Nezamestnaný absolvent

Dôležité je, že absolvent vysokej školy alebo maturant nebol počas štúdia povinne sociálne poistený. Nie je ani poistencom štátu, ten za neho poistné do Sociálnej poisťovne neodvádza. Riaditeľka odboru výberu poistného Sociálnej poisťovne Andrea Zahoranová v tejto súvislosti konštatovala, že „preto nemajú nárok na dávku v nezamestnanosti či nemocenské dávky“. To znamená, ak by napríklad žena po štátniciach otehotnela a porodila dieťa, nebude dostávať zo sociálneho poistenia materskú dávku. Štát jej môže pomôcť rodičovským príspevkom, ktorý je 203,20 eura.

Nezamestnaný absolvent sa nemusí po škole hlásiť v Sociálnej poisťovni. Ak sa zapíše do evidencie nezamestnaných na úrade práce, bude si môcť niekedy v budúcnosti za toto obdobie doplatiť poistné na dôchodok.

Na skusy do zahraničia

Ak hneď po škole odíde absolvent do zahraničia, nemusí to oznamovať Sociálnej poisťovni. Môže byť, že po škole sa rozhodne platiť si dobrovoľné sociálne poistenie. Musí v tom pokračovať aj po odchode do cudziny. V inej situácii by sa ocitol, ak by sa v krajine EÚ zamestnal a tu by aj bol povinne poistený v nezamestnanosti či nemocensky.

V takomto prípade by dobrovoľné poistenie na Slovensku prestalo trvať. Ak by bol mladý človek dobrovoľne poistený na dôchodok, toto poistenie by mu trvalo aj v tom prípade, ak by sa z neho neodhlásil. Zároveň však platí, že ak by si dva po sebe nasledujúce mesiace nezaplatil dobrovoľné poistenie, poistenie mu automaticky zanikne zo zákona.

Absolvent začne podnikať

Ak má mladý človek dobrý biznis plán, môže začať podnikať. „Nadobudnutie postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby ešte automaticky neznamená aj vznik povinnosti platiť poistné na sociálne poistenie,“ zdôrazňuje A. Zahoranová.

Opäť nemusí nič Sociálnej poisťovni nahlasovať. Odvody do Sociálky tento rok neodvádza. V marci na budúci rok podá daňové priznanie zo zárobku z podnikania v tomto roku. Sociálna poisťovňa mu potom na jeho základe vypočíta odvody a prihlási ho ako povinne poisteného. Ak však tento rok mal zo živnosti príjem vyšší ako 5 148 eur (12 x 429 eur), odvody platiť bude. Minimálne 202,26 eura, z toho sociálne 142,20 eura (na nemocenské, dôchodkové poistenie a do rezervného fondu solidarity) prvýkrát musí odviesť do 8. augusta 2016, zdravotné platí od januára 2016 vo výške 60,06 eura.

Ak by začal podnikať v inom členskom štáte EÚ a na Slovensku nie je poistencom, nemá voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti.

Zamestnanec

Ak sa bývalý študent zamestná na pracovný pomer alebo dohodu, všetky prihlasovacie a oznamovacie povinnosti a povinnosť odvádzať poistné Sociálnej poisťovni plní za neho jeho zamestnávateľ. Za zamestnanca odvádza poistné na nemocenské, starobné, invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti. Zamestnávateľ platí poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, úrazové a garančné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity. 

A čo zdravotná poisťovňa

Iný postup platí pri zdravotnej poisťovni. Na rozdiel od Sociálnej poisťovne je absolvent strednej školy poistencom štátu do 31. augusta. Ak bude pokračovať v štúdiu na vysokej škole, je poistencom štátu až do zápisu na vysokú školu. Poistné si teda sám platiť nemusí. 

Zdravotná poisťovňa Dôvera informovala, že ak nepokračuje v štúdiu na vysokej škole a nejde ani na úrad práce, nezamestná sa a ani nezačne podnikať, musí sa najneskôr do 9. septembra vo svojej zdravotnej poisťovni prihlásiť ako samoplatiteľ. Za september už musí zaplatiť preddavky na poistné (v roku 2015 mesačne najmenej 57,68 eura). Poistné sa platí vždy do 8. dňa v mesiaci. V zdravotnej poisťovni sa treba prihlásiť na tlačive Oznámenie poistenca/platiteľa poistného, ktoré je na weboch poisťovní.

Ak sa zamestnáte, všetky povinnosti za vás preberá váš zamestnávateľ.

Najlepším riešením je, ak ešte nemáte prácu, evidencia na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Do zdravotnej poisťovne nemusíte chodiť, úrad práce jej vašu evidenciu nahlási. Zdravotné odvody potom za vás platí štát.

Ak začnete podnikať, živnostenský úrad to zdravotke nahlási. Ale napríklad obchodný zástupca, poradca, umelec či autor musí oznámiť zdravotnej poisťovni, že ste sa stal „samostatne zárobkovo činnou osobou“ a to najneskôr do ôsmich dní odkedy začne podnikať.

Ak maturant po skončení školy odíde pracovať do zahraničia, musí to oznámiť zdravotnej poisťovni do ôsmich dní od vzniku pracovného pomeru v zahraničí. Musí tiež vrátiť preukaz poistenca. Zdravotné poistenie mu vznikne v cudzine. Na Slovensku už nebude poistený, a teda nemusí platiť poistné.

Iné pravidlá platia pre vysokoškolákov. Za študenta vysokej školy platí poistné štát do dňa vykonania štátnej záverečnej skúšky (vrátane), teda nie do promócie.

Ak po skončení I. stupňa pokračujete v štúdiu na II. stupni vysokoškolského štúdia, štát platí poistné aj v období prázdnin medzi oboma stupňami. To isté platí pre absolventov vysokoškolského štúdia II. stupňa (magister, inžinier...) v období prázdnin, ak pokračujú a zapíšu sa v tom istom roku na doktorandské štúdium dennou formou.

Ak sa po štátniciach nezamestnáte, nezačnete podnikať ani sa nezaevidujete na úrade práce od nasledujúceho dňa po vykonaní záverečnej skúšky budete evidovaný ako samoplatiteľ. Z toho vám vyplýva povinnosť prihlásiť sa v zdravotnej poisťovni.

Pri prerušení štúdia za vás štát poistné neplatí. Výnimkou je, ak štúdium prerušíte zo zdravotných dôvodov a váš stav je dlhodobo nepriaznivý. Túto skutočnosť musí potvrdiť váš ošetrujúci lekár.