Obchodujete s akciami, ale pre majstrovstvá sveta vo futbale nemáte čas podrobne sledovať aktuálne dianie na burze? Môžete si byť istí, že ak niektorý národný tým prehrá, akciový index v jeho krajine zaznamená počas nasledujúceho obchodovacieho dňa stratu.

Tvrdia to traja ekonómovia v štúdii Citlivosť na šport a výnos akcií. Podľa nich sa prehra na svetovom šampionáte vo vyraďovacej fáze prejaví nasledujúci deň abnormálnym poklesom hodnoty akcií až o 49 bázických bodov.

Významnejší turnaj, väčší pokles

Alex Edmans (MIT), Diego Garciá (Tuck School of Business Darmouth), a Oywind Norli (Norwegian School of Managment) dospeli k tomuto záveru na základe porovnania vývoja na akciových trhoch s výsledkami 1 162 medzištátnych futbalových zápasov. Tie odohralo 39 krajín v rokoch 1973 až 2004 na kvalifikačných turnajoch, majstrovstvách sveta, majstrovstvách Južnej Ameriky a majstrovstvá Ázie. Keďže futbal nie je v každej krajine národným športom, autori štúdie sa pozreli aj na koreláciu vývoja na burze s 1 550 zápasmi v krikete, rugby a basketbale.

Predmetom záujmu ekonómov bol prvý deň po odohratom zápase, v ktorý sa obchodovalo na burzách. Zistili, že v prípade sledovaných zápasov vo futbale dosiahol priemerný pokles akciového trhu v porazenej krajine úroveň 15,3 bázických bodov. V prípade 56 zápolení na Majstrovstvách sveta vo vyraďovacej časti to bolo podľa ekonómov až „omračujúcich“ 49,4 bodu.

Autori štúdie tiež prišli na to, že s významom turnaja rastie pokles na akciových trhoch a je vyšší vo vyraďovacích kolách turnaja, než v kvalifikačných zápasoch. Miera poklesu tiež závisí na popularite športu. To znamená, že je nižšia v prípade športov, ktoré nepatria do kategórie „národné“ a je minimálna v prípade, ak sa prehra jedného z tímov očakáva Zaujímavé je tiež, že výhra tímu nemá na vývoj hodnoty indexov takmer žiaden vplyv.

Pre Slovensko formula neplatí

Vysvetlenie podľa nich treba hľadať v ekonomických faktoroch, akými sú napríklad pokles produktivity a nižšie očakávané tržby. A tiež v zmene investorských nálad, hoci tu nemusí platiť jednoduchá úvaha, že zlá nálada, či potenciálne ťažkosti spôsobené nadmerným užívaním alkoholu v predchádzajúci deň, vedú k nižšej aktivite investorov. Rovnako akceptovateľná je totiž aj teória, že obchodníci sú po prehre aktívnejší ako obvykle, čím sa snažia zahnať neradostné spomienky na zápas.

„Rozsah efektu a jeho koncentrácia v krajinách západnej Európy s rozvinutými akciovými trhmi naznačujú, že investori by mohli zaznamenať zisky pri obchodovaní napríklad s futures dvoch krajín. Pred dôležitým zápasom by mohli využiť asymetriu efektu, keď sa prehra tímu prejaví na poklese akcií, zatiaľ čo výhra súperiaceho tímu neznamená pre vývoj indexu takmer nič,“ radia autori štúdie.

Zisteniam ekonómov odporuje vývoj na bratislavskej burze. Akciový index SAX posilnil v pondelok 21. júna, teda deň po prehre slovenských futbalistov s Paraguajom o 6,24 bodu. Naopak, po prekvapivom víťazstve nad Talianskom, klesol SAX o 4,5 bodu.

Výsledky masovo sledovaných športových zápasov sú podľa niektorých komentátorov tiež odrazom politického diania. Nepostúpenie Francúzska a Talianska zo základných skupín turnaja v Južnej Afrike má byť prejavom úpadku Európy a vo víkendovej prehre Anglicka s Nemeckom vidí komentátor španielskeho denníka El País demoralizujúci efekt thatcherizmu na anglický proletariát. Názor, že včerajšia porážka Portugalska susedným Španielskom signalizuje skorý bankrot krajiny Christiana Ronalda, sa zatiaľ neobjavil.

Foto na titulke - SITA / AP