Dostupnosť miesta podnikania, najlepšie po diaľnici, je dlhodobo považovaná za jednu zo základných podmienok pre prílev investícii. Aj z výsledkov prieskumu, ktorý organizovala Podnikateľská aliancia Slovenska vyplýva, že najdôležitejším prvkom ovplyvňujúcim podmienky na podnikanie v regiónoch je podľa podnikateľov kvalita ciest.
Nízka kvalita dopravnej infraštruktúry je vnímaná aj ako najvýraznejšia bariéra rozvoja regiónov. Po nej nasledujú nízka vymožiteľnosť práva na okresných súdoch, byrokracia a prieťahy v konaniach na miestnych úradoch a nedostatočné prepojenie odborných škôl s potrebami lokálneho trhu práce.
Aliancia kontra minister
Nedávno sa aliancia dostala do nezhody s ministrom hospodárstva. Dôvodom je, že združenie si myslí niečo iné, ako Ľubomír Jahnátek, totiž, že podnikateľské prostredie na Slovensku sa zhoršuje. Minister tvrdí opak a dokonca si myslí, že jediný škodlivý prvok prostredia je práve podnikateľská aliancia. Na rozúdenie tohto sporu treba použiť fakty. Tie aj bez komentára vyjavia skutočnosť.
Výskum, ktorý poukázal na zhoršujúce sa podnikateľské prostredie, urobila aliancia v regiónoch Slovenska v poslednom vlaňajšom štvrťroku a to v rámci projektu Konkurencieschopné regióny 21. Aliancia oslovila 25-tisíc podnikateľov, z ktorých sa do prieskumu zapojilo vyše päťtisíc. Toľko ľudí povedalo svoj názor, „tvrdé dáta“ z regiónov názory potvrdili.
Pozitíva a negatíva
Podnikatelia pociťujú v regiónoch nízky záujem zo strany štátnych inštitúcií o zlepšovanie podmienok na podnikanie. Najpozitívnejšia bola v prieskume hodnotená oblasť technológií. Nasledovali motivačné systémy, pričom podľa výsledkov prieskumu sú podniky na Slovensku presvedčené o tom, že dostatočne motivujú svojich zamestnancov k zvyšovaniu produktivity práce. Podnikatelia pozitívne hodnotili aj informovanosť o ponuke tovarov a služieb a vplyv prírodných podmienok na podnikanie.
Najväčšie regionálne rozdiely sú podľa podnikateľov v úrovni technológií v jednotlivých okresoch, čo súvisí s nerovnomerným alokovaním zahraničných investícií. Tie boli totiž podľa aliancie v minulosti najdôležitejším zdrojom nových technológií v krajine. Veľké rozdiely prieskum zaznamenal aj v hodnotení rozvojového potenciálu okresov Slovenska, na čo okrem spomenutých faktorov vplýva aj kvalita verejnej správy. Nerovnaké možnosti nájsť si prácu sú podľa prieskumu tretím najextrémnejším regionálnym rozdielom.
Najmä v okresoch západného Slovenska sú podnikatelia napriek negatívnemu vplyvu krízy presvedčení, že prepustení zamestnanci nemajú problém nájsť si novú prácu. V ekonomicky menej rozvinutých okresoch je však nezamestnanosť považovaná za vážny problém a šance na novú prácu sú podľa respondentov minimálne.
Najlepšie podnikateľské prostredie z pohľadu lokálnych podnikateľov má päť bratislavských okresov. Najhoršie sú na tom okresy Poltár, Snina, Levoča, Veľký Krtíš a Gelnica.
Foto na titulke - Milan Illík