Ako ich budú kontrolovať

Diaľničné nálepky už nebudú kontrolovať policajti fyzicky pri kontrole auta na ceste. Či ste zaplatili za jazdu po diaľnici zistí Národná diaľničná spoločnosť cez počítač na základe registrácie ŠPZ vášho auta do systému. Platnosť známok budú overovať kamery nainštalované na diaľniciach. Ak na spoplatnenom úseku kamera zachytí vozidlo bez platnej e-známky, Národná diaľničná spoločnosť pošle majiteľovi vozidla pokutu na základe objektívnej zodpovednosti.

Do nákladov ešte v tomto roku

Platnosť ročnej klasickej nálepky končí posledným januárovým dňom. Ak však podnikateľ vedie jednoduché účtovníctvo alebo daňovú evidenciu a chce dať nákup novej diaľničnej nálepky do nákladov ešte v tomto roku, musí si ju kúpiť ešte v decembri. Ak ste platiteľom DPH, môžete si z nákupu DPH odpočítať.

Ako si ju obstarať

Novú elektronickú diaľničnú známku si môže podnikateľ kúpiť cez internet na www.eznamka.sk, na čerpacích staniciach či v automatoch na hraniciach. Môže si ju tiež kúpiť cez stiahnutú aplikáciu do mobilu. V prípade firemných áut na operatívny lízing to za podnikateľa urobí lízingová spoločnosť.

„Ak má firma diaľničnú známku zahrnutú v mesačnej platbe za vozidlo, ktoré užíva, potom vozidlo automaticky zaregistrujeme. Tie firmy, ktoré ju v platbe zahrnutú nemajú, tiež môžu požiadať o zabezpečenie elektronickej známky. Výhodou je ušetrený čas, najmä ak má firma početnejší vozidlový park,“ vysvetľuje Lucia Čišková, obchodná riaditeľka Business Lease Slovakia.

Kúpa cez internet

Ak chcete kúpiť známku cez internet, kliknete na modrú plôšku s logom nákupného vozíka Kúpiť diaľničnú známku. Rozbalí sa vám plocha s voľbou spôsobu nákupu diaľničnej známky. Podnikateľ, živnostník či eseročka si môže vybrať z dvoch možností. Ak má jedno auto, klikne na plôšku Kúpiť 1 kus diaľničnej známky - Jednoduchý nákup. Ak má podnikateľ 2 a viac áut, klikne na plochu Kúpiť 2 a viac kusov diaľničnej známky - Hromadný nákup. Mätúca je pritom informácia, že hromadný nákup je na webe odporúčaný pre podnikateľské subjekty. Podnikateľ, ktorý nakupuje dve a viac diaľničných známok musí vo formulári vyplniť aj identifikačné číslo organizácie (IČO) a ďalšie identifikačné údaje. Má možnosť uviesť aj IČ DPH.

V ďalšom kroku si zvolíte typ diaľničnej známky - pre vozidlá alebo prípojné vozidlá a vyberiete si známku - buď ročnú, mesačnú alebo desaťdňovú.

Údaje o začiatku a konci platnosti ročnej diaľničnej známky systém dopĺňa automaticky.

Potom doplníte údaj o vozidle (Evidenčné číslo vozidla). Krajinu registrácie vozidla Slovensko systém vyplní za vás. Do údajov pre doručenie potvrdenia o platbe doplníte svoju e-mailovú adresu a číslo telefónu (nie je povinné). Ak ho do formulára uvediete, budete naň dostávať napríklad upozornenia o blížiacom sa skončení platnosti známky.

Po prepísaní overovacieho kódu a kliknutí na Potvrdiť sa dostanete k výberu spôsobu platby - platba kartou online. Keď kliknete na Potvrdiť, úhradu dokončíte zadaním mena na karte, čísla karty, platnosti karty a kódu CVC2 alebo CVV2.

Po zaplatení si môžete stiahnuť „Potvrdenie o úhrade diaľničnej známky, zjednodušená faktúra“. V prípade hromadnej úhrady za viac kusov diaľničných známok dostanete doklad „Potvrdenie o úhrade, faktúra“, ktoré slúži ako doklad o úhrade diaľničnej známky a súčasne ako daňový doklad.

Potvrdenie nemusíte mať so sebou v aute.

Známka cez mobilnú aplikáciu

  • mobilnú aplikáciu si môžete stiahnuť do mobilu priamo z webu eznamka - buď v App Store alebo Google play.
  • eznamka je okrem slovenského jazyka dostupná v anglickom, nemeckom, maďarskom, poľskom a ruskom jazyku,
  • cez aplikáciu môžete zaplatiť diaľničnú známku platobnou kartou, môžete si tiež overiť obdobie platnosti uhradenej diaľničnej známky alebo pošlete reklamáciu či sťažnosť,
  • používateľom podľa jej recenzií na webe chýba možnosť ukončenia aplikácie. Ďalšiemu zas neprišla potvrdzujúca SMS o úhrade.