„Pred prijatím akejkoľvek zárobkovej činnosti v zahraničí odporúčame v danom štáte informovať sa o povinnostiach registrácie na sociálne zabezpečenie, platenia poistného, nárokoch na dávky sociálneho zabezpečenia či povinnosti registrácie,“ hovorí Michal Oman, vedúci odboru poistného bratislavskej pobočky Sociálnej poisťovne.
Ako postupovať závisí od krajiny a aj od postavenia občana. Iné povinnosti má zamestnanec a iné zase SZČO. Pri práci v štátoch EÚ platí európska legislatíva – predpisy sociálneho zabezpečenia sú medzi krajinami koordinované. Pri práci mimo EÚ sa zase musíte riadiť medzinárodnými zmluvami o sociálnom zabezpečení.
Poistený len raz. Ale kde?
M. Oman hovorí, že človek pracujúci v inom štáte EÚ podlieha zákonom sociálneho a zdravotného poistenia len jedného štátu EÚ. Týka sa to ako zamestnanca , tak aj živnostníka. Ak vám nie je jasné, aké povinnosti máte, kde vlastne máte platiť sociálne odvody a aké máte z toho výhody, obráťte sa na Sociálnu poisťovňu.
Zamestnanec, živnostník a iné SZČO, ak sú prihlásení na povinné sociálne poistenie v našej Sociálnej poisťovni, sa musia v poisťovni odhlásiť. Za zamestnanca túto povinnosť má jeho zamestnávateľ.
Platí tu však výnimka. Tá sa týka prípadov vyslania zamestnanca. Vyslaný do iného členského štátu môže byť ale aj živnostník. Zo Sociálnej poisťovne sa neodhlasujú. Odhlasovať sa nemusí ani zamestnanec či SZČO, ak vykonáva činnosť v dvoch alebo viacerých štátoch únie.
„Z dobrovoľného dôchodkového poistenia sa tiež odhlasovať netreba. Dobrovoľné dôchodkové poistenie na Slovensku a povinné dôchodkové poistenie v štáte EÚ, do ktorého občan odišiel pracovať, môžu existovať súčasne,“ dodáva M. Oman.
Živnostník v Rakúsku
Živnostník zo Slovenska zvyčajne nepotrebuje žiadne povolenie, aby v Rakúsku mohol pracovať. Nepotreboval ho ani živnostník Jozef. Problémom sú, tak ako aj v prípade Jozefa, odvody.
Ak SZČO na Slovensku ide vykonávať činnosť do iného štátu EÚ preto, že tam získal zákazku na obdobie menej ako 24 mesiacov, musí Sociálnu poisťovňu požiadať o vystavenie dokumentu A1. Ocitol sa totiž v pozícii vyslaného pracovníka. Naďalej zostáva povinne poistený v Sociálnej poisťovni, neplatí teda odvody v Rakúsku. Práve formulárom A1 sa v tejto krajine preukazuje aj zamestnávateľovi.
Ak o uplatnenie inštitútu vyslania našu Sociálku nepožiada, potom sa na naňho odo dňa začatia vykonávania činnosti v inom štáte EÚ začne uplatňovať v oblasti sociálneho zabezpečenia legislatíva tohto štátu. To znamená, Jozef musí začať platiť sociálne odvody v Rakúsku. Šestnásť mesiacov práce v Rakúsku sa mu započíta do obdobia sociálneho poistenia na účely sociálnych dávok (teda napríklad na dôchodkové, nemocenské, či nezamestnanosť).
Ak bol Jozef povinne poistený SZČO, zánik poistenia na Slovensku mu oznamuje Sociálna poisťovňa.
Ktorá legislatíva pre vás platí
Ak by živnostník Jozef podnikal na Slovensku a mal príjmy aj v Rakúsku, musí požiadať Sociálnu poisťovňu o určenie uplatniteľnej legislatívy prostredníctvom žiadosti.
V podobnej situácii sa ocitá aj zamestnanec, ktorý chce počas dovolenky brigádovať v zahraničí. Musí Sociálnu poisťovňu požiadať o určenie legislatívy prostredníctvom žiadosti Žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy osoby zvyčajne vykonávajúcej činnosť ako zamestnanec v dvoch alebo viacerých členských štátoch EÚ. Žiadosť sa podáva preto, že osoba môže byť poistená na sociálne zabezpečenie výlučne v jednom štáte EÚ a je potrebné určiť, ktorý to bude.
Ak pracuje pre slovenského zamestnávateľa, pričom činnosť sa vykonáva na území viacerých členských štátov EÚ (napríklad letuška, vodič kamióna, farmaceutický reprezentant s pôsobnosťou na území Česka a Slovenska...), je potrebné, aby som Sociálnu poisťovňu požiadal o určenie uplatniteľnej legislatívy.
Kedy je zamestnanec a živnostník vyslaný
Ak vás zamestnávateľ vyšle do iného štátu EÚ na obdobie kratšie ako 24 mesiacov, je potrebné, aby ste mali pri sebe dokument A1 (potvrdenie o právnych predpisoch sociálneho zabezpečenia, ktoré sa vzťahujú na držiteľa). Tento dokument potvrdzuje, že poistné na sociálne zabezpečenie sa má naďalej odvádzať na Slovensku. Ak ho nemáte, musíte byť poistený na území štátu, kde vykonávate činnosť. Tento dokument vybavuje zamestnávateľ.
V podobnej situácii sa ocitne aj SZČO, s tým rozdielom, že všetko si musí vybaviť sám. Ak živnostník získa zákazku v krajine EÚ na obdobie kratšie ako 24 mesiacov, je potrebné, aby požiadal o vystavenie dokumentu A1. Naďalej zostáva poistený na sociálne zabezpečenie na Slovensku. (Žiadosť o vystavenie prenosného dokumentu A1 z dôvodu vyslania samostatne zárobkovo činnej osoby na územie iného členského štátu EÚ).
Ak nepožiada živnostník o uplatnenie inštitútu vyslania, potom sa na neho odo dňa začatia vykonávania činnosti v inom štáte EÚ začne uplatňovať v oblasti sociálneho zabezpečenia legislatíva tohto štátu a ak bol povinne poistenou SZČO, tak zánik poistenia mu oznamuje Sociálna poisťovňa s tým, že o uplatňovaní inej ako slovenskej legislatívy informuje Sociálnu poisťovňu.
Pracujem doma a aj v inej krajine EÚ
Ak pracujete v štáte EÚ (či už ako zamestnanec alebo SZČO) a zároveň naďalej vykonávate činnosť ako SZČO na Slovensku (napríklad päť dní v týždni v Rakúsku a cez víkend na Slovensku), je potrebné, aby ste Sociálnu poisťovňu požiadali o určenie uplatniteľnej legislatívy prostredníctvom príslušnej žiadosti (ak činnosť v zahraničí vykonávam ako zamestnanec, využijem Žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy osoby, ktorá zvyčajne vykonáva činnosť ako zamestnaná osoba a činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba v odlišných členských štátoch EÚ ; ak činnosť v zahraničí vykonávam ako SZČO, využijem Žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy osoby zvyčajne vykonávajúcej činnosť ako samostatne zárobkovo činná v dvoch alebo viacerých členských štátoch EÚ).
Práca v krajine mimo EÚ
- zamestnanci, dobrovoľne poistené osoby a SZČO, ktoré sú registrované v Sociálnej poisťovni sú povinní sa zo sociálneho poistenia odhlásiť Registračným listom FO – odhláška v tej pobočke Sociálnej poisťovne, kde sú registrovaní na platenie poistného. Za zamestnanca plní odhlasovaciu povinnosť jeho zamestnávateľ.
- na slovenského občana pracujúceho v krajine mimo EÚ sa vzťahujú medzinárodné zmluvy o sociálnom zabezpečení,
- ak občan pracuje v krajine, s ktorou nemáme zmluvu o sociálnom zabezpečení, nemá ani žiadne povinnosti voči Sociálnej poisťovni. V takomto prípade je možné, aby bol súčasne poistený v krajine, v ktorej pracuje, a zároveň bol poistený aj na Slovensku. Sociálne poistenie z ostatných štátov sa zaráta len v tom prípade, ak to ustanovuje príslušná medzinárodná zmluva medzi oboma krajinami.
Zdroj: Sociálna poisťovňa