Prvou je riziko výrazného zníženia inflačných tlakov, ktoré môže prispieť k predĺženiu obdobia uvoľnenej menovej politiky. Druhou rovinou je potom situácia v Rusku, kde tamojšia centrálna banka ďalej nie je schopná zastaviť výpredaj domácej meny, ktorá už od polovice roka stratila takmer 30 percent a v utorok sa prepadla na úroveň 44,3 rubľa za dolár.

Európske akcie opäť strácali, čo platilo hlavne o indexoch v Taliansku a Španielsku, ktoré sa začali prepadávať o viac než dve percentá. Kým americké indexy tak už dokázali kompletne zlikvidovať straty z prvej polovice minulého mesiaca, Európe sa to aj naďalej nedarí.

Americká obchodná bilancia skončila v prekvapivo vysokom deficite 43 miliárd dolárov. Dôvodom bol predovšetkým výrazný pokles exportu, ktorý sa znižoval o tri miliardy dolárov, zatiaľ čo import rástol len o 0,1 miliardy.

Americkí republikáni získali väčšinu v Senáte, čo zrejme prispeje k výraznému zablokovaniu legislatívneho procesu v USA po zvyšok funkčného obdobia prezidenta Baracka Obamu. Výsledok senátnych volieb dopadol podľa očakávania a reakcia na trhoch by mala byť skôr len malá.

Drahé kovy sú ráno pod silný predajným tlakom. Zlato sa prepadá o necelé dve percentá až na svoje minimá z prvej polovice roku 2010 a podobne je na tom aj striebro, ktorého cena klesá o necelé tri percentá.

Streda prinesie z Európy výsledky PMI pre sektor služieb. Štatistiky zo sektora služieb potom ponúknu v popoludňajších hodinách taktiež Spojené štáty, ktoré navyše zverejnia ešte ADP report, ktorý odhaduje zmenu pracovných miest v súkromnom sektore a je ostro sledovaným predstihovým indikátorom toho, ako by v piatok mohli dopadnúť v USA oficiálne štatistiky z pracovného trhu.

Autor je analytik X-Trade Brokers

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu