Najlepší rok za posledné desaťročie. Pandemický rok 2020 bol pre niekoľkých investorov do hedžových fondov extra výnosný. Najprosperujúcejšími oblasťami boli elektronický obchod a cloud computing, naopak „prepadákom“ sa stali klasické nákupné centrá a cestovanie.

Tak napríklad pre málo známeho manažéra hedžových fondov Jima Davisa sa rok 2020 stal rokom určujúcim jeho kariéru. Ešte na začiatku roka v rámci Woodson Capital Management spravoval 675 miliónov dolárov. Na konci novembra sa suma zvýšila na asi 1,7 miliardy dolárov.

Správny odhad

Šikovný manažér správne odhadol, že oblasť maloobchodu v kamenných obchodoch bude strácať a vsadil na e-shopy. Jeho výnosy boli v októbri medziročne vyššie o viac ako 100 percent a aj v novembri si udržali 90-percentné zhodnotenie, napísal The Wall Street Journal.

Hedžové fondy sa už skôr stali objektom pozornosti mnohých investorov. Ich výhodou je, že sú nastavené na prioritný cieľ dosiahnuť vyššie výnosy než sú tie bežné na trhu. Bývajú otvorené pre limitovaný počet individuálnych investorov. Manažéri týchto fondov majú možnosť využívať množstvo špeciálnych investičných techník ako napríklad swapy, opcie či arbitráže. 

akcie
Neprehliadnite

Akciové burzy sa počas koronaroka rýchlo otriasli

Veľký comeback

Medzi najvýznamnejšie mená v oblasti manažovania hedžových fondov sa v poslednej dobe zaradili William Ackman a Chris Hansen. Dokázali vykázať zisk 62,8 a 48 percent. Ich výkony v roku 2020 tak kompenzovali nižšiu výkonnosť hedžových fondov oproti akciám a dlhopisom v predchádzajúcom až desaťročnom období.

„Hedžové fondy sa vrátili s obrovskou vervou,“ uviedol aj Kieran Cavanna, ktorého newyorská investičná spoločnosť Old Farm Partners narába s 350 miliónmi dolárov od svojich klientov.

Central Park v New York City. Nachádza sa v ňom viac ako 24-tisíc stromov.
Neprehliadnite

Priame zahraničné investície vo svete sa prepadli takmer o polovicu

Pod veľkým tlakom

Napriek comebacku sú však hedžové fondy naďalej pod veľkým tlakom. Klienti majú stále málo trpezlivosti pre obavy zo zlých výkonov po rokoch slabej návratnosti a vysokých poplatkov.

Pomohol ale fakt, že fondy počas koronakrízy začali zarábať na aktivitách v online priestore, pretože ľudia žili a pracovali na diaľku. Profitovali aj zo zvýšenejho obchodnej aktivity individuálnych investorov, ktorí vyvolali na trhu vyššiu volatilitu,  a tým aj príležitosti na zisk.