Medzinárodné firmy a investori dostávajú z Číny už niekoľko rokov rôzne signály. Obchodná vojna vo forme vysokých ciel za úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa a ich neskoršie rušenie investorov pár mesiacov šokovala, ale ustáli to. Neskôr začala priťahovať skrutky samotná Čína, keď pred dvomi rokmi vláda uvalila na tamojšie najväčšie firmy pokuty a prísne regulácie. Oficiálne preto, že porušovali zákony, neoficiálne kvôli slabej lojalite k režimu a strachu, že technologické firmy budú ovplyvňovať spoločnosť viac, ako boli čínski pohlavári ochotní dopustiť. Vtedy to čínske firmy obchodované na amerických burzách schytali omnoho viac. Ich trhové ocenenie padlo v priemere o dve tretiny a táto situácia trvá už takmer dva roky.

„Pri budovaní nového modelu rozvoja a podpory štrukturálneho otvárania by sme sa mali zamerať na kľúčové oblasti zahraničnej výmeny a spolupráce, ako sú investície, obchod a finančné inovácie,“ citovala čínska štátna televízia prezidenta Si Ťin-pchinga. Zároveň varoval pred rizikami, spojenými s pokrokom v oblasti umelej inteligencie a vyzval na sprísnenie opatrení smerujúcimi k posilneniu národnej bezpečnosti.

Pozvánka zahraničným firmám

Čínska vláda naznačuje, že uvoľní aj prílev zahraničného kapitálu do krajiny. Pokusy krajiny povzbudiť zahraničných investorov sa v posledných týždňoch zintenzívnili, keďže sa ukázalo, že oživenie ekonomiky po skončení pekinskej politiky nulovej tolerancie covidu sa zadrháva. Začiatkom tohto týždňa úrady urobili krok smerom k podpore ubitého trhu s nehnuteľnosťami tým, že rozšírili úľavy na pôžičkách pre zahraničných developerov.

buffett
Neprehliadnite

Investori berú nohy na plecia. Warren Buffett zhŕňa miliardové zisky a sťahuje sa z Číny

Vlaňajší zásah proti zahraničným poradenským firmám, ktoré pomáhajú globálnym investorom a nadnárodným spoločnostiam pochopiť Čínu, však oslabil chuť zahraničných firiem investovať.

Americká ministerka financií Janet Yellenovej počas nedávnej cesty do Pekingu vyjadrila obavy z netrhových praktík Číny a nátlakových akcií voči americkým firmám. Len niekoľko dní pred jej príchodom navštívili najvyšší predstavitelia komunistickej strany spoločnosť Bain & Company v Šanghaji, pričom to bola ich prvá oficiálna návšteva kancelárie americkej poradenskej spoločnosti v tomto finančnom centre, odkedy zásah proti technologickému sektoru vystrašil globálnych investorov.

Pochvala domácim

Vládni úradníci sa stretli aj so šiestimi kľúčovými miestnymi firmami z technologického sektora. Rastú náznaky, že po roky trvajúcich represiách, ktoré zlikvidovali tri štvrtiny ich trhovej hodnoty, sa situácia pre čínske technologické akcie obracia k lepšiemu.

Národná komisia pre rozvoj a reformy vo svojom vyhlásení pochválila podniky ako Tencent Holding, Meituan a Alibaba za podporu technologických inovácií v krajine prostredníctvom zvýšených investícií. Stalo sa tak po tom, ako regulačné orgány minulý týždeň uložili pokuty fintechovým pobočkám podporovanými spoločnosťami Tencent a Alibaba, čo trhy považujú za koniec oficiálnej represie.

Pochvala technologických platforiem od reformnej komisie „pomohla celkovej nálade,“ povedal výkonný riaditeľ singapurskej spoločnosti Union Bancaire Privee Vey-Sern Ling. Následný prudký rast akcií je tiež „pravdepodobne len prenosom pozitívneho sentimentu z víkendových pokút,“ dodal.

Obrie pokuty

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa