Nakoľko nedošli žiadne nové významnejšie dáta, tak to pripisujeme vyberaniu ziskov, ktoré je pri historických maximách a nie príliš presvedčivých dátach spolu s možnou ukrajinskou rozbuškou logické. Na toto vyberanie ziskov nadviazali investori dnes ráno aj v Európe.

Vo včerajších ranných hodinách sa na devízových trhoch sledovalo zasadnutie japonskej centrálnej banky. To vzhľadom na slabšie HDP a slabé exporty niektorých obchodníkov sklamalo, keďže neprinieslo žiadne nové uvoľňovanie a ani jeho naznačenie do budúcnosti. Jej predstavitelia vyjadrili optimizmus, že japonská ekonomika bez problémov zvládne zvýšenie DPH z 5 percent na 8 %, čím naznačili, že preventívne pred zvyšovaním DPH viac uvoľňovať nebudú.

V prípade, že by ale zvýšenie DPH malo výrazne negatívny dopad na ekonomickú aktivitu si však myslíme, že by Bank of Japan kvantitatívne uvoľňovanie navýšila. Reakcia na japonskom jene však bola mierna, a to aj vďaka tomu že druhý významný faktor pre USDJPY – nálada na trhu bola včera v ranných a dopoludňajších hodinách neutrálna.

S podvečerným miernym poklesom akcií sa ale napokon pod mierny tlak dostal aj USDJPY a dnes ráno o 9:30 sa USDJPY obchoduje na úrovni 102,91. Z nášho pohľadu ostáva pre USDJPY v dohľadnej dobe najpravdepodobnejším scenárom pohyb v bočnom trende. Zmeniť to môže nečakané uvoľnenie zo strany centrálnej banky, resp. silno holubičie komentáre, alebo aj silná nákupná horúčka, resp. silné výpredaje na akciách.

O niečo volatilnejšie obchodovanie bolo na britskej libre. Tá bola pod menším tlakom, a to aj napriek o niečo silnejšej januárovej priemyselnej výrobe, ktorá medzimesačne vzrástla o 0,4 percenta (oč. +0,3 %).

K miernemu poklesu prispel svojim vyjadrením guvernér Bank of England Carney, ktorý vidí rovnovážny stav nezamestnanosti na úrovni 6 percent a nevyužitú kapacitu v ekonomike vyššiu ako 1,5 percenta. Toto vyjadrenie je možné interpretovať ako mierne holubičie, nakoľko naznačuje, že úrokové sadzby tak skoro nahor nepôjdu.

Dnes ráno o 9:30 sa GBPUSD obchoduje na úrovni 1,6597. Ešte zaujímavejšia je situácia na EURGBP, ten sa obchoduje na úrovni 0,8341, ktorá je tesne pod silnou rezistenciou okolo úrovne 0,835. Od nej sa EURGBP odrazil v tomto roku už dvakrát a rast sa pri nej zabrzdil aj teraz.

Svoje pritom zohral aj viceprezident ECB Constancio, ktorý nevylúčil ďalšie znižovanie úrokových sadzieb zo strany ECB. To poslalo euro mierne nadol. Čo sa týka nášho výhľadu, tak pre GBPUSD vidíme ako najpravdepodobnejší scenár bočný trend, pre EURGBP taktiež bočný trend, ale vzhľadom na podľa nás prisilné euro by nás neprekvapil ani pokles.

Pod tlak sa vrátil austrálsky dolár. Tomu v súčasnosti nepomáha negatívna nálada na komoditných trhoch súvisiaca vo veľkej miere so slabými dátami z Číny, ktorá je najväčším svetovým importérom kovov. Naopak, Austrália je jedným z ich hlavných exportérov. Ich nižšími cenami by teda mohol utrpieť aj dopyt po austrálskych dolároch.

Austrálskej mene dnes ráno nepomohli ani slabšie čísla z trhu práce – objem nových úverov na bývanie v januári stagnoval (oč. +0,8 %). AUDUSD sa po týždni opäť dostal pod hranicu 0,9 a dnes ráno o 9:30 sa obchoduje na úrovni 0,8953. Aj napriek tomuto poklesu vidíme stále pre austrálsky dolár viac priestoru pre rast ako pre pokles.

Aj dnes ostane ekonomický kalendár takmer prázdny, z popredných ekonomík dorazí len januárová priemyselná výroba z eurozóny (11:00; oč. +0,6 % m/m). Na tú ale trhy reagujú len zriedka. Vo večerných hodinách bude určite volatilný novozélandský dolár, nakoľko zasadá centrálna banka (21:00), od ktorej sa očakáva zvýšenie úrokových sadzieb z 2,5 percenta na 2,75 %.

Očakávania sú jednoznačné, takže centrálna banka môže prekvapiť len nezvýšením sadzieb, ktoré by poslalo novozélandský dolár prudko nadol. Priestor ale z nášho pohľadu existuje aj pre rast, a to v tom prípade, že novozélandská centrálna banka zvýši sadzby a v sprievodnom komentári naznačí ďalšie zvýšenie sadzieb v dohľadnej dobe.

Autor je analytik X-Trade Brokers.