. Pripomenieme však, že k nemu čiastočne prispela aj zmena metodiky výpočtu HDP.

Írsku sa podarilo vrátiť na dlhopisový trh veľmi rýchlo a podobnú budúcnosť si sľubuje aj Cyprus. Už pred týždňom predstavitelia Cypru avizovali, že by radi na trhu umiestnili ďalšiu várku svojich štátnych dlhopisov. To vo štvrtok potvrdil aj Georgiades, hoci s dôvetkom, že sa tak stane za priaznivých trhových podmienok.

A na záver ešte jedna horúca novinka. Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok ráno v štátnom rádiu oznámil, že krajina nezavedie spornú celosvetovú novinku v podobe zdanenia internetu. Masové protesty a medzinárodná kritika, o ktorých sa viac dočítate napríklad aj tu, teda zabrali.

Autorka je analytička Poštovej banky

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu