V uplynulom roku sme na finančných trhoch zaznamenali kľúčové udalosti. Martin Krištoff, finančný analytik zo spoločnosti HABERL Wealth Management, hodnotí rok 2021. Pripomína tie najdôležitejšie momenty, čo za nimi stálo a čo nám priniesli.

Martin Krištoff
Zdroj: HABERL Wealth Management

Pandémia covidu-19 mala vplyv aj na realitný trh. Dotkla sa každého odvetvia hospodárstva, priemyslu a podnikania. Analytik roku 2022 prognózuje, že turbulentné obdobie, ktoré sme zažili po vypuknutí pandémie nového koronavírusu, nás už pravdepodobne nečaká. V nasledujúcom období by sme sa podľa neho mali zamerať práve na nové výzvy.

Prvý kvartál 2021

Úvod roka 2021 priniesol mierny pokles, a to aj napriek optimizmu, ktorý pramenil z očakávaného zvýšenia fiškálnych stimulov po inaugurácii Joea Bidena, prezidenta Spojených štátov amerických.

Po turbulentnom období prvých týždňov tohto roka, finančné trhy nadviazali na úspešný štvrtý kvartál uplynulého roka. Pozitívny sentiment rástol z údajov o zlepšujúcej sa ekonomike, keď sa demokrati v USA snažili presadiť stimulačný balíček v objeme 1,9 bilióna amerických dolárov.

Eurozóna ťažila z rastu finančného a energetického sektora. Americké akcie, ktoré reprezentuje index S&P 500, si pripísal za prvý kvartál 2021 zisk okolo sedem percent. Marec ukázal silný rast pracovných miest a nezamestnanosť na úrovni šesť percent.

Eurozóna ťažila z rastu finančného a energetického sektora.
 

Fed taktiež v marci informoval, že úrokové sadzby nezačne zvyšovať skôr ako v roku 2023, a že bude v poriadku, keď inflácia vzrastie nad dve percentá.

Európsky akciový trh podporili okrem finančného a energetického sektora aj spoločnosti, ktoré spadajú do cyklického spotrebiteľského sektora, najmä výrobcovia automobilov.

Spoločnosť Volkswagen oznámila ambiciózne ciele v oblasti elektrických vozidiel.

Druhý kvartál 2021

Ekonomické údaje v druhom kvartáli priaznivo pôsobili na rast akciového trhu. V druhom kvartáli dosiahli zisk takmer všetky sektory. Federálny rezervný systém na svojom zasadnutí ohľadom úrokových sadzieb nepriniesol žiadnu zmenu politiky, no jeho prognózy naznačovali, že zvýšenie úrokových sadzieb by mohlo prísť v roku 2023.

Americký prezident J. Biden zabezpečil dohodu o balíku pre infraštruktúru v hodnote jedného bilióna dolárov na modernizáciu ciest, mostov a širokopásmových sietí na nasledujúcich osem rokov. Táto dohoda nedosiahla plán výdavkov na infraštruktúru vo výške 2,3 bilióna amerických dolárov oznámených v marci, neriešila ani výdavky na sociálnu záchrannú sieť navrhnutú v apríli.

V druhom kvartáli odštartovala zlatá „rally“.
 

Akcie eurozóny v druhom štvrťroku vzrástli, boli podporené silnou sezónou výnosov spoločností a zrýchlením tempa zavádzania vakcín. Mnoho európskych krajín zaznamenalo v tomto štvrťroku pokles infekcií spôsobených koronavírusom a dokázali uvoľniť obmedzenia v sociálnej a ekonomickej činnosti.

Ekonomické údaje poukazovali na silné oživenie aktivity v druhom štvrťroku. Európska komisia podpísala prvý z národných plánov obnovy, ktorý získa financovanie z fondu Európskej únie novej generácie vo výške 800 miliárd eur.

Tretí kvartál 2021

Akciové trhy ani v treťom kvartáli nezaostávali a dosahovali stále nové historické maximá. Koncom septembra pre obavy z vysokej inflácie, akcie vymazali väčšinu ziskov, ktoré dosiahli v júli a auguste.

Fed na svojom zasadnutí v septembri vyhlásil, že znižovanie kvantitatívneho uvoľňovania, teda spomalenie tempa nákupov aktív, bude podľa očakávania oznámené na novembrovom zasadnutí a skončí sa do polovice roka 2022.

Najväčší prírastok si pripísal finančný sektor a sektor verejných služieb. Naopak, problémom čelili priemyselné odvetvia a materiály, hoci výpredaj na trhoch postihol všetky sektory.

Akciový trh v eurozóne stagnoval. V treťom kvartáli si v eurozóne najviac polepšili spoločnosti z energetického sektora a informačné technológie. Tak, ako v USA, aj v eurozóne sa objavili obavy z inflácie v dôsledku z prekážok v dodávateľských reťazcoch a rastúcich cien energií.

Problémom čelili priemyselné odvetvia a materiály.
 

Európska centrálna banka informovala, že bude tolerovať akékoľvek mierne a prechodné prekročenie svojho dvojpercentného inflačného cieľa. Na konci kvartálu došlo okrem iných faktorov aj k prudkému nárastu cien energií v dôsledku nízkych dodávok plynu.

Gold,Bars,On,Stock,Market,Newspaper,-,3d,Illustration
Zdroj: Shutterstock

Štvrtý kvartál roka 2021

Akciový trh v októbri posilnil poháňaný všeobecne dobrými hospodárskymi výsledkami viacerých firiem a pretrvávajúcim silným dopytom. Avšak niektoré firmy čelili prerušeniu dodávok, čo sa týkalo najmä dostupnosti čipov a taktiež nedostatku pracovných síl, čo zvyšovalo náklady.

Ekonomické údaje však naznačovali výrazné spomalenie aktivít, ktoré boli zverejnené za tretí kvartál 2021, kedy HDP USA zaznamenal najpomalší rast za viac ako rok. Anualizovaný HDP poklesol medzikvartálne zo 6,7 percenta na 2,0.  Zvýšené údaje o inflácii centrálna banka stále považovala za prechodný jav.

Úvod kvartálu priniesol prudký nárast cien energií v dôsledku nedostatku zemného plynu. Ceny však ku koncu mesiaca klesali po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin vyzval Gazprom, aby začal plniť európske zásobníky.

Na konci roka zasadal Fed, no neudialo sa v podstate nič nečakané. Fed začne rýchlejšie obmedzovať nákup aktív na úrovni 30 miliárd dolárov mesačne. To znamená, že od roka 2022 bude Fed nakupovať cenné papiere len za 60 miliárd dolárov mesačne. Centrálna banka si tak otvára rýchlejším obmedzovaním priestor pre skorší rast úrokových sadzieb. Teoreticky to môže byť už v druhom kvartáli roka.

Vakcíny proti covidu zdvihli zisky pharma firiem

Ziskovosť vakcín proti koronavírusu je v centre pozornosti, odkedy americký prezident J. Biden podporil dočasné zrušenie patentov na vakcíny, aby bola ich výroba finančne uskutočniteľnejšia pre chudobnejšie krajiny.

Finančné reporty spoločností ukazujú, že výrobcovia vakcín proti covidu-19, ako sú napríklad Johnson & Johnson, Pfizer, Moderna, AstraZeneca či BioNTech, zaznamenali od uvedenia vakcíny na trh zvýšený zisk.

Medzi najväčších víťazov budú patriť spoločnosti Moderna a Pfizer.
 

Príchod vakcín sľubuje návrat k normálnejšiemu životu. Zároveň vytvoril globálny trh v hodnote desiatok miliárd dolárov (v ročných tržbách) pre niektoré farmaceutické spoločnosti.

Medzi najväčších víťazov budú patriť spoločnosti Moderna a Pfizer. Tieto dve veľmi odlišné americké farmaceutické firmy si za ochranu svojich dvojdávkových vakcín účtujú viac ako 30 dolárov na osobu.

Covid19,Vaccines,Inside,Bottles,On,Light,Base,Abstract,Background
Zdroj: Shutterstock

Spoločnosť Moderna bola založená len pred 11 rokmi. Nikdy nedosiahla zisk a pred pandémiou zamestnávala len 830 zamestnancov. Spoločnosť Pfizer má korene v roku 1849, minulý rok dosiahla čistý zisk 9,6 miliardy dolárov a zamestnáva takmer 80 000 zamestnancov.

Iní výrobcovia liekov, napríklad britsko-švédska AstraZeneca a americká farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson, sa ale zaviazali poskytovať svoje vakcíny na neziskovom základe, kým sa pandémia neskončí.

Dopad na trh s nehnuteľnosťami

Pandémia výrazne zasiahla aj vývoj realitného trhu na území Slovenska. Zapríčinila prepad cien prenájmov, ktoré boli využívané ako investičné nehnuteľnosti. Kvôli obmedzeniu pohybu a reštrikciám jednotlivých krajín zažil tento sektor veľký prepad.

Ďalšou príčinou prepadu cien prenájmov bol odliv pracujúceho obyvateľstva na predmestia a vidiek, pretože práve kvôli opatreniam nepotrebovali využívať nehnuteľnosti v blízkosti firemných kancelárií.

Pandémia covidu-19 výrazne zasiahla vývoj realitného trhu na území Slovenska.
 

Na druhej strane však dopyt po bývaní rástol. Bol sprevádzaný zvyšujúcou sa potrebou bývania. Pandémia zapríčinila najmä vysoký dopyt po nehnuteľnostiach na vidieku, kam sa ľudia uchyľovali počas lockdownu.

Ekonomický výhľad na rok 2022

Omicron nám pripomenul neistoty, ktoré pretrvávajú okolo globálnej pandémie covidu-19. Napriek tomu sa očakáva, že oživenie ekonomiky bude pokračovať aj v roku 2022, pričom globálny rast sa zmierni na 4,9 percenta.

Odhaduje sa, že svetový HDP dosiahne za rok 2021 5,9 percenta. V porovnaní s oživením z predchádzajúcich globálnych recesií je súčasný cyklus výrazne nerovnomerný. Očakáva sa, že rast sa v roku 2022 zmierni na 4,9 percenta, a to čiastočne preto, že fiškálna podpora v USA začne ustupovať.

Očakáva sa, že inflácia sa do polovice roku 2022 vráti na úroveň pred pandémiou.
 

Veľkou neznámou je Čína. Tento región je najväčším ťahúňom ekonomického rastu, čo predstavuje približne 30 percent globálneho ekonomického rastu v roku 2021. Ak sa čínska ekonomika spomalí, globálna ekonomika sa tiež výrazne spomalí, pokiaľ ostatné kľúčové regióny výrazne neprekonajú prognózy.

Očakáva sa, že inflácia sa do polovice roku 2022 vráti na úroveň pred pandémiou. Celková inflácia a strednodobé inflačné očakávania sa do polovice roka 2022 vrátia na úroveň spred pandémie. Aj keď zostáva veľa neistoty, najmä ak ide o meranie produkčných medzier. Očakáva sa, že oživujúci dopyt bude mať len malý vplyv na budúcu infláciu.

Midsection,Of,Businessman,Placing,Shopping,Cart,On,Stacked,Coins,In
Zdroj: Shutterstock

Základné prognózy pracovníkov MMF naznačujú, že v prípade skupiny krajín s vyspelou ekonomikou dosiahne celková inflácia v priemere vrchol v posledných mesiacoch roku 2021 a do polovice roka 2022 klesne na približne dve percentá.

Dopyt po rope bude v roku 2022 rásť

Podľa prognóz rastu globálneho HDP sa očakáva, že dopyt po rope v roku 2022 vzrastie na 100,23 milióna barelov denne, čo je o 3,5 milióna barelov viac ako v roku 2021. Zdroj dopytu bude prameniť z nárastu leteckej nákladnej dopravy vzhľadom na problémy s globálnymi dodávateľskými reťazcami.