Strata dôvery investorov v oživenie čínskej ekonomiky vyústila do prudkého poklesu pevninských akcií, pričom referenčný index CSI 300 nedávno skĺzol na päťročné minimá.
„Pretrvávajúca kríza v realitnom sektore oslabuje spotrebiteľské výdavky a brzdí hospodársky rast krajiny. Situáciu navyše zhoršuje rastúce geopolitické napätie, ktoré sa zintenzívnilo po poslednej prezidentskej debate v USA, kde obaja kandidáti zaujali tvrdší postoj voči Číne,“ uvádza agentúra Bloomberg.
Čínska vláda sa pritom už dlhšie snaží podporiť náladu na finančných trhoch štátnymi intervenciami a prísnejšími reguláciami. Hoci tieto opatrenia priniesli krátkodobé oživenie, optimizmus investorov sa rýchlo vytratil.
Augustové ekonomické dáta boli tiež sklamaním. Priemyselná aktivita sa znížila štvrtý mesiac po sebe a jadrová inflácia dosiahla najnižšiu úroveň od roku 2021, čím sa opäť priblížila k deflačnému pásmu.
„Investície do čínskych aktív sú už teraz pomerne slabé a ďalej klesajú. Jediným možným riešením sa zdá byť masívne zvýšenie likvidity prostredníctvom monetárnych opatrení, podobných kvantitatívnemu uvoľňovaniu,” tvrdí Steven Leung, výkonný riaditeľ spoločnosti UOB Kay Hian Hong Kong.