Materská a rodičovská dovolenka
Po skončení materskej dovolenky musí zamestnanec požiadať zamestnávateľa o poskytnutie rodičovskej dovolenky. Stačí aj ústna žiadosť. Zo zákona je však zamestnávateľ povinný rodičovskú dovolenku na vašu žiadosť poskytnúť. Nemusíte na ňu nastúpiť ihneď po uplynutí materskej. Môžete najskôr nastúpiť do zamestnania a na rodičovskú ísť kedykoľvek do stanoveného veku dieťaťa. Rovnako tak po dohode so zamestnávateľom môžete čerpanie rodičovskej prerušiť.
Nástup na materskú dovolenku, a to bez ohľadu či zamestnankyňa má alebo nemá nárok na materské, ohlasuje zamestnávateľ Sociálnej poisťovni na registračnom liste fyzickej osoby - zmena, kde vyplní dátum začiatku materskej dovolenky. Prostredníctvom registračného listu oznámi tiež dátum skončenia materskej dovolenky a dátum začiatku rodičovskej.
Tento nahlasovací maratón sa však týmto zďaleka nekončí. „Súčasne odovzdá ďalší registračný list - prerušenie, v ktorom ako dôvod prerušenia uvedie čerpanie rodičovskej dovolenky. Skončenie rodičovskej dovolenky je potrebné oznámiť tiež prostredníctvom registračného listu fyzickej osoby - zmena a následne sa ukončí na ďalšom registračnom liste aj prerušenie poistenia, pričom sa uvedie dátum zániku prerušenia,“ vymenúva povinnosti Veronika Dubielová, konateľka spoločnosti Účtovná jednotka.
Počas rodičovskej dovolenky zamestnávateľ do Sociálnej poisťovne posiela mesačný výkaz a v prílohe uvedie zamestnankyňu, ktorá má prerušené poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. V prílohe sa vykáže s vymeriavacím základom 0 eur pre všetky druhy sociálneho poistenia.
V čase, keď Sociálna poisťovňa žene poskytuje materské, táto poistné neplatí. Poistenie jej však trvá. Inak je to počas rodičovskej dovolenky. Poistenie je prerušené. Rodičovský príspevok jej vypláca úrad práce.
Ďalšie povinnosti čakajú zamestnávateľa pri nahlasovaní ženy do zdravotnej poisťovne.
Dobrá rada: Pri nástupe ženy na materskú dovolenku ju musí zamestnávateľ nahlásiť do zdravotnej poisťovne do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa stal platiteľom poistného štát, kódom 1O, platnosť zmeny Z. Dňom skončenia materskej dovolenky odhlási zamestnankyňu zo zdravotnej poisťovne ako osobu, ktorá poberá materské (kód 1O, platnosť zmeny K). Zároveň sa týmto dňom odhlási ako zamestnanec (kód 2, platnosť zmeny K). Dňom nasledujúcim po skončení materskej dovolenky zamestnankyňu prihlási zamestnávateľ ako poistenca štátu z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (kód 1C, platnosť zmeny Z).
Vzhľadom na to, že kolobeh dokladov pri nástupe na materskú dovolenku medzi zamestnávateľom a zamestnankyňou nie je zákonom určený, Sociálna poisťovňa odporúča urobiť si fotokópiu dokladu o nástupe na materskú dovolenku, ktorý vyhotovuje lekár ako doklad pre Sociálnu poisťovňu na poberanie materského.
Príslušné obdobia neprítomnosti zamestnankyne v práci z dôvodu starostlivosti o dieťa až do troch rokov veku dieťaťa zamestnávateľ uvádza každý mesiac na mzdovom liste zamestnankyne podľa čerpania jednotlivých dávok (materské 28 týždňov, rodičovská dovolenka až do troch rokov veku dieťaťa).
Iná situácia nastáva v prípade otcov. Im patrí odo dňa narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka. Zamestnávateľ nástup otca na rodičovskú dovolenku oznamuje ako zmenu na registračnom liste - zmena (oddiel č. 9, Dátum začiatku RD), pričom počas poberania dávky materské má rovnako ako matka vylúčenú povinnosť platiť poistné.
Ak pokračuje po ukončení poberania materského v rodičovskej dovolenke, zamestnávateľ obdobne ako u matky sociálne poistenie preruší od nasledujúceho dňa po ukončení poberania dávky (oddiel č. 9, Dôvod prerušenia 6). Po skončení rodičovskej dovolenky postupuje rovnako ako v prípade zamestnankyne.
Nevyčerpaná dovolenka
Zamestnankyni, ktorá pôjde na materskú dovolenku v tomto roku zostáva ešte 15 dní nevyčerpanej dovolenky z minulého roku. Môže si čerpať túto dovolenku po skončení materskej dovolenky? A ako ju má zamestnávateľ nahlásiť do zdravotnej poisťovne a Sociálnej poisťovne počas dovolenky? A ako má firma nahlasovať chorého pracovníka?
Podľa Zákonníka práce zamestnávateľ musí poskytnúť zamestnankyni nevyčerpanú dovolenku po skončení materskej alebo rodičovskej. Ak si chce zamestnankyňa čerpať dovolenku po skončení materskej dovolenky, požiada písomne zamestnávateľa o jej čerpanie a súčasne bude poberať aj rodičovský príspevok.
Dobrá rada: Dňom skončenia materskej dovolenky zamestnávateľ odhlási zamestnankyňu zo zdravotnej poisťovne ako osobu, ktorá poberá materské (kód 1O, platnosť zmeny K). Zároveň dňom nasledujúcim po skončení materskej dovolenky zamestnankyňu prihlási ako poistenca štátu keďže čerpá rodičovskú dovolenku (kód 1C, platnosť zmeny Z). Počas čerpania dovolenky má štatút zamestnanca, a preto ju zamestnávateľ posledným dňom čerpania tejto dovolenky odhlási ako zamestnanca (kód 2, platnosť zmeny K). Sociálnej poisťovni na Registračnom liste FO oznámi zmenu, v ktorej uvedie dátum skončenia materskej dovolenky a po vyčerpaní dovolenky zašle Registračný list FO s uvedením začiatku prerušenia poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
Práca počas rodičovskej
Ďalšie povinnosti pribudnú firme vtedy, ak so zamestnankyňou na rodičovskej dovolenke uzatvorí zmluvu o práci na dohodu v súbehu s poberaním rodičovského príspevku. Príjem nie je obmedzený. V. Dubielová zdôrazňuje, že "dohoda musí byť uzatvorená na iný druh práce ako má zamestnankyňa uzatvorený pracovný pomer. Z príjmu z dohody počas poberanie rodičovského príspevku sa platí poistné na verejné zdravotné poistenie ako aj poistné na sociálne poistenie."
Dobrá rada: V zdravotnej poisťovni treba zamestnankyňu dňom návratu do práce prihlásiť ako zamestnanca kódom 2, platnosť zmeny Z. Kód 1C zamestnávateľ ukončí až vtedy keď jej zanikne nárok na rodičovský príspevok (napríklad po 3 rokoch veku dieťaťa). Z pohľadu sociálneho poistenia prostredníctvom registračného listu treba oznámiť dátum zániku prerušenia poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky.
Výhodnejšie nemocenské
Od 1. januára 2014 štát zmenil podmienky nemocenskej dávky. Ak zamestnanec počas nároku na nemocenskú dávku (nemocenské, materské alebo ošetrovné) poberá príjem, ktorý sa započítava do vymeriavacieho základu, pričom nejde o príjem za vykonanú prácu, má nárok na nemocenskú dávku. V. Dubielová hovorí, že v praxi sa často stávalo, že zamestnanec nemal nárok na nemocenskú dávku napríklad za posledný mesiac trvania pracovného pomeru, keďže po jeho skončení mu zamestnávateľ vyplatil odstupné, prípadne ak mu vyplatil príspevok zo sociálneho fondu pri narodení dieťaťa. Po zmene zákona však už vyplatenie akéhokoľvek iného príjmu, ako príjmu za vykonanú prácu, už nárok na nemocenskú dávku neovplyvňuje.
Najčastejšie chyby
Najčastejšou chybou, na ktorú upozorňuje aj Sociálna poisťovňa, je neoznámenie, alebo oneskorené oznámenie začiatku a skončenia čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
"Zamestnávateľ má povinnosť Sociálnej poisťovni oznámiť začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky zamestnancom do ôsmich dní od začiatku čerpania a do ôsmich dni od skončenia čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky."
Chorý zamestnanec
Nemocensky poistený zamestnanec (vrátane dohodára, ktorý je nemocensky poistený) má nárok na nemocenské počas práceneschopnosti, ak PN-ka začala počas trvania zamestnania alebo po jeho zániku v 7-dňovej ochrannej lehote a zamestnanec nemá príjem počas PN.
Prvých desať dní náhradu príjmu vypláca zamestnávateľ, a to nasledovne:
- 1. až 3. deň - 25 % vymeriavacieho základu,
- 4. až 10. deň - 55 % vymeriavacieho základu.
Od 11. dňa vypláca péenku Sociálna poisťovňa, a to vo výške 55 % z vymeriavacieho základu. Ak je zamestnanec práceneschopný, zamestnávateľ postúpi Sociálnej poisťovni tlačivo, na ktorom sa preukazuje dočasná PN do 3 dní po 10. dni práceneschopnosti. Ak práceneschopnosť trvá dlhšie ako 52 týždňov, po 52. týždni sa zamestnancovi prerušuje poistenie, čo je zamestnávateľ povinný oznámiť Sociálnej poisťovni do 8 dní.
Dobrá rada: Začiatok a koniec PN oznamuje zamestnávateľ do ZP kódom 1O (Z alebo K) do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom začala alebo skončila PN.
V ďalšej časti si prečítate o povinnostiach pri zamestnávaní zdravotne postihnutých a odvodových úľavách